Palírna Clynelish

Pokud se chceme dozvědět více o historii palírny Clynelish, musíme si nejdříve říci o palírně Brora. Historie těchto dvou palíren, situovaných na stejném místě, je totiž těsně provázaná.


Palírna Clynelish

Výslovnost: cline•leash
Oblast: Highland
Založena: 1967
Majitel: Diageo
Kapacita: 4,8 mil. litrů
Web: https://www.malts.com/en-row/distilleries/clynelish/

Psali jsem o palírně:
články o palírně a whisky Clynelish


Na místě stávající palírny na severu Skotské vysočiny, byla v roce 1819 založena palírna pojmenovaná Clynelish. V roce 1967 pak byla, vedle fungující palírny, vybudována palírna nová, pojmenovaná také Clynelish. Stará palírna byla o rok později uzavřena. Ale v roce 1969 palírna znovu ožila pod jménem Brora. V palírně využívali silně nakouřený slad a whisky se používala hlavně do blendů. V roce 1983 však byla Brora uzavřena a od té doby si zbývající whisky z této palírny vysloužila téměř kultovní status. Není proto překvapením, že společnost Diageo chystá znovuoživení této palírny.

Od roku 1983 tedy na místě zůstala jediná fungující palírna, palírna Clynelish.

Palírna v minulých letech prošla rekonstrukcí. V současnosti je vybavena třemi páry kotlů a ročně může vyrobit až 4,8 milionu litrů čistého alkoholu. Palírna skladuje 6 000 sudů ve starých skladištích palírny Brora, zbytek whisky zraje mimo palírnu. V roce 2021 v palírně skončilo rozšíření a renovace návštěvnického centra.

Většina produkce této palírny se využívá do míchaných whisky, hlavně do whisky Johnnie Walker Gold Label. Hlavní nabídku proto tvoří jen 14letá whisky a Distiller’s Edition dozrávající v sudech po oloroso sherry. V roce 2019 byla whisky Clynelish součástí edice inspirované knižní a seriálovou sérií Hra o Trůny. V edici reprezentovala rod Tyrellů.

Palírna Clynelish
Palírna Clynelish

Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments