Investování do whisky – 10 věcí co musíte vědět

Ceny whisky lámou na aukcích rekordy a investování do whisky zaznamenalo v minulých letech zajímavou návratnost. Není proto divu, že to láká stále více lidí. Jenže jak začít? Sestavili jsme pro vás seznam 10 věcí, o kterých byste měli popřemýšlet předtím, než se do investování pustíte. Nehledejte tu však rady, jakou láhev koupit či kde se co dá sehnat. Na to si už každý investor musí přijít sám. V tomto článku najdete spíše praktické rady a věci, které je potřeba si promyslet a počítat s nimi. Tyto rady vám také můžou pomoci rozhodnout se, zda se do toho opravdu chcete pustit. Investování, ať už do whisky nebo do čehokoliv jiného, totiž není pro každého.

Investování do whisky

1. Investujte jen peníze, o které můžete přijít
Nikdy neinvestujte peníze, na kterých jste existenčně závislý. To je základní pravidlo všech investorů a je jedno, zda investujete do whisky či do akcií. Může se stát cokoliv a stále existuje možnost, že se trh zhroutí a vy už svou investici zpátky nedostanete.

2. Informace, informace, informace
Informace jsou základ všeho. Bez dobrých informací neinvestujete, ale hrajete loterii. Sledujte palírny, nové whisky, výsledky aukcí, zhodnocení podobných plnění a v neposlední řadě také hodnocení kvality whisky. (Whiskybase, Whisky Fun, PoznejWhisky ;-), atd.)

3. Rozhodněte se, jakým typem investora chcete být
Chcete být dlouhodobý investor, který očekává zhodnocení za 10 či 20 let? Či krátkodobý investor, který chce vydělat v řádu týdnů, maximálně měsíců? Nebo jste spíše sběratel a chcete mít jen přidanou hodnotu? To vše je dobré si promyslet a vytvořit podle toho svůj plán.
Další možností je také investice do fondů, zabývajících se investicemi do whisky. Existují fondy jak české tak zahraniční.

4. Mějte plán
Pokud už máte informace a víte co chcete, vytvořte si investiční plán. Určete si předem, kolik peněz hodláte investovat (zda pravidelně nebo jednorázově) a na jaké whisky se chcete zaměřit. Současně se rozhodněte, zda chcete investovat do více lahví (problém se skladováním a případným prodejem) nebo několika cenných kousků. Či jestli se budete soustředit na nákup nových věcí přímo od zdroje anebo starých osvědčených tahounů z aukcí.

5. Veďte si seznam
Stačí obyčejná tabulka v Excelu. Pište si, kdy a za kolik jste whisky koupili. Další možností je používání Whiskybase, kde si u své kolekce můžete zadávat i nákupní ceny.


Whisky recenze


6. Nakupujte z ověřených zdrojů
Najděte si spolehlivé aukční stránky. Zjistěte, jaké poskytují záruky a jak zajišťují dopravu. Nízká cena nemusí být vždy výhra. Snažte se kupovat novinky přímo od palíren a z obchodů a ne od překupníků. Limitované láhve mají vyšší potenciál než běžně dostupné láhve.
Pokud vámi koupená láhev je i po půl roce stále běžně dostupná v e-shopech, zbavte se jí. Investiční láhve jsou pryč řádově v minutách max. hodinách, pak už ji seženete jen v aukcích a u překupníků.

7. Pozor na padělky
Padělaná whisky je reálné riziko. Dejte si pozor kde a za kolik nakupujete. Nedoporučuji Ebay. Pokud kupujete opravdu drahou whisky, věnujte pozornost detailům. I nepatrné rozdíly v etiketě mohou odhalit falešnou whisky.

8. Zkontrolujte stav lahví
Před koupí věnujte pozornost stavu láhve. I drobné poškození může snížit cenu whisky. Také zkontrolujte stav whisky v láhvi. Pokud je hodně dole nekupujte. Byla pravděpodobně špatně skladovaná a pro budoucí prodej je to problém.

9. Buďte trpěliví
Netrapte se tím, že vám vaše vysněná láhev utekla v aukci. Nenechte se strhnout a nepřeplácejte jen proto, abyste whisky získali. Stanovte si maximální cenu, nad kterou nechcete jít. Pozor na poplatky za aukci, dopravu nebo clo. Budou další whisky, budou další aukce. Počkejte si. Buďte trpělivý.

10. Zajistěte si vhodné skladovací prostory
Whisky skladujte v chladnější, temné místnosti. Whisky nepokládejte. Hrdlo láhve můžete obalit parafilmem, abyste zabránili odpařování v důsledku netěsnícího korku. Pravidelně láhve kontrolujte (min. 1x do roka). Místnost doplňte zajištěním proti požáru (třeba pomocí hasící koule).

Bonusová rada
Mějte whisky rádi. Při investování do whisky se zaměřte na láhve, co vám chutnají, co vás zajímají, z palíren, které máte rádi. V nejhorším případě si pak vaši investiční whisky otevřete a s chutí vypijete. Investice do vás samotných je totiž ta nejlepší.


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments