Whisky týdeník 27/2020

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, jaká nová whisky se v tomto týdnu objevila? Jste, jako vždy, na správném místě. Johnnie Walker slaví 200 od svého založení a na oslavu vydává čtyři limitované whisky. Palírna Tamdhu nabízí whisky Edinburgh Airport Single Cask na svých stránkách. Palírna Loch Lomond představila edici pěti single cask whisky a palírna Jura připravila novou 12letou whisky pro asijský trh. That Boutique-y Whisky Company pak představila novou World Series, ve které najdete whisky z celého světa.

Johnnie Walker slaví 200 let od založení

Letos uplyne 200 let od chvíle, kdy si jistý John Walker otevřel malý krámek s potravinami ve skotském Kilmarnocku. Tam začal prodávat i víno a jiné destiláty. Postavil tak základy značce, která je dnes nejprodávanější skotskou whisky na světě. A právě na oslavu tohoto výročí nyní Johnnie Walker představil čtveřici limitovaných blended whisky. Johnnie Walker Blue Label 200th Anniversary Limited Edition, Johnnie Walker Blue Label Legendary Eight, Johnnie Walker The Celebratory Blend a Johnnie Walker The Bicentenary Blend.

Johnnie Walker 200th Anniversary

Johnnie Walker Blue Label 200th Anniversary Limited Edition přichází s novým designem lahví tradiční Blue Label. Láhev oslavuje města a země, které jsou součástí příběhu značky.

Johnnie Walker Blue Label Legendary Eight je namíchána z whisky z osmi palíren, které byly v provozu v době založení značky. Obsahuje tak i některé velice vzácné whisky ze zaniklých palíren.

Pro whisky Johnnie Walker The Celebratory Blend pak byla inspirací Old Highland Whisky, první komerční blend od společnosti John Walker & Sons, který ze Skotska putoval do celého světa. Stalo se tak kolem roku 1860 a právě jen whisky z palíren fungujících v této době se použila pro výrobu nové limitované whisky.

Johnnie Walker The Bicentenary Blend pak obsahuje whisky, které zrály minimálně 28 let. Najdete zde například whisky ze zaniklých palíren Port Ellen, Pittyvaich či Cambus.

Nové limitové edice budou dostupné od října.


Nová whisky Tamdhu k dostání online

Tamdhu Edinburgh Airport Single Cask

Palírna Tamdhu nedávno vydala limitovanou single cask whisky, kterou jste mohli zakoupit pouze na letišti v Edinburghu. Propad cestujících, zapříčiněný epidemií nového koronaviru však palírnu přiměl nabídnout část lahví i na jejich e-shopu.

Nová whisky Tamdhu Edinburgh Airport Single Cask byla destilovaná v listopadu 2002 a v únoru loňského roku pak byla lahvovaná. Celých 16 let zrála v sudu po sherry oloroso. Lahvovaná byla v sudové síle s obsahem alkoholu 57,1%. Nebyla barvená ani filtrovaná za studena.

Omezené množství lahví této whisky můžete zakoupit zde, na stránkách palírny za 279£.


Loch Lomond single cask pro golfový turnaj

Palírna Loch Lomond z oblasti Highlands je známá svým golfovým partnerstvím. Na začátku července vydala novou 12letou whisky a nyní představila edici pěti single cask whisky na oslavu golfového turnaje European Tour’s UK Swing 2020. Jednotlivé whisky připomínají místa, na kterých se tento šestitýdenní turnaj koná. Dvě whisky jsou kouřové, zbytek nekouřový.

Loch Lomond European Tour
 • Loch Lomond Hero Open Exclusive Single Cask dozrávala v sudu po víně Sauternes. 57,7% abv.
 • Loch Lomond English Championship Exclusive Single Cask dozrávala v sudu po rumu. 57,7% abv.
 • Loch Lomond Betfred British Masters zrála v novém sudu z dubu z oblasti Limousin. 57,4% abv.
 • Loch Lomond Wales Open and Celtic Classic Exclusive Single Cask zrála v sudu po sherry oloroso. 58,2% abv.
 • Loch Lomond UK Championship Exclusive Single Cask zrála v sudu po portském tawny. 57,7% abv.

Počty jednotlivých lahví nejsou známé. Celkem ale bylo vyrobeno 1 700 lahví. Cena jedné je 90£.


Nová Jura exkluzivně pro Asii

Jura 12 Year Old Sherry Cask

Palírna Jura, ze stejnojmenného skotského ostrova, představila novou whisky určenou pouze pro asijský trh. Ta se také stane nejnovějším přírůstkem v řadě Signature Series palírny Jura.

Pro novou whisky Jura 12 Year Old Sherry Cask byl použitý pouze new make z nenakouřeného sladu. Whisky zrála v sudech po bourbonu a dozrávala v sudech po sherry oloroso. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 40%. Najdete v ní tóny švestek, čerstvého ovoce a karamelu.

Whisky se nejdříve představí na Taiwanu. Cena je 28£.


Whisky z celého světa od That Boutique-y Whisky Company

Nezávislá stáčírna That Boutique-y Whisky Company mění způsob vydávání nových whisky. Nyní se můžeme těšit na různé tematické řady. První nová edice je World Series obsahující whisky z celého světa. Například zde nalezneme whisky z palírny Nantou z Taiwanu, Penderyn z Walesu, Langatun ze Švýcarska, Millstone z Holandska, Paul John z Indie či Mackmyra ze Švédska.

That Boutique-y Whisky Company World Series

That Boutique-y Whisky Company World Series se skládá z:

 • Amorik 7yo, 73,95£
 • Copperworks 3yo, 73,95£
 • Penderyn 6yo, 78,95£
 • Nantou 4yo, 74,95£
 • Elsburn 7yo, 73,95£
 • Langatun 5yo, 89,95£
 • Millstone 4yo, 49,95£
 • Mackmyra 5yo, 67,95£
 • Paul John 6yo, 97,95£
 • World Whisky Blend, 32,95£

Whisky budou dostupné od 4. srpna na stránkách Master of Malt.


Čtěte také:

Whisky týdeník 26/2020

Whisky koktejly nejen na léto II.

Johnnie Walker v papírové láhvi

Subscribe
Upozornit na

6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Lukas
3 let před

Oprav si v textu na Millstrone na Millstone. Preklep.

Admin
3 let před
Reply to  Lukas

Díky, opraveno.

mort
3 let před
Reply to  Lukas

Neřeš překlepy , ty ……
Takové hlupáky kteří hledají překlepy a nejsou schopni něco vytvořit opravdu zbožňuji, zalez čti a studuj .
Máš vše z první ruky tak buď rád že o nemusíš nikde hledat .

Admin
3 let před
Reply to  mort

Já jsem rád, když někdo najde překlep. Já to někdy po sobě můžu číst desetkrát, ale stejně si toho nevšimnu. Je dobře, že si toho někdo všimne a text je pak zase o fous lepší.

mort
3 let před

Ahoj ,
Jako vždy super článek,hele jsi také sběratel (investor) nebo ti whiska chutná a je to tvůj koníček 🙂

Admin
3 let před
Reply to  mort

Ahoj. Whisky mi chutná a je to můj koníček. Investor nejsem, sice doma mám pár lahví whisky, které v blízké budoucnosti neplánuji otevřít, ale to spíše jen proto, že čekám na vhodnou příležitost. Nemohl bych se na whisky koukat na poličce a nikdy jí neochutnat.