Whisky týdeník 28/2019

Je tu čtvrtek a s ním také pravidelný přehled nové whisky. Tento týden tu máme celou řadu vzácných lahví. Palírna Talisker vydává zatím svou nejstarší whisky. Glenfiddich pak vydává speciální whisky u příležitosti výročí jejich návštěvnického centra. GlenAllachie ukázala řadu whisky zrajících v různých typech sudů a Johhnie Walker představil nový přírůstek do edice Blue Label Ghost and Rare. V neposlední řadě je tu první zástupce skotských whisky v edici Orphan Barrel.

Talisker vydává svou nejstarší whisky

Talisker 41 Years Old 1978 Vintage
Talisker 41 Years Old 1978 Vintage

Talisker nám ukázal druhou láhev z řady Bodega. Tato exkluzivní whisky zrála v sudech z amerického dubu a následně pak dozrávala v sudech po sherry manzanilla. Každý z šesti použitých sudů je více než 100 let starý.

Řada Bodega si dává za úkol ukázat jaký vliv mají sudy po sherry na tu nejlepší whisky z palírny Talisker. Celkem palírna plánuje vydat, v rámci této edice, tři láhve. Jako první minulý rok vyšla 40letá Talisker 1978 Delgado Zuleta.

Talisker 41 Years Old 1978 Vintage byla lahvována s obsahem alkoholu 50,7%. Od srpna bude v prodeji 2 000 lahví s cenou 2 900 liber za láhev. Za tuto cenu dostanete whisky v ručně dělané láhvi a dřevěné krabici.

Glenfiddich slaví výročí návštěvnického centra

Rare Collection Cask No. 20050
Rare Collection Cask No. 20050

Návštěvnické centrum palírny Glenfiddich slaví 50. narozeniny. Při této příležitosti vydává Glenfiddich 30letou jednosudovou whisky, která byla na Vánoce roku 1987 uložena do sudu z amerického dubu. Z tohoto sudu pak bylo stočeno 200 lahví s obsahem alkoholu 56,7%.

Šťastlivci, co si láhev za 1 600 liber v návštěvnickém centru palírny zakoupí, dostanou (dle palírny) whisky s vůní vánočního koláče a sušeného ovoce a s bohatou ovocnou chutí.

Návštěvnické centrum otevřené v roce 1969 bylo první svého druhu ve Skotsku a byl to další krok v budování značky single malt whisky.

Nová limitovaná edice z palírny GlenAllachie

GlenAllachie Wood Finish
GlenAllachie Wood Finish

Palírna GlenAllachie ze Speyside vydává novou limitovanou řadu své whisky. Při tvorbě této edice palírna experimentovala s dozráváním své whisky v různých typech sudů. Všechny nové whisky zrály v sudech z amerického dubu a poté dozrávaly v sudech po portském, sherry a žitné whisky.

8letá Koval Rye Quarter Cask Finish dozrávala ve čtvrtinových sudech po žitné whisky z palírny Koval v Chicagu. 10letá Port Wood Finish dozrávala v sudech po portském a 12letá Pedro Ximenez Finish dozrávala v sudech po sherry Pedro Ximenéz.

Všechny tři nové whisky byly lahvovány s obsahem alkoholu 48%. Dostupné budou od července s cenou 54,99 liber za 8letou a 10letou a 58,99 liber za 12letou.

Ztracená palírna Glenury Royal v edici od Johnnie Walker

Johnnie Walker Blue Label Ghost and Rare
Johnnie Walker Blue Label Ghost and Rare

Vychází další láhev ze speciální edice Johnnie Walker Blue Label Ghost and Rare. Jako základ tohoto blendu byla použita whisky z palírny Glenury Royal, která byla po 160 letech provozu zavřena v roce 1985. Dále pak whisky ze zrušené palírny Pittyvaich a obilná whisky ze zaniklé palírny Cambus.

Blue Label Ghost and Rare je řada blendů, jejiž základ tvoří whisky ze zaniklých palíren. V roce 2017 vyšla v této edici Blue Label Ghost and Rare Brora a v roce 2018 Blue Label Ghost and Rare Port Ellen.

Johnnie Walker Blue Label Ghost and Rare Glenury Royal je lahvována s obsahem alkoholu 43,8%. Do prodeje jde v říjnu s cenou 275 liber.

První skotská whisky v edici Orphan Barrel

Forager's Keep
Forager’s Keep

Forager’s Keep je 26letá single malt z palírny Pittyvaich. Tato palírna fungovala pouze 18 let a v roce 1993 byla zbourána. Whisky voní po jablkách, vanilce a pomerančích. Lahvována byla s obsahem alkoholu 48%.

Orphan Barrel je edice, ve které společnost Diageo představuje whisky ze ztracených palíren. V rámci této edice vyšlo od roku 2014 již třináct lahví a teprve až tato čtrnáctá Forager’s Keep je první ze Skotska. Všechny předešlé láhve z této edice byly ze Severní Ameriky.

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments