Už máte svou living bottle?

Zdravím vás v čase povánočním. Doufám, že jste Vánoce přežili bez vážnější psychické či fyzické újmy a rádi si odpočinete u článku na vašem oblíbeném webu o whisky. 😉 Blíží se začátek nového roku a jistě se vám pod stromečkem objevila nějaká ta lahvinka. Je tedy nejlepší doba pro založení vaší living bottle. Pokud nevíte o co jde, tak čtěte dále. Na následujících řádcích se dozvíte vše podstatné a ještě něco navíc.

Living bottle

Living bottle má celou řadu jmen. Někdo jí říká infinity bottle, solera bottle, živá láhev a tak dále. Vytvoření takové láhve je však u všech stejně jednoduché. V základu jde o to, že si vezmete prázdnou láhev a z každé otevřené láhve whisky si tam trochu odlijete. Postupně si tak tvoříte vlastní blended whisky, ve které stále žijí už dávno dopité whisky. Navíc jak z láhve upíjíte a doléváte nové whisky, můžete pozorovat, jak se chuť vašeho blendu neustále mění a vyvíjí.

Já svou living bottle založil před necelým rokem. Použil jsem krásnou láhev od whisky Highland Park a nalil první čtyři vzorky. Spíše ale doporučuji začít s více vzorky nebo pro začátek vzít menší láhev, ať vám to zbytečně neoxiduje. Kdykoliv jsem si pak v průběhu roku otevřel novou láhev, první panák byl pro mě a druhý šel do living bottle. Neupíjel jsem, dokud láhev nebyla skoro plná. Pak nadešla ta slavná chvíle a já si nalil první dram mé vlastní blended malt whisky.

Living bottle
Living bottle: Začátek

Nebudu vám nic nalhávat, bylo to celkem zklamání. Nedošla mi totiž jedna podstatná věc. Pokud člověk poctivě po panáku odlívá kouřové i nekouřové whisky, kouřová chuť brzy zakryje vše ostatní. S dalšími láhvemi jsem proto lehce upravil poměry. Kouřovými whisky jsem přispíval spíše symbolicky a těmi ostatními plnou dávkou. Někteří lidé tohle řeší jinak a prostě si založí living bottle dvě. Jednu kouřovou a jednu nekouřovou. Já však stále zůstávám věrný té své jediné a ta dnes obsahuje 22 různých whisky. A chuť? No zrovna se nachází ve stavu velmi dobrého rozpoložení. Uvidíme, jak dlouho jí to vydrží.

Doufám, že jsem vás svým článkem inspiroval a pokud už svou žijící láhev máte, podělte se o vaše zkušenosti.

Living bottle

Přeji Vám klidný konec roku, hodně štěstí a zdraví do toho nového. Těším se, až se s Vámi příští rok zase setkám u novinek a zajímavostí ze světa whisky.

Honza


Čtěte také:

Nečekaná pravda o japonské whisky

Průvodce světem whisky aneb jak začít

O sherry sudech bez sherry

Ladies Whisky Club

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments