Whiskey novinky z USA 9/2021

Čtrnáct dní opět uteklo jako voda a to znamená, že vám přinášíme další nálož Whiskey novinek z USA. I když přelom května a června již tradičně patří hlavně novinkám ze skotského ostrova Islay, my se spolu podíváme na nové lahve, které pochází z nejrůznějších koutů Spojených států amerických. A není jich zrovna málo.

Orphan Barrel Copper Tongue

Orphan Barrel Copper Tongue

Palírna Cascade Hollow z Tennessee, mj. domov značky George Dickel (o palírně jsme psali zde), vydává whiskey pojmenovanou po ploskolebcích amerických, hadech, kteří se v této oblasti často vyskytují.

V palírně produkují řadu dalších značek a vydání Orphan Barrel je v pořadí druhým. Jedná se však o první stáčení, nad kterým měla dohled ředitelka Nicole Austin. Ta tvrdí, že se jedná o bourbon spojující americkou a skotskou tradici pálení.

Limitovaný šestnáctiletý bourbon zrál v jednopatrových skladištích a byl stočen v sudové síle 44,9%. Stojí 100$ a k dispozici bude pouze ve vybraných státech USA.


Evan Williams 1783 Small Batch

Evan Williams 1783 Small Batch

Kentucká palírna Heaven Hill oznámila redesign lahví whiskey Evan Williams 1783 Small Batch. A došlo nejen k úpravě etikety, ale také ke změně obsahu alkoholu.

Bourbon, k jehož výrobě se používá maximálně 300 barrelů, se bude i nadále vyrábět z mashbillu, který obsahuje 78% kukuřice, 12% sladového ječmene a 10% žita. I jeho použité složky budou nadále stárnout 6-8 let. Obsah alkoholu se však změní na původních 45%.

Nový vzhled bourbonu budou moci zákazníci ohodnotit již během tohoto měsíce a koupit si jej budou moci za 19,99$.


Old Forester Rye Single Barrel

Old Forester Rye Single Barrel

Společnost Brown-Forman vydává novou žitnou whiskey a to z její Old Forester Distillery. Vydání navazuje na žitnou Old Forester z roku 2019, kdy šlo o první stáčení žitné této značky po téměř 150 letech.

Jak tvrdí Zackie Zykan, hlavní ochutnávač palírny, komplexní žitná s aromatem citronového krému, karamelu nebo vanilky a s chutí lískových oříšků, sadového ovoce, skořice a sušeného kopru by měla přinést intenzivní až surový dojem.

Tato žitná, jejíž láhev bude mít objem 0,75l, má 63,5% alkoholu, stojí 79,99$ a k dostání bude u vybraných prodejců po celých Spojených státech amerických.


Krátké zprávy

Balcones Texas Bock
Nám již dobře známá texaská palírna Balcones (o palírně jsme psali zde) vydává tříletou straight malt whisky. Tu palírna vytvořila ve spolupráci s pivovarem Spoetzl, tvůrcem piva Shiner. Použit byl mashbill pivovaru a patentovaný ležácký kmen kvasinek. Whisky má 44,9% alkoholu, stojí 45$ a k dispozici je přímo v palírně nebo ve státech Texas a Oklahoma.

Berkshire Mountain Distillers Craft Brewers Whiskey Project
A u whiskey a piva ještě zůstaneme. Jak již název napovídá, jedná se o projekt, kdy palírna Berkshire Mountain Distillers z Massachusetts úzce spolupracuje s různými americkými pivovary. Již v prvních whiskey novinkách (odkaz zde) jsme se mohli dočíst o třech vydáních v rámci tohoto projektu a i nyní jde do prodeje hned trojice whiskey. Konkrétně se jedná o pětileté Samuel Adams‘ Boston Lager Whiskey, Berkshire Brewing Company‘ Imperial Steel Rail Extra Pale Whiskey a Jack‘s Abby Craft Lagers‘ Smoke & Dagger Black Lager Whiskey. Všechny zmíněné whiskey jsou stáčeny s 43% alkoholu a stojí 65$. V rámci tohoto projektu pak ještě zbývá vydat šest lahví.

Treaty Oak Distilling Red, White & Blue Single Barrel Whiskey (Barrel #972)
Palírna Treaty Oak z texaského Dripping Springs vydává bourbon, který byl vyroben ze tří odrůd kukuřice (Blood Butcher, Hopi Blue, White) a jehož mashbill tvoří 57% kukuřice, 32% pšenice a 11% ječmen. Tříletý straight bourbon má 61,75% alkoholu, stojí 65$ a všech 210 lahví je k dostání přímo v palírně. Ta navíc daruje z každé prodané láhve 5$ nadaci USA Cares, která poskytuje finanční pomoc veteránům z 11. září a jejich rodinám.

Russell’s Reserve 13 Years Old
Známá kentucká palírna Wild Turkey vydává pod svou značkou Russell’s Reserve třináctiletý striaght bourbon. Limitovaný bourbon je stočen v sudové síle 57,4%, stojí 70$ a k dispozici by měl být po celých Spojených státech amerických.

WhistlePig Farmstock Beyond Bonded Rye & WhistlePig Farmstock Beyond Bonded Bourbon
Vermontská značka WhistlePig vydává dvě velmi limitované whiskey, jež pro ni znamenají jistý milník. Jedná se totiž o první 100% grain-to-glass produkt této značky. Všechny lahve mají QR kód, díky kterému se o daném stáčení dozvíte detailnější informace. WhistlePig Farmstock Beyond Bonded Rye byla vyrobena ze žita Remington a název odkazuje k procentům alkoholu, která mírně překračují standardní Bottled in Bond stáčení. Čtyřletá žitná má 50,05% a stojí 100$. WhistlePig Farmstock Beyond Bonded Bourbon je prvním bourbonem značky. Mashbill se skládá z 51% kukuřice odrůdy Dent a 49% žita odrůd Remington a Rifle. Čtyřletý bourbon má také 50,05% a stojí taktéž 100$.

Four Gate Batch 13 River Kelvin Rye
Značka Four Gate vydává osmiletou straight rye whiskey, která byla destilována v MGP v Indianě. Mashbill obsahuje 95% žita a 5% sladového ječmene. Tato žitná má 56,6% alkoholu, stojí 185$ a vyrobeno bylo 2470 lahví, které jsou k dispozici ve státech Georgie, Kentucky a Tennessee nebo online na stránkách seelbachs.com, bourbonoutfitter.com a caskers.com.

Blue Run 13,5 Years Old Single Barrel Cask Strength Bourbon
Společnost Blue Run, která spolupracuje s bývalým master distillerem palírny Four Roses Jimem Rutlidgem, vydává single barrel bourbon v sudové síle. Stočeno bylo deset sudů a díky tomu se liší obsah alkoholu v jednotlivých lahvováních. Bourbon, který zrál třináct a půl let, stojí 230$ a k dispozici je ve státech Delaware, Georgie, Jižní Karolína, Kalifornie, Kentucky, Maryland, Tennessee a ve Washingtonu D. C.

Laws Bonded Centennial Straight Wheat
Coloradská palírna Laws Whiskey House vydává pětiletou pšeničnou whiskey, která byla vyrobena z bílé pšenice pěstované ve vysoké nadmořské výšce San Luis Valley v jižním Coloradu. I když nejčastěji nesou označení Bottled in Bond bourbony, nejde už v současnosti o žádnou výjimku. Whiskey tak má 50% alkoholu, stojí 75$ a vyrobeno jí bylo 3100 lahví.

Cheers!


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments