Whisky týdeník 17/2020

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, jaká nová whisky se v tomto týdnu objevila? Jste, jako vždy, na správném místě. Dnešní novinky se nesou ve znamení Islay festivalu Fèis Ìle. Ačkoliv byl letos bohužel zrušený, palírny Bruichladdich, Kilchoman a Bunnahabhain si i tak připravily své festivalové whisky. Další novinku představila palírna Tamdhu. Poslední novinka je opět z Islay. Je to nová limitovaná whisky Port Charlotte z palírny Bruichladdich.

Whisky pro Fèis Ìle 2020

Současná pandemie koronaviru postihla i festival Fèis Ìle na ostrově Islay, jeden z nejoblíbenějších whisky festivalů byl, stejně jako festivaly v jiných částech Skotska, zrušen. Některé palírny se však rozhodly přesunout svůj festivalový program na internet. Spolu s tím také vydávají své tradiční festivalové whisky, které svým fanouškům nabídnou na svých stránkách.

Port Charlotte Fèis Ìle 2020

První speciální whisky si připravila palírna Bruichladdich, která svou limitovanou whisky nabídla formou ballotu.

Limitovaná whisky Port Charlotte 16yo byla destilovaná v roce 2003. Skládá se ze tří částí. První část byla uložena do použitých sudů a v roce 2012 přesunuta do čerstvých sudů po bourbonu. Druhá část zrála v čerstvých sudech po bourbonu už od začátku, ale v roce 2013 byla přesunuta do sudů po víně Sauternes. Poslední třetí část v sobě kombinuje whisky ze sudů po sherry, bourbonu a nových sudů. Lahvována byla s obsahem alkoholu 55,8%.

Celkem bylo vytvořeno 3 000 lahví této whisky. Jelikož však tato whisky nebyla původně plánovaná pro Fèis Ìle, nenajdete na etiketě o festivalu ani zmínku.

Kilchoman Fèis Ìle 2020

Další palírnou, která představila novinku pro letošní digitální Fèis Ìle je palírna Kilchoman.

Whisky Kilchoman Fèis Ìle 2020 zrála 12 let v sudech po bourbonu. Konkrétně se jedná o 11 sudů typu barrel. Lahvovaná byla v sudové síle s obsahem alkoholu 54,2%.

Celkem bylo vytvořeno 2 630 lahví a cena jedné je 108£. Whisky se měla v e-shopu palírny objevit v úterý 12. května. Technické komplikace však vydání odložily na čtvrtek 14. května.

Spolu s festivalovou whisky si můžete zakoupit i dva degustační sety. Hlavně jeden, porovnávající vliv různých kvasinek, může být dost zajímavý. On-line degustace obou setů je součástí přenosu z palírny Kilchoman, který začíná ve čtvrtek 28. května ve 13:00 našeho času.

Bunnahabhain Kilchoman Fèis Ìle 2020

Dvojici festivalových whisky si pro nás připravila i palírna Bunnahabhain. První z nich je sladká o ovocná Bunnahabhain 2002 Madeira Cask Finish. Druhá je kouřová Bunnahabhain 2010 Mòine Amontillado Finish s tóny kávy a sušených jablek.

Whisky bude dostupná na stránkách palírny od čtvrtka 14. května. Zakoupit budete také moci dva vzorky této whisky. V pátek 29. května se pak bude konat on-line akce Fèis at Home.

Single cask whisky z palírny Tamdhu

Tamdhu Iain Whitecross Single Cask Vintage 2003

Minulý týden si pro nás palírna Tamdhu připravila novou whisky z edice Dalbeallie Dram. Teď palírna představila novou limitovanou single cask whisky, která byla nalahvována ze sudu, vybraného Assistant Distillery Managerem palírny Iainem Whitecrossem.

Iain nastoupil do palírny Tamdhu v roce 2006, krátce po jejím znovuotevření. Jeho bezkonkurenční znalost sudů mu v roce 2014 přinesla pozici asistenta mistra palírny. Po otestování 150 sudů, vybral sud číslo 5892. Jedná se o ex-sherry sud z evropského dubu letního. Naplněn byl 19. listopadu roku 2003. Whisky byla lahvovaná s obsahem alkoholu 57%. Ucítíte v ní tóny mléčné čokolády, lískových oříšků, broskví a vanilky.

Novou whisky Tamdhu Iain Whitecross Single Cask Vintage 2003 můžete zakoupit zde, na stránkách palírny za 265£. Celkem bylo vytvořeno 676 lahví.

Palírna Bruichladdich vydává novou limitovanou Port Charlotte

Port Charlotte OLC: 01 2010

Známá palírna z Islay nelení. O pár řádků výše se můžete dočíst o limitované whisky u příležitosti festivalu Fèis Ìle. Teď si něco povíme o další novince z palírny Bruichladdich a z její řady kouřové whisky Port Charlotte.

Nová whisky Port Charlotte OLC: 01 2010 je součástí řady Cask Exploration. Whisky byla destilovaná v roce 2010 a poté uložena v různých typech sudů. Použily se sudy po bourbonu, po vínu Syrah a po VDN (vin doux naturel), což je zvláštní typ vína, o kterém si můžete přečíst více zde.

V roce 2018 se whisky z těchto sudů přesunula do sudů (typ hogsheads) po sherry oloroso, kde strávila dalších 18 měsíců. Lahvovaná byla v sudové síle s obsahem alkoholu 55,1%.

Whisky můžete zakoupit zde, na stránkách palírny za 90£. V nabídce palírny pak nahradí whisky Port Charlotte MRC: 01 2010.


Čtěte také:

Whisky týdeník 16/2020

Souboj palíren – Speyside

Investování do whisky – 10 věcí co musíte vědět

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments