Whiskey novinky z USA 5/2021

Čtrnáct dní je pryč a my vám přinášíme další nálož whiskey novinek z USA. Opět prozkoumáme nové lahve z nejrůznějších koutů této země a dozvíme se tak například, že i za Atlantským oceánem jsou v kurzu sudy z dubu mizunara. V závěru se také dozvíme, jak si v této složité době vedou americké mikropalírny.

Stellum

Společnost Barrell Craft Spirits představila řadu bourbonů a žitných nazvanou Stellum, která bude zahrnovat také série single barrel.

Stellum

Stellum Bourbon je blendem straight bourbonů. Skládá se hlavně ze tří bourbonů z destilerie MGP (dvou vysoce žitných a jednoho výrazně kukuřičného), které doplňují starší bourbony z Kentucky a Tennessee. Jednotlivé složky zrály 4-16 let, přičemž největší pozornost byla upřena na pětileté a šestileté bourbony. Je lahvován v sudové síle 57,49%.

Stellum Rye je blendem straight ryes whiskey. Základem této žitné je mashbill typický pro MGP, který obsahuje 95% žita (s malým množstvím sladovaného žita), který je posléze doplněn dalšími žitnými z Kentucky a Tennessee. Rozpětí jednotlivých složek je 4-10 let a whiskey je lahvována v sudové síle 58,12%.

Na rozdíl od ostatních whiskey společnosti Barrell, které jsou limitovanými edicemi, by měla být řada Stellum široce a trvale dostupná a to za jednotnou cenu 55$. I to je příznivá zpráva, protože obvyklá cena Barrell whiskey začíná na 90$.


Eastside

Společnost Eastside Distilling z oregonského Portlandu vydává čtveřici nových whiskey, které zkoumají vliv sudů na výsledný destilát, na což se společnost ráda zaměřuje. Whiskey pocházejí z různých států USA, a proto nepatří pod jejich výhradně oregonskou značku Burnside Whiskey. Všechny jsou k dispozici v omezeném množství v pěti amerických státech (Colorado, Kalifornie, Oregon, Texas a Washington).

Eastside

Eastside American Single Malt byla destilována v již zaniklé oregonské Big Bottom Distillery. Zrála dva roky v sudech z amerického dubu a poté ještě rok odpočívala v sedmdesátiletých sherry sudech. Má 55% alkoholu a stojí 200$.

Eastside Lions Small Batch Rye je směsí žitných z nezveřejněných palíren napříč Spojenými státy, která obsahuje whiskey dvouleté, ale i osmileté. Má 46% alkoholu a stojí 45$.

Eastside Straight Bourbon byl vyroben v Tennessee a zrál dvanáct let v sudech z amerického dubu. Má 50% alkoholu a stojí 130$.

Eastside Corn Whiskey byla vyrobena v Kentucky a zrála pět let v použitých sudech z amerického dubu. Má 40% alkoholu a stojí 20$.


Krátké zprávy

Old Fitzgerald 8 Years Old Bottled in Bond (Spring 2021 Release)
Palírna Heaven Hill z Kentucky uvádí na trh letošní sérii Bottled in Bond značky Old Fitzgerald. Vydání je tentokrát osmileté (předchozí mělo složky staré 9-16 let), má 50% (jak už z článku o pojmu Bottled in Bond víme) a stojí 90$. Vyrobeno bylo 15 tisíc lahví.

Jack Daniel’s Tennessee Tasters‘ Selection 14E19 Twin Blend
Známá palírna z Tennessee přidala do své řady Tasters‘ Selection nový přírůstek. Jde o spojení whiskey a žitných z Tennessee, kdy bylo zkombinováno 20 sudů Tennessee whiskey a 30 sudů žitných. Obě sady byly naplněny 14. května 2014 a na celý proces dohlížela master blenderka Jessica Hartline. Toto šestileté vydání má 53,5%, stojí 40$ (375 ml) a všech 24 tisíc lahví je k dispozici pouze ve státě Tennessee (hlavně v samotné palírně).

Zároveň byl 9. dubna na streamovacích platformách uveden film Chasing Whiskey: The Untold Story of Jack Daniel’s, popisující nejen původ nebo globální úspěch této značky.

Chattanooga Tawny Port-Finished Bourbon
Jedna z nejinovativnějších palíren v Tennessee vydává nový bourbon, první ze série Barrel Finishing Series. Tento „high malt“ bourbon vznikl spojením šesti různých mashbillů a posledních šest měsíců dozrával v sudech po portském. Stáčen je na 47,5% a stojí 45$.

Cathead Old Soul 13 Years Old
Cathead Distillery z Mississippi stočila třináctiletou verzi svého Old Soul bourbonu, který byl však destilován v nezveřejněné palírně v Kentucky. Jeho mashbill obsahoval 74% kukuřice, 18% žita a 8% sladového ječmene. Má 49,5% alkoholu, stojí 125$ a vyrobeno bylo 2400 lahví, které jsou k dispozici ve státech Alabama, Arkansas, Georgie, Illinois, Jižní Karolina, Kentucky, Louisiana, Mississippi, Tennessee a Texas.

Rabbit Hole 15 Years Old Japanese Oak-Finished Bourbon
Společnost Rabbit Hole představila v rámci své Founder’s Collection patnáctiletý bourbon. Ten finišoval poslední rok v panenských sudech z japonského dubu mizunara, které pocházely z Ariake Sangyo Cooperage, což se u bourbonů zatím moc nevidí. Bourbon má 57,1% alkoholu, vyrobeno bylo 1403 krásných lahví a u každé visí cenovka 1500$.

Four Gate Kelvin Collaboration III
Novou limitovanou edici vydává také společnost Four Gate ve spolupráci s Kelvin Cooperage. Kentucky bourbon je kombinací devítiletého (mashbill tvoří 75% kukuřice, 13% žita, 12% sladového ječmene) a dvanáctiletého bourbonu (74% kukuřice, 18% žita, 8% sladového ječmene). Tato směs poté finišuje v sudech, ve kterých bylo nejdříve sherry Pedro Ximénez a poté rum. Má 61,85% alkoholu a každá z 2470 lahví stojí 199$. Předchozí dvě spolupráce se dočkaly velmi kladného hodnocení, a proto se i od třetí čekají velké věci.

Bardstown Bourbon Co. Distillery Series Phifer Pavitt XO
Kentucká značka Bardstown představila v rámci své Distillery Series bourbon, který „finišoval“ 44 měsíců (místo obvyklých 18) v sudech po Cabernetu Sauvignon z kalifornského vinařství Phifer Pavitt. Má 54% alkoholu, stojí 200$ a v limitovaném množství je k dispozici pouze v palírně. V rámci této série vyjdou bourbony a whiskey s různými finiši.

Stranahan’s Bushmills Cask
Denverská palírna vydala limitovanou edici své single malt whiskey, která zrála nejméně čtyři roky v nových sudech z amerického dubu, aby jeden rok nakonec finišovala v sudech po irské whiskey Bushmills. Má 47% alkoholu, stojí 70$ a k dispozici je pouze v palírně. Jedná se o první edici ze série Distiller’s Exclusive, ve které bude palírna experimentovat se zráním a finiši v různých typech sudů.

A na závěr…

Příjmy řemeslných palíren v USA spadly o více než 50%
Podle průzkumu American Distilling Institute z ledna tohoto roku se příjmy amerických mikropalíren loni propadly až o 55%. Za vším je pochopitelně situace s celosvětovou pandemií. Průzkum zahrnoval zpětnou vazbu 269 palíren z 42 států a D.C., které potvrdily ztráty příjmů z prodejů nejen v palírnách samotných, ale také v online prostředí. Průzkum je dalším střípkem, který by malým palírnám mohl pomoci k dosažení změn v legislativě v otázkách obchodu a prodeje mimo domovské státy těchto palíren.


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments