Whiskey novinky z USA 14/2021

Poslední srpnový den je tady a s ním i pravidelný příděl whiskey novinek z USA. Projedeme spolu Spojenými státy křížem krážem, seznámíme se s novými plněními, jednou horkou novinkou od Jack Daniel’s a na závěr se dozvíme také to, kde se otevřela nová palírna.

Cathead Old Soul Small Batch High Rye (2021 Edition)

Cathead Old Soul Small Batch High Rye

Palírna Cathead z Mississippi oznámila vydání nového straight bourbonu, který je blendem dvou whiskey, čtyřleté a pětileté.

Letošní vydání mají na svědomí především zakladatelé společnosti Richard Patrick a Austin Evans. Mashbill obsahoval 75% kukuřice, 21% žita a 4% sladového ječmene. I když byla jedna složka destilována v Mississippi a druhá v MGP v Indianě, celý proces zrání proběhl v domovské palírně. Celá letošní edice pak pochází z 88 barrelů, přičemž by měla mít vyzrálý chuťový profil s tóny sušeného ovoce, kakaa, karamelu, vanilky, koření a kůže.

Bourbon má 45% alkoholu, stojí 44,95$ a k dispozici by měl být u vybraných prodejců v celých Spojených státech amerických.


Jack Daniel’s 10 Years Old

Jack Daniel’s 10 Years Old

Je to možná k nevíře, ale o jedné z neznámějších značek americké whiskey se v novinkách zmiňujeme teprve podruhé. Slavná palírna z Lynchburgu v Tennessee vydává desetileté plnění, po více než sto letech první vydání s přiznanou číslovkou udávající stáří.

Desetiletá Tennessee whiskey by se měla stát každoroční limitovanou edicí, která bude podle master distillera palírny Chrise Fletchera oslavou moderní doby, zároveň však vzdá hold tradici a historii značky. Základ tvoří složky ze standardního plnění Old. No. 7, které ale ve skladištích zrají o něco déle, a whiskey má tak díky tomu aroma sušených fíků, rozinek a dubu, v chuti pak vystupují tóny máslových bonbonů, koření a tabáku.

Lahve o objemu 750ml mají 48,5% alkoholu, stojí 70$ a k dispozici budou po celých Spojených státech. Vyrobeno jich bylo 36 000.


Krátké zprávy

Michter’s US*1 Toasted Barrel Finish
Známá značka kentuckého bourbonu vydává po třech letech opět plnění Toasted Barrel Finish. Po vydáních v letech 2014, 2015 a 2018 nastala dvouletá přestávka tohoto vydání, ale letos je zpět. Základ tvoří vyzrálá whiskey US*1 Small Batch Kentucky Straight Bourbon, whiskey však zraje ještě dále v toastovaných sudech vyrobených ze dřeva, jež bylo sušeno několik měsíců vzduchem. Tento limitovaný bourbon má 45,7% alkoholu a stojí 100$.

Rabbit Hole Founder’s Collection Raceking
Společnost Rabbit Hole vydává třetí plnění v rámci své Founder’s Collection (o druhém jsme informovali v pátých novinkách), které je poctou tradici dostihových závodů v Kentucky. Mashbill tohoto bourbonu obsahoval 70% kukuřice, 13% žita, 10% sladového žita, 4% čokoládové sladové pšenice a 4% čokoládového sladového ječmene a zrání probíhalo čtyři roky v toastovaných a vypálených sudech. Bourbon má 54,6% alkoholu, stojí 295$ a vyrobeno bylo pouze 1365 lahví.

Oak & Eden Rye & Rumba
Texaská společnost Oak & Eden vydává žitnou whiskey, která původně pochází z palírny MGP v Indianě. Opět v ní uplatnila patentovaný proces in-bottle finishing, kdy je do lahví po jejich nalahvování vložena dřevěná spirála, tentokrát nasáklá karibským rumem (v osmých novinkách jsme se mohli dočíst o podobném vydání této společnosti). Tato žitná whiskey 45% alkoholu, stojí 60$ a měla by se stát každorořním letním limitovaným plněním.

Rossville Union Single Barrel Selections
Společnost Rossville z Indiany vydává žitnou whiskey, která byla vyrobena v MGP. Na jejím výběru se podíleli místní obchodníci, kteří budou také na lahvích zmíněni. Whiskey má 52% alkoholu, stojí 60$ a k dostání by měla být i mimo USA.

Stranahan’s Caribbean Rum Cask
Coloradská palírna z Denveru vydává single malt whiskey v rámci své Distillery Exclusive (v pátých novinkách jsme se seznámili s plněním Bushmills Cask), jež je směsí pětiletých až devítiletých složek, které zrály v panenských sudech z amerického dubu vypálených na úroveň 3. Whiskey, která „finišuje“ až tři roky v sudech po karibském rumu, má 45% alkoholu, stojí 70$ a k dispozici je pouze v samotné palírně.

Hillrock Solera Aged Bourbon „Anthrax XL“ 40th Anniversary
Heavy metalová kapela Anthrax vydává ke svému čtyřicátému výročí ve spolupráci s Hillrock Estate Distillery ze státu New York bourbon, který posledních čtyřicet dnů finišoval ve dvacetiletém sudu po oloroso sherry. Každá láhev bude podepsaná všemi členy kapely, z celkových 400 lahví pak bude čtyřicet k dostání v limitované edici za 350$, kdy se kupující kromě destilátu bude moci radovat i ze vstupenky na nadcházející turné, která kromě samotného koncertu zajistí i osobní setkání se členy kapely. Bourbon má 57,5% alkoholu a standardní cena je 155$.

Woodinville Harvest Release (2021 Edition)
Palírna Woodinville ze státu Washington vydává bourbon, jenž finišoval v sudech po Moscatelu z portugalského Setúbalu. Prvních 500 lahví je očíslováno a podepsáno zakladateli palírny. Bourbon má 50% alkoholu, stojí 70$ a k dostání je pouze v palírně.

A na závěr…

Společnost Proximo Spirits oznámila otevření nové whiskey palírny, na Manhattanu první legální od dob prohibice.

Great Jones Distilling Co. se otevírá veřejnosti po šesti letech stavebních pracích, kdy musela překonat přísná městská pravidla. Uvnitř se nachází jak dvě kolony, tak klasický měděný destilační kotel. Produkovat budou whiskey z obilí, jež je pěstováno v zemědělské oblasti Black Dirt, zhruba dvě hodiny jízdy na sever od Manhattanu. Juan Domingo Beckmann, muž stojící za vznikem palírny, doufá, že jejich bourbon bude ztělesněním toho nejlepšího z New Yorku a Manhattanu. V plánu jsou prozatím tři whiskey (Great Jones Straight Bourbon, Great Jones Four Grain Bourbon a Great Jones Rye Whiskey), přičemž každá z těchto whiskey zrála minimálně pět let před otevřením palírny.

Great Jones
Great Jones

Součástí této palírny, která vytvoří více než sto pracovních míst, jsou také prostory pro pořádání akcí, restaurace nebo speakeasy bar, k němuž vede tajný tunel kdysi sloužící k přepravě lihovin.

Cheers!


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments