S whisky po Evropě – Německo a Itálie

Letní prázdniny jsou dobou cestování a poznávání nových krajů. Rozhodl jsem se proto, vzít vás na cestu za evropskou whisky. S vaším dovolením vynecháme takové tradiční země jako je Anglii, Skotsko či Irsko. Spíše se zkusíme podívat na země, které by vás na první dobrou nenapadly.

Německo

Další zastávkou našeho whisky putování po Evropě je Německo. Možná vás to překvapí, ale tato země je palírnickou velmocí, která za posledních 30 let zažívá whisky boom. Najdete zde téměř 250 palíren produkujících whisky. Z toho z nich je 130 zaměřeno pouze na whisky. To je více jak ve Skotsku. Většinou se však jedná o malé rodinné palírny s velmi omezenou produkcí. V roce 2017 činila celková produkce německé whisky 6 000 000 litrů čistého alkoholu. Celkově tak německá whisky pokrývá 0,4 % světového trhu.

První německá whisky se začala objevovat v 80. letech. Větší rozvoj však nastal až o 20 let později a na jeho počátku byla palírna Slyrs. Největším problémem, se kterým se němečtí producenti v současné době potýkají, je jejich mladý věk. Nedostatek času na zrání své whisky tak nahrazují pestrou škálou používaných sudů. 

V německé asociaci Verband Deutscher Whiskybrenner je nyní sdruženo 45 palíren. 21. června se pod její záštitou slavil Den německé whisky. A jací jsou nejvýraznější producenti německé whisky?

německá whisky

Slyrs
Palírna Slyrs je považována za jednoho z průkopníků německé whisky. Stále se však jedná o relativně mladou palírnu. Whisky se zde začala destilovat v roce 1999. Palírna se vyznačuje speciálním tvarem svých destilačních kotlů, které v sobě kombinují tvar klasického kotle skotského stylu a kotle na pálení ovocných destilátů. Od roku 2015 je v nabídce palírny 12leté plnění, které při svém uvedení získalo ocenění Nejlepší evropské single malt whisky ve věku 12 let a níže.
(https://slyrs.com/)

Coillmor
Whisky Coillmor produkuje společnost Liebl z bavorského Bad Kötzing. Historie společnosti sahá až do roku 1935. V roce 1990 vznikla palírna, ve které vyráběli širokou paletu likérů a ovocných pálenek. Palírnu whisky společnost vybudovala v roce 2006. Whisky Coillmor je dvakrát destilovaná sladová whisky.
(https://brennerei-liebl.de/)

Ziegler
Palírna Ziegler byla založena v roce 1865 jako pivovar s právem na destilaci. V 80. letech minulého století palírna představila brandy, která sklidila velký úspěch. Od roku 2008 se zde vyrábí i whisky. V nabídce najdete 5letou a 10letou single malt whisky.
(https://brennerei-ziegler.de/)

Spreewood Distillers
Tato mladá palírna byla založená v roce 2004 šedesát kilometrů jižně od Berlína. Nížiny, kde se palírna nachází, poskytují ideální podmínky pro pěstování žita. Není proto divu, že se palírna na výrobu žitné whisky specializuje. V roce 2010 získala jejich Stork Club whisky 94 bodů ve známé Whisky Bible.
(https://stork-club-whiskey.com/#/)

St. Kilian
Německá palírna skotského stylu leží ve vesnici Rüdenau, asi hodinu jízdy od Frankfurtu nad Mohanem. Palírna byla založena v roce 2016 a inspiraci pro její pojmenování byla svatý Kilián, irský mnich, který do tehdejší Germánie přinesl nejen křesťanství, ale také Aqua Vitae. V roce 2019 se objevila první 3letá whisky. Palírna produkuje single malt whisky, které již stihli posbírat několik cen.
(https://www.stkiliandistillers.com/en/)


Itálie

Z Německa se přesuneme jižněji do Itálie, která je nechvalně známá jako rodiště mnohých padělků. Je to dáno tím, že whisky se zde těšila velké oblibě.

Itálie 70. let minulého století byl ráj single malt whisky. Skotská whisky tu byla na vzestupu a objevovala se jména jako Silvano Samaroli. Do Itálie se dovážely úžasné whisky a některé sbíreky whisky mají kořeny právě v této době. V 90. letech však zájem o whisky začal upadat. V posledních letech ale obliba whisky v Itálii opět stoupá. Stále však převažuje dovoz než vlastní výroba. A jaké zajímavé palírny v Itálii nalezneme?

Puni
První je první italská palírna whisky. Založena byla v roce 2010 v jižním Tyrolsku. Palírna zaujme již svým moderním, krychlovým vzhledem. 24. února 2012 se poprvé zatopilo pod kolty a výroba whisky začala. O tři roky později se do prodeje dostala první whisky.
(https://www.puni.com/en/)

Palírna Puni
Palírna Puni

Psenner
Palírna Psenner se nachází 100 kilometrů jižněji než palírna Puni. Založena byla v roce 1947. Známá byla svou produkcí grappy a hruškové brandy. A právě sudy po grappě se využívají pro zrání jejich whisky nazvané Eretico.
(http://www.psenner.com/psennerShop/site/home)


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments