Whiskey novinky z USA #14/23 – ohlédnutí za létem

Po více jak čtvrt roce jsme zpět s Whiskey novinkami z USA. A protože letní přestávka byla opravdu dlouhá, ohlédneme se nejdříve zpět za tím, co se během července, srpna a září za velkou louží událo. Připomeneme si nejzajímavější plnění, která byla vydána, a také několik informací ze zákulisí amerického světa whiskey.

Další novinky už se pak ponesou v klasickém duchu, půjde tedy o novinky z uplynulých dvou týdnů. Není nač čekat, pojďme na to.

ČERVENEC

Wild Turkey Master’s Keep Voyage

Wild Turkey Master's Keep Voyage

Kategorie: bourbon
Původ: Kentucky
Věk: 10 let
ABV: 53%
Cena: 275$

Další plnění v edici Master’s Keep tentokrát vzniklo spoluprací dvou person alkoholového světa a to master distillera značky Wild Turkey Eddieho Russella a master blenderky Joy Spence, jež je tváří značky jamajského rumu Appleton Estate. Bourbon finišoval v sudech po čtrnáctiletém rumu.


Booker’s Batch 2023-02 Apprentice Batch

Booker's Batch 2023-02 Apprentice Batch

Kategorie: bourbon
Původ: Kentucky
Věk: 7 let
ABV: 62,75%
Cena: 90$

Druhé letošní plnění značky Booker’s obsahuje složky, které zrály sedm let, jeden měsíc a dva dny. Název pak odkazuje na spolupráci Bookera Noea a jeho bratrance Carla Beama.


Jack Daniel’s Distillery Series Selection #11

Jack Daniel's Distillery Series Selection #11

Kategorie: Tennessee whiskey
Původ: Tennessee
Věk: NAS
ABV: 45%
Cena: 42$/375 ml

Whiskey dozrávala v sudech po tequile kategorie añejo. Nejprve v těchto sudech zrál klasický Jack Daniel’s Old No. 7, sudy byly poté převezeny do Mexika, aby se nakonec opět vrátily zpět. Mezitím ale už byly použity pro zrání tequily. I když značka tequily není nikde explicitně zmíněna, s největší pravděpodobností jde o značku Casa Herradura, kterou taktéž vlastní společnost Brown-Forman.


Další zajímavá plnění měsíce července:

Společnost Toasts Not Tariffs, zahrnující přes 50 asociací v rámci amerického alkoholového průmyslu, vyzvala americkou vládu, aby zajistila dohodu s Evropskou unií, která by zabránila návratu cel na americkou whiskey, jež by se mohla vyšplhat v roce 2024 až na 50%. Ta byla v říjnu 2021 pozastavena na dva roky.

Značka Maker’s Mark patřící pod společnost Beam Suntory spustila nový web a také novou globální kampaň s názvem Make Your Mark.


SRPEN

Baker’s 13 Years Old Single Barrel

Baker's 13 Years Old Single Barrel

Kategorie: bourbon
Původ: Kentucky
Věk: 13 let
ABV: 53,5%
Cena: 130$

Značka, jejíž historie sahá do roku 1962, má kromě široce dostupného plnění sedmiletého bourbonu i limitovaná vydání třináctiletých single barrel bourbonů. Obě varianty se těší velké oblibě.


Four Roses Limited Edition Small Batch (135th Anniversary; 2023 Release)

Four Roses Limited Edition Small Batch (135th Anniversary; 2023 Release)

Kategorie: straight bourbon
Původ: Kentucky
Věk: NAS
ABV: 54%
Cena: 200$
Další informace: vyrobeno 15 060 lahví

Již 16. limitované plnění small batch od Čtyř růží obsahuje dvanáctileté, čtrnáctileté, šestnáctileté a dokonce pětadvacetileté složky. Asi netřeba dlouze přemýšlet nad tím, jak moc jsou tato plnění oblíbená, ceněná a v neposlední řadě dobrá.


Michter’s US*1 Toasted Barrel Finish

Michter's US*1 Toasted Barrel Finish

Kategorie: rye
Původ: Kentucky
Věk: NAS
ABV: 54,45%
Cena: 120$

Další plnění do řady žitných whiskey značky Michter’s dozrávalo ve znovu toastovaných sudech. Ty byly vyrobeny ze dřeva sušeného dva roky na vzduchu a toastovány podle požadavků samotné značky.


Další zajímavá plnění měsíce srpna:

 • High West Campfire
 • Elijah Craig Toasted Barrel European Oak Finished
 • WhistlePig FarmStock Beyond Bonded
 • Jack Daniel’s Twice Barreled Heritage Barrel Rye
 • Old Fitzgerald Bottled in Bond (Spring 2023 Release)
 • Little Book Chapter 7 „In Retrospect“
 • Maker’s Mark Cellar Aged Bourbon
 • Rossville Union Bottled in Bond Straight Rye Whiskey

Pivovarský gigant Molson Coors koupil společnost Blue Run Spirits, pod jejíž stejnojmennou značkou vznikají bourbony a žitné whiskey.

Jeff Kozak, CEO vermontské značky WhistlePig, uvedl, že postupným cílem značky je nejen produkce žitné whiskey, ale také bourbonu a single malt. Tento pro něj přirozený vývoj by měl být součástí postupného „dozrávání“ značky.

Společnost Pernod Ricard a zakladatel palírny a značky Rabbit Hole Kaveh Zamanien vytvořili novou značku bourbonu Mary Dowling. Ta dostala své jméno po nejúspěšnější a nejvlivnější ženské master distillerce před prohibicí, která byla také nazývána jako „matka bourbonu“. Prvními dvěma plněními jsou vysoce žitný bourbon finišovaný v sudech po tequile a Double Oak Cask Strength Bourbon.


ZÁŘÍ

Russell’s Reserve Single Rickhouse Collection: Camp Nelson F

Russell's Reserve Single Rickhouse Collection: Camp Nelson F

Kategorie: straight bourbon
Původ: Kentucky
Věk: 10 let
ABV: 58,8%
Cena: 300$

Bourbon pro druhé plnění z této edice pochází ze čtvrtého a pátého patra sedmipatrového rickhousu F, který byl postaven ve 40. letech 20. století. Podle master distillera Eddieho Russella je tento sklad díky poloze nad řekou Kentucky ideálním místem pro bourbonu.


Další zajímavá plnění měsíce září:

 • Jack Daniel’s Bonded Rye
 • Basi Hayden Malted Rye
 • Wyoming Whiskey The Grand Single Barrels
 • Westland Garryana Edition 8
 • Heaven’s Door Homesick Blues

Podle studie Tourism Economics, kterou si nechala zpracovat společnost Tennessee Whiskey Trail sdružující přes třicet tamních palíren, podporují palírny z Tennessee ekonomiku částkou zhruba 3,5 miliardy dolarů ročně a patří mezi nejnavštěvovanější atrakce ve státě, když je navštívilo přes osm milionů turistů. Tato čísla přímo dopadají na třicet tisíc pracovních míst.

Majitel společnosti Disaronno Illva Saronno koupil většinový podíl baltimorské společnosti Sagamore Spirits.

Značka Buffalo Trace otevře letos v prosinci svůj první značkový obchod mimo USA a to v londýnské Covent Garden. Kromě lahví budou k zakoupení i nejrůznější degustace.

Značka Jack Daniel’s uvedla své plnění American Single Malt (45% ABV) pro global travel retail. Láhve o obsahu 1l budou k dispozici za 104$ (85£) ve vybraných bezcelních zónách po celém světě.

A to je vše, přátelé americké whiskey. Již příští týden se vydáme blíže prozkoumat kolos jménem Jim Beam.

Cheers!


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments