Whisky týdeník 3/2020

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, jaká nová whisky se v tomto týdnu objevila? Jste, jako vždy, na správném místě. Nejdříve se podíváme do oblasti Highlands do palírny Tomatin na další whisky ze série Warehouse Six Collection. Poté se dozvíte něco o míchané whisky Black Bottle, která po dlouhé době vydává plnění s udáním věku. Nakonec opustíme Skotsko a zavítáme do anglické palírny Spirit of Yorkshire, kde na nás čeká druhá edice jejich whisky Filey Bay.

Tomatin rozšiřuje Warehouse Six Collection

Nová whisky tomatin 1977

Palírna z oblasti Highlands představila další přírůstek do jejich řady vzácných whisky ze skladiště nesoucím označení Warehouse 6.

Tomatin Warehouse Six Collection 1977 je první whisky palírny Tomatin, která zrála v sudech po francouzském víně. Zde šlo konkrétně o jeden sud #38863 typu hogsheads po víně Sauternes. Tato nová whisky byla destilována 23. září roku 1977 a lahvována 30. září 2019.

Whisky byla lahvovaná s obsahem alkoholu 49%. Ve whisky ucítíte tropické ovoce, jako je kokos či mango, které přechází do tónů vanilky a slaného karamelu.

Celkem bylo vyrobeno 390 ručně foukaných karaf, které dostanete spolu se dvěma skleničkami. To vše za 3 000£.

Toto je již čtvrtá whisky z edice Warehouse Six Collection. V minulých letech vyšly whisky destilované v letech 1971, 1972 a 1975.

Highlands, 42yo, 49% abv, ex-Sauternes hogshead, 3 000£

Limitovaná míchaná 10letá whisky Black Bottle

Nová whisky Black Bottle

Black Bottle je značka míchané whisky, kterou produkuje společnost Burn Stewart Distillers. Teď přichází limitovaná edice 10leté whisky. Jedná se o první whisky s udáním stáří za posledních 10 let. V posledních letech byla v nabídce pouze NAS whisky.

Původní značka Black Bottle se skládala výhradně z whisky z ostrova Islay.  Dnes už však obsahuje i whisky z oblastí Speyside či Highlands, včetně obilných whisky. Whisky z Islay by však stále měly tvořit dominantní složku. Všechny použité whisky zrály v sudech z dubu bílého(American oak). Obsah alkoholu je 40%.

Whisky bude dostupná pouze ve Francii, Německu, Holandsku, Jižní Koreji a Velké Británii. Cena láhve je 28£.

Spirit of Yorkshire vydává svou druhou whisky

Nová whisky Filey Bay

V říjnu roku 2019 vydala anglická palírna Spirit of Yorkshire svou první whisky pojmenovanou Filey Bay. Teď přichází její druhé vydání.

Nová whisky Filey Bay Second Release vznikla kombinací whisky ze sudů po bourbonu a sudu po sherry. Lahvována byla s obsahem alkoholu 46%. Nebyla barvená ani filtrovaná za studena. Najdete v ní tóny citrusů, vanilkové zmrzliny, karamelu a medu.

Celkem je k dispozici 6 000 lahví s cenovkou 55£. Whisky můžete zakoupit přímo na stránkách palírny.

Anglie, 3yo, 46% abv, ex-bourbon & ex-sherry casks, 55£


Čtěte také:

Whisky týdeník 2/2020

Ladies Whisky Club

Kalendář degustací

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments