Whiskey novinky z USA 6/2021

Po dvou týdnech jsme tu opět s plnou nůší whiskey novinek z USA. Toulat se dnes budeme především v Kentucky a Tennessee, ale navštívíme i méně obvyklé whiskey kouty Spojených států. V závěru se pak dozvíme o plánech dvou kentuckých palíren nebo bývalého master distillera z palírny Jacka Daniel’s.

Buffalo Trace Kosher Bottlings

Buffalo Trace Kosher

I přesto, že židovský svátek Pesach je pro tento rok už minulostí, známá kentucká palírna Buffalo Trace vydala tři kosher whiskey v rámci svého každoročního plnění.  Toto plnění zahrnuje Kosher Rye Recipe Bourbon, Kosher Wheat Recipe Bourbon a Kosher Straight Rye Whiskey, přičemž všechny jsou stáčeny se 47% alkoholu.

První vydání takové edice sice proběhlo už loni, ale palírna zahájila spolupráci s chicagskou rabínskou radou (Chicago Rabbinical Council) již v roce 2010. V praxi to především znamená, že palírna musí zajistit všechny potřebné náležitosti, aby byl spirit vyroben podle pravidel, která umožňují označit výsledný produkt jako „kosher“ (např. propláchnutí stáčecí linky před samotným stáčením, aby tato kosher whiskey nepřišla do styku s jiným spiritem). Jejich snaha o první autentickou kosher whiskey se setkala s velmi vlídným přijetím a to nejen ze strany židovské komunity.

Každá z lahví této imitovaná edice z palírny Buffalo Trace bude k dispozici u specializovaných prodejců za jednotnou cenu 39,99$.


Peerless Kentucky Small Batch Rye & Peerless Kentucky Single Barrel Rye

Peerless Kentucky Small Batch Rye

Oceňovaná rodinná palírna Kentucky Peerless Distilling Co. z Louisville oznámila expanzi na britský trh a při té příležitosti uvede na konci dubna dvě nové whiskey.

Peerless Kentucky Small Batch Rye (55%) je vybalancovaná whiskey s jemnými tóny citrusů, pepře a bylin. Peerless Kentucky Single Barrel Rye (55,25%) je naopak mnohovrstevnatá whiskey, u které se překrývá několik chuťových profilů tak, jak to u edic single barrel bývá zvykem.

Obě whiskey budou k dostání od 26. dubna na stránkách nativespiritsonline.com, masterofmalt.com a thewhiskyexchange.com, každá za 80£.


Wyoming Whiskey National Parks Limited Edition

Wyoming Whiskey National Parks Limited Edition

Palírna z Kirby, která leží v polozapomenutém koutě státu Wyoming, vydává první limitovanou edici ze série Wyoming Whiskey: Wide Open Spaces-By Air, která byla inspirována státními národními parky a je jim také věnována.

První plnění je věnováno národnímu parku Grand Teton, na jehož nadaci poputuje 5$ z každé prodané láhve. Pětiletý straight bourbon má 46% alkoholu, stojí 50$ a k dispozici je pouze ve státech Wyoming a New York.

O palírně možná budeme slýchat čím dál častěji, protože v roce 2018 vytvořila strategické partnerství se společností Edrington Group (Glen Rothes, Highland Park nebo Macallan), od kterého si slibuje především rozšíření svého dosahu a možnost experimentovat s různými plněními.


Krátké zprávy

Sisterdale Distilling Co. Straight Bourbon
Texaská společnost, která se soustředí na nakupování whiskey a její následné míchání, vydává blend pěti různých straight bourbonů. Všechny tyto bourbony sice pochází z palírny MGP v Indianě, ale zrály v Texasu a to minimálně po dobu 40 měsíců. Tento blend má 46,7% alkoholu, stojí 75$ a k dispozici je zatím pouze v Texasu.

Stranahan’s Single Malt Whiskey
Coloradská palírna Stranahan’s představila novou etiketu své single malt whiskey. Žlutou etiketu, která standardně zdobí láhev šikmo zleva doprava, doplňuje štítek ve spodní části láhve. Kromě toho je tato whiskey také o něco starší. Nově se jedná o směs čtyřletých až sedmiletých single malt whiskey.

Sweetens Cove Tennessee Bourbon (2021 Release)
Značka Sweetens Cove z Tennessee přichází s novým vydáním. Jde o blend čtyřletých, šestiletých a šestnáctiletých straight bourbonů z různých palíren, který dala dohromady master blenderka značky Marianne Eaves. Za značkou stojí např. bývalá tenisová jednička Andy Roddick nebo jeden z nejlepších quarterbacků amerického fotbalu Peyton Manning. Bourbon o síle 56,85% alkoholu stojí 200$ a k dispozici je v Tennessee, Texasu a Georgii.

Bardstown Bourbon Co. The Prisoner Wine Barrel-Finished Bourbon
Společnost Bardstown Bourbon Co. ve své druhé spolupráci s The Prisoner Wine Co. vydává Tennessee bourbon, který zrál deset let, přičemž posledních osmnáct měsíců si poležel ve francouzských dubových sudech, které předtím obsahovaly červené víno. Bourbon o síle 50% stojí 124$ a k dispozici by měl zatím být v Tennessee a Kentucky.

Four Roses Great Steamboat Race Commemorative Single Barrel Bourbon
Nám dobře známá palírna Four Roses vydává nový single barrel na počest závodu Great Steamboat, jež je součástí Kentucky Derby. Na jeho výběru se podílelo několik místních lidí včetně master distillera Brenta Elliotta. Limitovaný desetiletý single barrel bourbon vyrobený podle receptury OESK má 58,55% alkoholu, stojí 76$ a k dispozici je pouze v Louisville.

Bluegrass Distillers Wheated Bottled in Bond
Řemeslná palírna z kentuckého Lexingtonu vydala pšeničný straight bourbon, který nese označení Bottled in Bond. Směs čtyř sudů, které zrály nejméně čtyři roky, má 50% alkoholu, stojí 50$ a všech 920 lahví je k sehnání pouze v Kentucky. Palírna tento rok přesídlí na farmu Elkwood, kde kromě nových skladů vyroste také návštěvnické centrum.

A na závěr…

Kentucké řemeslné palírny New Riff a Log Still oznámily své plány na rozšíření výroby. Zvýšení produkce pak jde ruku v ruce s rozšířením skladovacích kapacit.

Zároveň oznámil Jeff Arnett, bývalý master distiller palírny Jack Daniel’s, že v příštím roce hodlá v Tennessee otevřít novou palírnu. V rámci jeho Company Distilling bude postavena palírna v městečku Alcoa a restaurace s degustačními prostory v nedalekém Townsendu.


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments