Whiskey novinky z USA 12/2021

Prázdniny se nám sice překlopily do druhé poloviny, ale to neznamená, že se za Atlantským oceánem neurodily whiskey novinky. Po dvou týdnech jsme tu tentokrát s menší náloží nových lahví, ale vše si zpestříme několika informacemi ze zákulisí, které stojí za pozornost.

Balcones Pilgrimage

Balcones Pilgrimage

Texaská palírna Balcones nezahálí a vydává další whisky, která se stane pevnou součástí core range této značky, i když každé vydání se bude mírně lišit.

První várka čtyřleté whisky Pilgrimage byla vyrobena ze sladového ječmene Golden Promise a po zrání v nových a použitých sudech z amerického dubu finišovala v sudech po dezertním vínu Sauternes.

Tato americká single malt whisky má 58,5% alkoholu, stojí 80$ a zatím je dostupná pouze v Texasu. Jaká škoda…


High Plains Rye

High Plains Rye

Palírna J. W. Rutledge Distillery z Kentucky, v jejímž čele stojí legendární postava značky Four Roses Jim Rutledge a která např. v roce 2019 znovu oživila značku bourbonu Cream of Kentucky, vydává svou první straight rye whiskey.

Žitná High Plains je blendem pěti straight rye whiskey ze států Indiana, Kentucky, Ohio a New York, ale pojmenování konkrétních zdrojů neproběhlo. Co už však víme přesně je to, že každá složka má svou vlastní recepturu, kdy se procento žita v mashbillu pohybuje od 51% do 100%, a svůj vlastní kvasinkový kmen.

Whiskey má 48,5%, stojí 55$ a v budoucnu by měla být dostupná i mimo USA.


Krátké zprávy

WhistlePig Roadstock Rye
Vermontská palírna WhistlePig vydává ve spolupráci s vinařstvím Jordan Vineyard & Winery a pivovarem Firestone Walker Brewing Company z Kalifornie žitnou whiskey, která finišovala v sudech po Bordeaux a po pivech Imperial Stout, Imperial Blonde Ale a Experimental Ale. Tato whiskey při svém zrání v tzv. rolling rickhouse urazila přes šest tisíc mil a odtud také pochází její název. Limitovaná whiskey má 43% alkoholu a stojí 73$.

Pursuit United (2021 Release)
Společnost Pursuit Spirits, za kterou stojí Ryan Cecil a Kenny Coleman, tvůrci podcastu Bourbon Pursuit, vydává blend straight bourbonů, který obsahuje whiskey z Kentucky’s Bardstown Bourbon Co., newyorského Finger Lakes Distilling a neupřesněné palírny z Tennessee (nemělo by se ale jednat o whiskey z palíren George Dickel a Jack Daniel’s). Whiskey má 54% alkoholu, stojí 65$ a dostupná je ve státech Colorado, Georgie, Illinois, Kentucky, Tennessee a Texas nebo na stránkách seelbachs.com.

Garrison Brothers Guadalupe
Palírna z texaského Hye vypouští do světa šestiletý bourbon, který zrál první čtyři roky v nových sudech z bílého amerického dubu a následující dva roky odpočíval v sudech po portském typu tawny. Palírna tak využívá práce svého master distillera Donnise Todda, který spolupracuje přímo s portugalskými vinaři a zajišťuje ty nejlepší sudy. Bourbon má 53,3% alkoholu, stojí 130$ a k dostání by měl být napříč Spojenými státy americkými.

Mr. Black X WhistlePig Barrel Aged Coffee Liquor
A jak už bývá zvykem, zmíníme se i o likéru, který má aspoň něco málo společného s whiskey. Tentokrát jde o spolupráci značky kávového likéru Mr. Black a vermontské palírny whiskey WhistlePig. Ta dodala sudy po své desetileté žitné a australský likér v nich před lahvováním odpočíval šest měsíců. Konečný výsledek má 28% alkoholu a každá z 2400 lahví stojí 60$.

Klasický Mr. Black je výborný likér a toto limitované vydání přichází v době návratu koktejlu Espresso Martini. Za zkoušku by to rozhodně stálo!

A na závěr…

Známá kentucká palírna Heaven Hill spustila spolu s Independent Stave Company program, jenž si klade za cíl vytváření kolektivů rodinných společností, které by měly napomáhat k trvale udržitelnému rozvoji v americkém whiskey odvětví. Největší důraz je samozřejmě kladen na lesní hospodářství a také na vzdělávání těžařů.

Palírna Nearest Green z Tennessee, která je domovem např. whiskey Uncle Nearest, oznámila plány na rozšíření svého provozu. Kromě rozšíření výrobní kapacity bude mít palírna k dispozici i „Field of Dreams“, pole, na kterém bude pěstována jejich vlastní organická kukuřice, jež bude základem pro prémiové whiskey této palírny.

A do vermontské palírny WhistlePig se ještě jednou vrátíme. Ta totiž uzavřela partnerství s Darrylem McNallym, jenž stojí za vzkříšením značky irské whiskey Limavady, jejíž kořeny sahají až k počátku 18. století. Zatímco palírna z USA bude mít na starost stáčení a distribuci pod McNallyho vedením, on sám povede výrobu a také směřování samotné značky. Cílem tohoto partnerství je prolomení whiskey stereotypů a také posouvání hranic. K tomu by mohl přispět i fakt, že menšinovým vlastníkem palírny WhistlePig je gigant Moët Hennessy. Ten by měl značce do budoucna zajistit expanzi mimo USA.

Darryl McNally a Limavady
Darryl McNally a Limavady

Značka Limavady bude v prodeji od srpna a to na vybraných trzích v USA, Velké Británii a Severním Irsku. Láhev o objemu 700ml bude stát 49,99$. Další podrobnosti o značce i o láhvi budou odhaleny v následujících týdnech.

Cheers!


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments