Whiskey novinky z USA 13/2021

Srpen je těsně za svou polovinou, ale to rozhodně neznamená, že v USA nastala whiskey okurková sezóna. Právě naopak, novinek je víc než dost a často jde o velmi zajímavé kousky. Pojďme se jim podívat blíže na zoubek.

Basil Hayden Toast

Basil Hayden Toast

Značka Basil Hayden, která patří do portfolia společnosti Beam Suntory, uvádí na trh nový straight bourbon. Při této příležitosti doznaly změn také mashbill nebo etiketa láhve.

Nový bourbon stvořila osmá generace palírníků vedená Freddiem Noem. Mashbill tvoří hnědá rýže pěstovaná v USA, která dodává nádech sladkosti, ale oproti tradičnímu žitu nepřináší tóny koření. Zrání probíhá také v sekundárně toastovaných sudech, jenž přináší tóny karamelizovaného cukru a opečeného dřeva. Po stárnutí se tento bourbon smíchá s dalším bourbonem z hnědé rýže, který zrál v sudech vypálených na úroveň čtyři, čímž se do výsledného spiritu dostanou ještě tóny vanilky a pražené kukuřice.

Papír na láhvi sice zmizel, ale nezmizel typický kovový pás s monogramem značky, který zároveň odkazuje na obruče, jež obtáčí sudy. Bourbon je stáčen do lahví o objemu 750ml, má 40% alkoholu, stojí 50$ a k dostání je po celých Spojených státech amerických. Můžeme tak zatím jen doufat, že se časem dostane i do Evropy.


Catoctin Creek Rabble Rouser

Catoctin Creek Rabble Rouser

The Catoctin Creek Distilling Company uvádí na britský trh novou bottled in bond žitnou whiskey a navazuje tím na britské vydání řady Roundstone Rye z ledna tohoto roku, o které jsme psali v úplně prvních amerických whiskey novinkách.

Mashbill je tvořen ze 100% žita a whiskey zrála čtyři roky. Whiskey by měla mít aroma třešní nebo opékaných marshmallows, v chuti by pak měly dominovat tóny fíků, karamelu nebo pepře. Jak uvádí Scott Harris, zakladatel společnosti, oproti řadě Roundstone Rye, která je elegantní a zdrženlivá, je Rabble Rouser mnohem temperamentnější a nespoutanější whiskey.

Whiskey má 50% alkoholu a k dostání bude koncem srpna u specializovaných prodejců za 99£.


Parker’s Heritage 11 Years Old Heavy Char Wheat Whiskey

Parker’s Heritage 11 Years Old Heavy Char Wheat Whiskey

Palírna Heaven Hill oznámila v pořadí již patnácté vydání edice Parker’s Heritage Collection, přičemž se v rámci této limitované edice, která pochází ze 75 sudů, jedná teprve o druhou pšeničnou whiskey a první od roku 2014.

Whiskey byla pojmenována po bývalém master distillerovi palírny Parkeru Beamovi, jemuž byla v roce 2010 diagnostikována nemoc ALS, které v roce 2017 podlehl. Část peněz z prodaných lahví tak putuje asociaci, která pomáhá s péčí o pacienty trpící touto nemocí. Od roku 2013 se podařilo získat více než milion dolarů.

Mashbill obsahoval 51% pšenice, 37% kukuřice a 12% sladového ječmene a zrání probíhalo v sudech, které byly vypalovány minutu a půl na úroveň čtyři (v Heaven Hill Distillery se sudy tradičně vypalují čtyřicet vteřin).

Tato jedenáctiletá whiskey je lahvována do 750ml lahví, má 61% alkoholu, stojí 139,99$ a k dispozici bude u specializovaných prodejců v USA.


Little Book Chapter 5: The Invitation

Little Book Chapter 5: The Invitation

A k portfoliu společnosti Beam Suntory se vraťme ještě jednou. Ta totiž oznámila již páté vydání limitované whiskey Little Book, jež navazuje na to loňské (Lessons Honored).

Láhev blended straight whiskey The Invitation se skládá z dvouletého Kentucky straight bourbonu, tříleté 100% malted rye whiskey, pětiletého a také patnáctiletého Kentucky straight bourbonu. Série, za kterou stojí osmá generace palírny ztělesněná Freddiem Noem, je odrazem jeho zkušeností a láká na objevování nových a zajímavých směsí, kde hraje důležitou roli stáří a různé chutě.

Whiskey je lahvována do 750ml lahví, má 58,4% alkoholu, stojí 124,99$ a k dostání bude u specializovaných prodejců v USA.


Krátké zprávy

Old Fitzgerald 11 Year Old Bottled in Bond (Fall 2021)
Značka Old Fitzgerald kentucké palírny Heaven Hill, která se v USA těší skvělé pověsti a téměř vždy vynikajícím hodnocením, vydává jedenáctiletý straight bourbon, jenž ležel v sudech od jara 2010 do jara 2021. Má 50% alkoholu a stojí 110$.

J. Rieger Bottled in Bond
Palírna J. Rieger & Co. z Kansas City v Missouri vydává první legálně destilovanou whiskey v tomto místě od prohibice. Žitná whiskey, jejíž mashbill tvoří 96% žita a 4% sladového ječmene, zrála podle informací od výrobce téměř šest let. Má 50% alkoholu, stojí 50$ a vyrobeno bylo šest tisíc lahví.

Kinsey Pot Distilled Straight Wheat & Kinsey Chardonnay Cask Finished
Značka Kinsey produkovaná pensylvánskou palírnou New Liberty Distillery vydává dvě nové whiskey.

Pot Distilled Straight Wheat je vyrobena z mashbillu, který obsahuje 73% pšenice a 27% sladového ječmene. Po destilaci v kotli zraje dva roky v nových vypálených sudech z amerického dubu, kdy dřevo pro tyto sudy bylo sušeno šest měsíců až dva roky. Má 47,5% alkoholu.

Chardonnay Cask Finished je naopak vyrobena z mashbillu, který obsahuje 99% kukuřice a 1% sladového ječmene. Whiskey pak po čtyřech letech zrání ještě přibližně rok odpočívá v sudech po kalifornském Chardonnay. Má 40% alkoholu.

Obě whiskey stojí 40$ a k dispozici jsou zatím pouze v Pensylvánii nebo v samotné palírně.

Old Forester The 117 Series Warehouse K
Kentucká palírna vydává straight bourbon nazvaný podle skladiště postaveného v roce 1953, ve kterém sudy putují po různých místech a patrech tak, aby byla zajištěna kontinuita výsledného spiritu. Zároveň v rámci této experimentální série navazuje na vydání High Angel’s Share, o kterém jsme se zmínili ve čtvrtých novinkách na konci března. Bourbon má 55% alkoholu, stojí 50$ a k dostání je v palírně nebo u vybraných prodejců v Kentucky.

Barrell Batch 030
Společnost Barrell Craft Spirits vydává straight bourbon, jenž se skládá z pětiletého bourbonu z Indiany, desetileté žitné z Tennessee a pšeničných bourbonů z Kentucky a Wyomingu, které zrály šest, devět, jedenáct a patnáct let. Whiskey má 58,66% alkoholu a stojí 90$.

Talnua Virgin White Oak Cask & Talnua Bourbon Cask And Stave Series
Coloradská palírna vydává hned dvojici nových whiskey. Virgin White Oak Cask je třikrát destilovaná single pot still whiskey ze sladového i nesladovaného ječmene, která zrála tři roky v nových sudech z amerického dubu. Má 43% a stojí 75$. Bourbon Cask And Stave Series je taktéž třikrát destilovaná single pot still whiskey, ale zrála tři roky v second fill bourbonových sudech s přidanými zuhelnatělými laťkami ze sudů z amerického dubu. Má také 43% alkoholu a stejnou cenovku 75$. Lahve budou do 20. září dostupné v palírně, poté budou k dostání u vybraných prodejců v Coloradu.

Motörhead Ace of Spades
Společnost Proof Artisan Distillers z Farga v Severní Dakotě vydává s pomocí členů kapely Motörhead Mikkeyho Dee a Phila Campbella stejnojmennou whiskey pojmenovanou po albu této kapely. Mashbill tvoří 60% kukuřice, 36% žita a 4% sladového ječmene. Čtyřletý bourbon má 45% alkoholu, stojí 40$ a k dostání by měl být v celých Spojených státech.

A na závěr…

Limavady

A na závěr si odběhneme do Irska, i když vlastně jednou nohou budeme pořád v Americe. V minulých novinkách jste se v závěru mohli dočíst o propojení vermontské palírny WhistlePig z Vermontu a značky irské whiskey Limavady, dnes si na závěr jejich první láhev už představíme.

Whiskey bez udání stáří zrála v sudech po bourbonu a finišovala v sudech po sherry Pedro Ximénez, každá sud se však lahvoval samostatně. Whiskey má 46% alkoholu, stojí 50$ a k dostání je kromě Velké Británie a Severního Irska zatím v Arizoně, Coloradu, na Floridě, v Kalifornii a ve Washingtonu. Tak tedy ať se daří!

Cheers!


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments