Whiskey novinky z USA 11/2021

Téměř měsíc uplynul od posledních whiskey novinek z USA. Fotbalový evropský šampionát je pryč, Tour de France a naše prázdninová pauza také a tak nám nezbývá než dohnat ztrátu na peloton a postupně se seznámit se všemi novými lahvemi, které za onen měsíc spatřily v Americe světlo světa. Na závěr si povíme o jedné žhavé legislativní novince a také si dáme jeden, ještě žhavější, tip na kvalitní pití!

Michter’s 10 Years Old Rye (2021 Release)

Michter’s 10 Years Old Rye

Palírna Michter’s z kentuckého Louisville vydává novou desetiletou žitnou. Whiskey s tóny vanilky, karamelu, skořice, drceného pepře nebo pražených mandlí je podle master distillera palírny, Dana McKee, vícevrstevnatá, odvážná, bohatá a komplexní.

Limitovaná žitná whiskey má 46% alkoholu a stojí 170$. K dispozici bude ve vybraných obchodech v USA.


Blue Run 14 Years Old

Blue Run 14 Years Old

Společnost Blue Run oznámila vydání nového čtrnáctiletého Kentucky Straight Bourbonu.

Bourbon, za jehož výrobou stojí mj. i Jim Rutledge, bývalý master distiller palírny Four Roses, má tóny opečeného máslového toastu, bílého pepře, karamelu nebo třešní. Jeho dva předchůdci, kteří byli o rok, resp. o půl roku mladší, se dočkali velmi kladného přijetí, a proto jsou i u jejich čtrnáctiletého následovníka velká očekávání.

Bourbon o síle 56,5% alkoholu stojí 199,99$ a k dispozici je zatím pouze u specializovaných prodejců v USA.


Balcones Luckenbach Texas Whisky

Balcones Luckenbach Texas Whisky

Texaská palírna Balcones vydává novou single malt whisky, která vzdává hold obchodu, baru a taneční hale Luckenbach v texaském Fredericksburgu.

Jak známo, palírna Balcones je ztělesněním Texasu a proto inspirace pro novou láhev není ničím překvapivým. Pro zdůraznění terroiru palírna zvolila finiš v sudech po dezertním vínu z vinařství William Chris z texaského Hye.

Nová limitovaná whisky má 54,1% alkoholu a stojí 60$. K dostání je pouze v samotné palírně.


Krátké zprávy

Rieger’s Monogram (2021 Edition)
Palírna J. Rieger & Co. z Kansas City v Missouri vydává whiskey Monogram každoročně od roku 2017. Letos tato whiskey pochází z jediného, pětisetlitrového a sto let starého sherry sudu, který má svůj původ u společnosti Williams and Humbert, jednoho z nejstarších producentů sherry ve Španělsku. Whiskey o síle 55% stojí 140$ a 539 lahví je k dostání přímo v Kansas City a v několika dalších, blíže nespecifikovaných, státech.

Watershed Bottled in Bond & Watershed Distillery Bourbon
Společnost Watershed z Columbusu v Ohiu vydává hned dvojici bourbonů. Prvním je standardní čtyřletý Bottled in Bond Bourbon o síle 50% alkoholu a s cenou 50$. Druhý bourbon je pak blendem tří složek, klasického čtyřletého bourbonu společnosti, šestiletého bourbonu finišovaného v sudech po jablečné brandy a bourbonu z MGP v Indianě. Ten má 45% alkoholu a cenovku 40$. Obě lahve jsou k dostání ve státech Florida, Georgie, Illinois, Kentucky, Michigan, New York a Ohio.

Hard Truth Indiana Straight Rye
Společnost Hard Truth vydává novou čtyřletou žitnou whiskey. Má 50% alkoholu, stojí 40$ a k dostání je pouze v Indianě. Toto stáčení je oznámeno v době, kdy se díky novému zákonu stává žitná z Indiany svébytnou kategorií. O tom si ale ještě povíme později.

Remus Repeal Reserve Series V
Palírna MGP z Indiany produkuje mnoho whiskey pro různé společnosti nebo řemeslné palírny, které zatím nemohou prodávat svou vlastní whiskey. Zároveň ale produkuje spirit pod svými vlastními značkami. Jednou z nich je i Remus Repeal Reserve. Toto limitované páté vydání v rámci edice Series je směsí whiskey destilovaných v letech 2005, 2006 a 2008, má 50% alkoholu a stojí 90$.

Chattanooga Bottled in Bond (Spring 2017)
Palírna Chattanooga z Tennessee vydává vysoce sladový bottled in bond bourbon. Mashbill totiž obsahuje až 25% sladového ječmene. Čtyřletý bourbon o síle 50% alkoholu je k dispozici ve státech Florida, Georgie, Illinois, Tennessee a Texas.

Cedar Ridge Bottled in Bond Bourbon (Batch 3)
A u bottled in bond bourbonů ještě zůstaneme. Palírna Cedar Ridge z Iowy vydává tento čtyřletý bourbon o síle 50% již potřetí, poprvé však bude k dostání i mimo svůj domovský stát. Konkrétně se na něj mohou těšit ve státech Illinois, Kansas, Minnesota, Missouri, Nebraska a Wisconsin.

ASM
Whiskey ASM je dílem společnosti Oracles Capital, která se podílí na rozvoji a investicích do různých značek. Tato tříletá single malt whiskey původem ze Severní Karolíny má 40% alkoholu a stojí 62$. K dostání je zatím ve státech New Jersey a New York, ale je plánována expanze do celých Spojených států.

Old Forester Birthday Bourbon (2021 Release)
Kentucká palírna Old Forester vydává nový Birthday Bourbon, tentokrát k příležitosti oslav narozenin George Garvina Browna, ředitele společnosti Brown-Forman. Dvanáctiletý bourbon o síle 52% alkoholu stojí 130$.

Uncle Nearest Master Blend Edition
Palírna Uncle Nearest ze Shelbyville v Tennessee vydává sedmiletou tennessee whiskey. Obsah alkoholu se liší sud od sudu, každopádně whiskey je k dostání pouze v palírně a to za cenu 150$.

Blue Note 17 Years Old Single Barrel
Stačírenská společnost B. R. Distilling z Memphisu v Tennessee vydává sedmnáctiletý bourbon, jehož mashbill obsahuje 84% kukuřice, 8% žita a 8% sladového ječmene. Obsah alkoholu se liší sud od sudu a to v rozmezí od 44% do 56%. Vyrobeno bylo šest tisíc lahví, každá s cenovkou 175$.

Yellow Rose Harris County
Houstonská palírna Yellow Rose vydává bourbon, v jehož mashbillu je kromě texaské kukuřice a sladového ječmene až 25% žita. Podobně jako další texaská palírna Balcones i Yellow Rose se snaží co nejvíce zdůraznit svůj původ, i proto bourbon zrál v horkém a vlhkém texaském podnebí. Bourbon o síle 46% alkoholu stojí 45$ a k dostání je ve státech Connecticut, Florida, Illinois, Kalifornie, New Jersey, New York a Texas.

Yellowstone Limited Edition Amarone Cask-Finished Bourbon (2021 Edition)
Nový Yellowstone Bourbon vyrobený palírnou Limestone Branch v Kentucky je směsí sedmiletých a patnáctiletých whiskey vybraných master distillerem Stephenem Beamem. Pro větší komplexnost bourbonu pak některé složky dozrávaly v sudech po amarone. Bourbon má 50,5% alkoholu, stojí 100$ a vyrobeno bylo přes 22 tisíc lahví.

Benjamin Chapman 4 Years Old Corn Whiskey
Značka Benjamin Chapman vydala novou čtyřletou kukuřičnou whiskey, jejíž mashbill obsahuje 80% kukuřice, 11% žita a 9% sladového ječmene. Má 45% alkoholu, stojí 36$ a vyrobeno bylo téměř 29 tisíc lahví.

Wyoming Whiskey Thunder Basin
Palírna z Kirby vydává pátou láhev v rámci série Wyoming Exclusive. Vzdává hold rozsáhlým pastvinám ve východní části státu a stočena byla ze dvanácti sudů. Sedmiletý bourbon má 48% alkoholu a stojí 70$. K dispozici je pouze ve státu Wyoming.

O této palírně jsme se již něco málo dozvěděli v novinkách na konci dubna, kdy vyšla první láhev ze série Wyoming Whiskey: Wide Open Spaces-By Air (psali jsme zde).

Nine Banded Cask Strength Wheated Bourbon
Značka Nine Banded z texaského Austinu vydává bourbon, jehož mashbill obsahuje 51% kukuřice, 45% pšenice a 4% sladového ječmene. To znamená, že jde až o dvojnásobek pšenice v mashbillu ve srovnání s pšeničnými bourbony, jakými jsou např. Maker’s Mark nebo Larceny. Bourbon byl stočen v sudové síle 57,5% alkoholu, stojí 50$ a k dispozici je pouze v Texasu.

Tamworth Distilling The Mellow Fellow Corn Whiskey
Palírna z Tamworthu ve státu New Hampshire vydává straight corn whiskey, která je vyrobena z 80% z organického hybridu kukuřice Flint and Dent a která je zárověň věnována americkému esejistovi, básníkovi a filozofovi Henrymu Davidovi Thoreauovi. Palírna je známá pro své experimenty, kdy svou whiskey např. redestilovala se zvěřinou a rostlinami (Deer Slayer) nebo kdy ji míchala s javorovým sirupem ze stromů rostoucích poblíž hrobů z koloniální éry. Je tak na místě říct, že tato whiskey je poněkud tradičnější. Má 42% alkoholu a stojí 50$. K dispozici je pouze v samotné palírně.

A na závěr…

Jak jsme již načrtli výše, Indiana se přidala ke státům Kentucky a Tennessee jako stát s oficiálním právním označením. Zákon č. 1409 byl 1. července uveden do praxe a tak se výraz Indian Rye smí používat na etiketách, pokud bude whiskey splňovat určitá pravidla.

Mashbill musí obsahovat minimálně 51% žita, destilován může být maximálně na 80% a lahvován minimálně na 40% alkoholu. V Indianě pak musí proběhnout celý výrobní proces včetně minimálně dvouletého zrání.

Oficiální slavnost k přijetí zákona se konala 3. července v Hard Truth Hills Distillery v Nashvillu. Vzhledem k tomu, že např. palírna MGP poskytuje své žitné měrou vrchovatou velkému množství společností, je velmi pravděpodobné, že brzy na toto označení narazíme třeba i my.

A na úplný závěr…

Jim Beam Orange
A to nejlepší na závěr! Jeden extra tip pro všechny whisky nadšence, investory pak obzvlášť!

Značka Jim Beam přidává do své nabídky likérů na bázi whiskey další láhev, tentokrát s příchutí pomerančů. Likér má 32,5% a stojí 16$. Že by další konkurence pro Aperol?!

Dobře, už mlčím a těším se na vás za týden!

Cheers!


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments