Whiskey novinky z USA 7/2021

Čtrnáct dní je za námi a to znamená, že vám přinášíme nejčerstvější whiskey novinky z USA. Ty pocházejí především z Kentucky a Indiany, ale navštívíme i palírny z New Yorku nebo Texasu. A na závěr ještě zmíníme, kam se ubírají kroky bývalého master distillera whiskey Jameson.

Buffalo Trace Experimental Collection Baijiu-Style Spirit

Buffalo Trace Experimental Collection Baijiu-Style Spirit

I dnes tu máme novinku z kentucké palírny Buffalo Trace. Tentokrát se jedná o novou edici v rámci experimentální kolekce, kterou palírna pravidelně rozšiřuje.

Novinka, o které by tu správně neměla proběhnout žádná zmínka, vzdává hold čínskému spiritu, který se jmenuje baijiu (v českém překladu také paj-ťiou). Jde o pálenku, která se destiluje z různých druhů obilí, nejčastěji z pšenice, ječmene, čiroku, ale také z fazolí nebo rýže.

Spirit sice byl destilován jako whiskey, ale hlavními surovinami byly čirok a hrášek. Zrál 11 let v různých typech sudů z amerického dubu, aby se na závěr jednotlivé spirity smíchaly v konečný výsledek. Vzhledem k tomu, že mashbillem šlo v zásadě o baijiu a destilací o whiskey, tak se přísně technicky vzato jedná o tzv. distilled spirits specialty. Spirit má 45% alkoholu, lahvičky o objemu 375 ml stojí 47$ a všechny jsou k dispozici v omezeném množství přímo v palírně.

Ale přijímám vaši námitku, o whiskey opravdu nejde. Tak zpátky k ní…


Evan Williams Square 6

Evan Williams Square 6

Palírna Heaven Hill uvádí na trh nový bourbon značky Evan Williams, který nebyl destilován v palírně, ale poprvé v Evan Williams Bourbon Experience v Louisville.

Budova, která patří k tzv. Whisky Row (blok domů v Louisville, kde byl soustředěn whiskey průmysl), byla otevřena v roce 2013 a slouží k revitalizaci slavné značky. První limitované vydání z této stavby má vysoký podíl žita, čímž se odlišuje od klasického bourbonu Evan Williams (mashbill obsahuje 52% kukuřice, 35% žita a 13% sladového ječmene). Název pak odkazuje na pozemek, kde měla být roku 1783 postavena původní palírna. A právě budova Evan Williams Bourbon Experience stojí na tomto místě.

Limitovaný pětiletý bourbon má 47,5% alkoholu, stojí 90$ a k zakoupení je buď v budově Evan Williams Bourbon Experience, nebo u vybraných prodejců v Kentucky.


Kings County Barrel Strength Batch #14 & Kings County 6 Years Old Blender’s Reserve

Řemeslná palírna z New Yorku, nacházející se v blízkosti brooklynského námořního přístavu, vydává dva limitované bourbony.

Kings County

Kings County Barrel Strength #14 pochází ze sudů s výrazně dřevitým profilem po dubu. Jedná se o čtyři až pět a půl let staré bourbony, přičemž výsledný produkt má 64% alkoholu.

Kings County 6 Years Old Blender’s Reserve je pak jedinečnou směsí z vůbec nejstarších zásob a zároveň jde o nejstarší dosud vydané plnění této řemeslné palírny. Stejně jako první zmíněná láhev je i tento bourbon lahvován v sudové síle, tentokrát při 70% alkoholu.

Zatímco Barrel Strenght #14 je k zakoupení jako 200 ml lahvička (30$) nebo 750 ml láhev (99$), 6 Years Old Blender’s Reserve je k dispozici pouze jako 750 ml láhev za 125$. Obě lahve jsou pak k dispozici také jako set za zvýhodněnou cenu 199$. Nejen tyto krásky jsou k dispozici přímo na stránkách palírny (www.kingscountydistillery.com).


Krátké zprávy

Garrison Brothers Laguna Madre
Texaská palírna vydává jedno z jejích nejstarších a nejvzácnějších plnění, které je pojmenované podle vod tekoucích podél texaského pobřeží Mexického zálivu. Tento osmiletý bourbon strávil čtyři roky v nových sudech z amerického dubu a čtyři roky v sudech z francouzského dubu z oblasti Limousin. Bylo vyrobeno 2000 lahví, každá s cenovkou 299$.

Penelope Bourbon Barrel Strength Toasted Series
Palírna z Indiany přichází s novým bourbonem, který je silně ovlivněn různými mashbilly a také zráním v různě vypálených sudech, čímž bude, jak tvrdí spoluzakladatel palírny Michael Paladini, každá várka naprosto jedinečná. Bourbon má 57-58,5%, stojí 65$ a po počátečním limitovaném množství by palírna chtěla učinit bourbon dostupným i za hranicemi Indiany.

Old 55 Sweet Corn Bottled in Bond Bourbon
Rodinná palírna Old 55 Newton z Indiany vyráží na trh s novým bourbonem, jehož mashbill obsahuje 100% sladké kukuřice. Celý proces, od pěstování kukuřice až po plnění do lahví, probíhá v palírně, která se tak chlubí svou farm-to-glass produkcí. Čtyřletý bourbon s 50% alkoholu stojí 75$ a k dispozici je pouze v Indianě.

Iron Smoke Rock the Barrel
A do New Yorku se ještě jednou vrátíme, tentokrát ale ne do známého města, nýbrž do východoamerického státu. Ve městě Fairport se totiž palírna Iron Smoke spojila s Johnem Petruccim, kytaristou metalové kapely Dream Theatre, a z této spolupráce vznikl nový bourbon, jehož součástí je i pšenice nakouřená jabloňovým dřevem. Je lahvován v sudové síle 60%, stojí 200$ a vyrobeno bylo 324 lahví.

Michter’s 10 Years Old Bourbon (2021 Release)
A zpět do Kentucky. Palírna Michter’s vydává svůj každoroční desetiletý bourbon. Vždy vysoce očekávaný (a také hodnocený) bourbon má 47,2% alkoholu a stojí 150$.

New Riff 6 Years Old Malted Rye Bottled in Bond
A z Kentucky je ještě jedna novinka. Palírna New Riff, o které jsem se lehce zmínil v minulých novinkách v souvislosti s jejím plánovaným rozšířením, vydává šestiletou žitnou whiskey, jejíž základ tvoří ze 100% sladované žito. Stejně jako veškerá produkce této palírny, s výjimkou single barrel plnění v sudové síle, nese i tato whiskey označení Bottled in Bond. Whiskey s 50% alkoholu stojí 60$ a zatím je dostupná pouze v Kentucky, což by se ale časem mělo změnit.

Happenstance Founder’s Edition
Nová značka se sídlem v Nashvillu a vlastněná výhradně ženami vydává svůj první bourbon. Tato první edice je oslavou životních okamžiků, které jsou dílem náhody. Jak ale zároveň dodává zakladatelka značky Paige Parker, i když k mnoha životním okamžikům dochází náhodou, jejich bourbon k těmto momentům nepatří. Ráda by totiž vychovala novou generaci milovníků whiskey. Tento limitovaný čtyřletý bourbon má 45% alkoholu a stojí 56$.

A na závěr…

Keeper’s Heart

Bývalý master distiller společnosti Irish Distillers Brian Nation se pomalu, ale jistě ujímá vlády nad americkým středozápadem. Převzal totiž roli master distillera v malé řemeslné minnesotské palírně O’Shaughnessy Distilling Co., která by měla být schopna při plné kapacitě produkovat až 600 tisíc litrů alkoholu ročně.

Během srpna ho čeká první destilační den, ale do té doby má rozhodně co dělat. Dokončuje recept na úvodní vydání palírny, které se bude jmenovat Keeper’s Heart. Mělo by jít o blend irských grain a pot still whiskey a amerických žitných whiskey s celkovým obsahem alkoholu 43%. Odkud jednotlivé whiskey pochází zatím Brian Nation odmítá sdělit, zároveň však slibuje, že v budoucnu karty poodkryje více.

Co však už prozradil, bylo směřování palírny. Ta by měla produkovat americkou whiskey v irském stylu. Ať už se jedná o práci s mashbilly, kvasinkami, destilací či sudy, whiskey pod jeho vedením by měla ztělesňovat kulturní snoubení toho nejlepšího ze Smaragdového ostrova a Nového světa.


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments