Whisky týdeník 10/2020

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, jaká nová whisky se v tomto týdnu objevila? Jste, jako vždy, na správném místě. Nejdříve se podíváme na whisky Dewar’s Ilegal Smooth, která zrála v sudech po mezcalu. Poté nás čeká dvojice exkluzivních whisky. Jedna je od Johnniho Walkera a tou druhou je další whisky z Pagoda Reserve Series z palírny Glenfarclas. Nakonec se přesuneme do Irska a představíme si novou whiskey Redbreast.

První skotská whisky zrající v sudech po mezcalu

Nová whisky Dewar's Ilegal smooth

Minulý rok se rozšířil počet povolených destilátů, jejichž sudy se mohou použít pro zrání skotské whisky. Nová míchaná whisky Dewar’s je pak první skotská whisky, která dozrávala v sudech po mexickém mezcalu.

Dewar’s Ilegal Smooth je 8letá whisky Dewar’s, která měsíc dozrávala v sudu po mezcalu Ilegal z mexického státu Oaxaca. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 40%.

Whisky bude od dubna dostupná ve Spojených státech s cenovkou 21,99$ za 750 ml láhev. Do zbytku světa se dostane 1. května. Tato whisky následuje edici z minulého roku s názvem Caribbean Smooth.

Mezcal je destilát vyráběný z agáve. Oproti tequille se liší jinou oblastí výroby, jiným druhem agáve a také tím, že rostliny agáve se před pálením udí. To výslednému nápoji dodá nakouřenou chuť.

Johnnie Walker vzdává holt svému master blenderovi

Nová whisky Johnnie Walker Master’s Ruby Reserve

Master blender Jim Beveridge letos slaví 40 let působení ve whisky průmyslu. Na jeho počest teď vychází speciální limitovaná edice whisky Johnnie Walker, pro kterou Jim vybral osm výjimečných whisky. Každá z těchto whisky je minimálně 40 let stará.

Johnnie Walker Master’s Ruby Reserve má bohatou ovocnou chuť, kterou jí dodaly whisky ze zaniklých palíren Cambus, Carsebridge a Pittyvaich. Tóny hořké čokolády a švestek ve whisky objevíte zásluhou palíren Royal Lochnagar, Glendullan a Cragganmore. Whisky z palíren Talisker a Port Ellen pak do whisky přidaly slané, mořské tóny. Whisky má obsah alkoholu 43%.

Celkem bylo vytvořeno 398 křišťálových karaf této whisky. Zakoupit jí můžete za 15 000£.

Glenfarclas přidává whisky do své Pagoda Reserve Series

Nová whisky Glenfarclas Pagoda Ruby Reserve 62 Year Old

Známá rodinná palírna ze Speyside se spojila s vyhlášeným výrobcem skleniček, firmou Glencairn Crystal, a vydává svou doposud nejstarší whisky, která je jedinečná už svou lahví.

Glenfarclas Pagoda Ruby Reserve 62 Year Old byla zrála v ex-sherry sudu typu butt, naplněném v roce 1954. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 44,8%. Whisky bude dostupná v křišťálové karafě se standardním objemem 700 ml a také ve speciální 1,5 litrové láhvi. Karafa je zdobená 34 rubíny, které tvoří číslovku 62.

Karaf bylo vytvořeno 180 kusů s cenou 22 719£. Větších lahví je 62 a mají cenovku 48 678£.

edici Pagoda Reserve Series už vyšla 43letá Bronze Reserve, 48letá Silver Reserve a 59letá Gold Reserve. Tento rok by pak ještě měla objevit 63letá Pagoda Sapphire Reserve.

Irská whiskey Redbreast rozšiřuje základní řadu

Nová whisky Redbreast 27 Year Old

Novinkou v základní řadě oblíbené irské whiskey je Redbreast 27 Year Old. V základní nabídce palírny doplní stávající 12letou, 15letou a 21letou whiskey.

Nová whiskey zrála v sudech po portském z oblasti Douro Valley. Ucítíte v ní tóny tropického ovoce a červených bobulí. Lahvovaná je v sudové síle s obsahem alkoholu 54,6%.

Whiskey bude vycházet pravidelně v limitovaném množství. Cenovka je 495€.


Čtěte také:

Whisky týdeník 9/2020

Recenze whisky Glenmorangie Allta

Vydražte sud whisky z palírny Lindores Abbey

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments