Whisky týdeník 18/2020

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, jaká nová whisky se v tomto týdnu objevila? Jste, jako vždy, na správném místě. I tento týden se nese ve znamení zrušených festivalů. Z Islay k nám míří festivalová whisky Laphroaig Càirdeas určená pro členy klubu Friends of Laphroaig. Palírna Glenfiddich si připravila limitovanou whisky u příležitosti zrušeného festivalu Spirit of Speyside a palírna Glen Scotia pak vydává limitovanou whisky u příležitosti svého virtuálního Campbeltown Malt Festivalu. Další novinky přicházejí z Irska. Dvě nové whiskey přicházejí od Teeling a novou 28letou whiskey představil Redbreast.

Palírna Laphroaig představila letošní Càirdeas

Laphroaig Càirdeas

Jak jste se už mohli dozvědět v minulém Whisky týdeníku, letošní ročník známého festivalu Fèis Ìle se přesouvá do virtuálního prostoru. Některé palírny z Islay se i přesto rozhodly vydat své festivalové whisky. Jednou z nich je i palírna Laphroaig, která každoročně vydává edici Càirdeas určenou pro členy klubu Friends of Laphroaig.

Letošní edice se jmenuje Laphroaig Càirdeas Port & Wine Casks. Je tvořena kombinací whisky ze sudů po portském a whisky ze sudů po bourbonu, která poté zrála v sudech po červeném víně. Lahvována byla s obsahem alkoholu 52%. Ve whisky můžete nalézt tóny hořké čokolády, mentolu nebo pečených broskví spolu s klasickým kouřem Laphroaigu.

Whisky mohou zakoupit jen členové klubu Friends of Laphroaig. Nová Càirdeas bude dostupná na stránkách palírny nejspíše během týdne, možná i dříve.

Nová whisky Glenfiddich půjde rovnou do aukce

Glenfiddich 2007 Spirit of Speyside Distillery Edition 2020

Oblíbený whisky festival Spirit of Speyside je další obětí letošní epidemie. Palírna Glenfiddich, která už měla připravenou letošní festivalovou whisky se rozhodla, že whisky i tak nabídne svým fanouškům. Stane se tak ale na aukci, jejíž výtěžek půjde na podporu lidí postižených koronavirem.

Nová 13letá single cask whisky Glenfiddich 2007 Spirit of Speyside Distillery Edition 2020 dozrávala v sudu po sherry číslo 25427. Lahvována byla s obsahem alkoholu 65,7%. Ve whisky naleznete sladké tóny s náznaky citrusů, skořice a jablek.

Celkem bylo vytvořeno 450 lahví této whisky. Každá je ručně číslovaná a podepsaná. Aukce, na které se whisky budou dražit, bude probíhat od 17. do 22. června na stránkách Whisky Auctioneer.

Festivalová whisky z palírny Glen Scotia

Glen Scotia Limited Edition Tawny Port Finish

Další ze zrušených festivalů je Campbeltown Malt Festival. Palírna Glen Scotia se rozhodla uspořádat vlastní virtuální festival, který probíhá od 18. do 24. května. Při této příležitosti také vydává limitovanou festivalovou whisky.

Whisky Glen Scotia Limited Edition Tawny Port Finish je kouřová 14letá whisky, která dozrávala v sudech po portském (typ Tawny). Whisky byla lahvována v sudové síle s obsahem alkoholu 52,8%. Nebyla filtrovaná za studena ani dobarvovaná. Whisky nabízí mořské tóny spolu s náznaky černého rybízu a vanilky.

Po celém světě jde do obchodů 15 000 lahví této whisky s cenovkou 75£. Objednat si jí můžete i zde, na stránkách palírny Glen Scotia.

Redbreast přidává třetí whiskey do edice Dream Cask

Redbreast Dream Cask Ruby Port Cask Edition

Společnost Irish Distillers oslavila světový den whisky představením nové limitované whiskey Redbreast z edice Dream Cask. Jde o první whiskey Redbreast, dozrávající v sudech po portském (typ ruby).

Redbreast Dream Cask Ruby Port Cask Edition je 28letá whiskey, která v sobě snoubí whiskey ze sudů po bourbonu, po sherry oloroso a po portském. Výsledná whiskey pak společně dozrávala v sudu po portském. Lahvována byla s obsahem alkoholu 51,5%. Obsahuje tóny koření, hořké čokolády, skořice či rozinek.

Whiskey bude dostupná formou ballotu. Do něj se můžete přihlásit od 25. května do 1. června. Vylosovaní šťastlivci si budou moci zakoupit 500 ml láhev whiskey za 490€.

Novinky od irské whiskey Teeling

Teeling Brabazon Series 3

V sobotu se konal Světový den whisky a Teeling si pro tu příležitost připravila dvě nové irské whiskey. Je to už třetí přírůstek do jejich edice Brabazon a nová 28letá single malt whiskey.

Brabazon Series 3 je 14letá single malt whiskey, která dozrávala v sudech po sherry Pedro Ximénez z malého rodinného vinařství. Lahvována byla s obsahem alkoholu 49,5%.

Celkem bylo vytvořeno 10 000 lahví této whiskey a cena je 95€. Později pak také bude následovat další whiskey do série, Brabazon 4.

Teeling 28 Years Old byla destilovaná v roce 1991. Posledních 8 let zrála v sudech po víně Sauternes. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 46%. K dispozici bude 4 000 lahví s cenovkou kolem 500€.

Teeling 28 Years Old

Čtěte také:

Whisky týdeník 16/2020

Recenze whisky Glenmorangie Quinta Ruban

Glenfiddich mění design své základní whisky

Laphroaig Càirdeas 2019

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments