Whiskey novinky z USA 15/2021

Prázdninové měsíce jsou za námi a před námi je tak (aspoň v to doufejme) babí léto a podzim, což jsou období, která jsou pro degustace a objevování nových whiskey určitě příhodnější. A že ve Spojených státech amerických je stále co objevovat!

Blackened X Willett Kentucky Straight Rye

Blackened X Willett Kentucky Straight Rye

Značka americké whiskey Blackened, nad kterou drží ochranná křídla legendární kapela Metallica, vydává ve spolupráci s kentuckou palírnou Willett první limitované plnění z jejich Masters of Whiskey Series, v níž bude docházet vždy ke spolupráci různými americkými destileriemi.

Síly spojili především master distilleři obou zasvěcených značek, Rob Dietrich (Blackened) a Drew Kulsveen (Willett), kteří vytvořili whiskey v sudové síle, jež vznikla snoubením spiritů s vysokým i nízkým podílem žita z Willett Family Estate Reserve Selection. Whiskey zrály až osm let, přičemž průměrný věk je kolem šesti a půl let, posledních čtrnáct týdnů finišovala v sudech po madeiře. Navíc, jak už bývá u značky Blackened zvykem, k finišování hrála i hudba kapely Metallica.

Žitná whiskey má 54,8% alkoholu a stojí 140$.


Four Roses 2021 Limited Edition Small Batch

Four Roses 2021 Limited Edition Small Batch

Nám už velmi dobře známá kentucká palírna Four Roses vydává každoroční limitované plnění Small Batch.

Letošní vydání má následující recepturu: 58% OESV 16 let, 23% OESK 12 let, 13% OBSV 16 let a 6% OBSQ 14 let (více informací o recepturách se můžete dočíst na webových stránkách palírny fourrosesbourbon.com/our-recipes).

Každoročně vysoce hodnocené plnění Small Batch jde letos získat i v loterii pořádané samotnou palírnou, vítěz si však musí láhev vyzvednout přímo tam. Vyrobeno bylo 14 500 lahví, každá s 57,2% alkoholu a cenovkou 150$.


Krátké zprávy

Barrell Gray Label Cask Strength Bourbon (Release 4)
Velmi činná společnost Barrell Craft Spirits vydává v rámci nové série Gray Label limitovaný a velmi prémiový patnáctiletý bourbon, jenž má svůj původ v Indianě, Kentucky a Tennessee. Bylo vyrobeno 12 900 lahví, bourbon má 50,2% alkoholu a stojí 250$.

Blue Run Kentucky Straight Golden Rye
Značka Blue Run vydává první žitnou whiskey, jež byla destilována v Kentucky, pochází celkem z 91 sudů a oproti zvyklostem na její výrobní proces nedohlížel Jim Rutledge, bývalý master distiller palírny Four Roses. Má 47,5% alkoholu, stojí 100$ a k dostání by měla být po celých Spojených státech.

WhistlePig Sasquatch Sighting #7
Vermontská palírna přichází s limitovanou dvanáctiletou žitnou whiskey, která finišovala přibližně poslední tři měsíce v sudech starých až 120 let po sotolu značky Los Magos, což je tradiční mexický spirit vyráběný podobně jako mezcal. Whiskey se prodává pouze na webových stránkách palírny spolu s whiskey WhistlePig Piggy Back 6 Years Old v rámci balíčku Norte a Durango Bundle. Bylo vyrobeno 2 200 lahví, whiskey má 43% alkoholu a stojí 220$.

Nejde o naše první setkání s finiši po mexických destilátech, ve třetích novinkách jsme se mohli dočíst o whiskey Sagamore Spirit Distiller’s Select Tequila Finish. No, pokud by byla přílěžitost něco takového ochutnat, neváhal bych.

Daviess County Double Barrel
Spolupráce mezi neziskovou organizací na ochranu přírody Ducks Unlimited a kentuckou palírnou Lux Row Distillers, která loni oživila značku Daviess County, přináší nový bourbon. Ten vznikl spojením pšeničného a vysoce žitného bourbonu, jež zrál v toastovaných sudech z bílého dubu z Missouri. Má 48% alkoholu a stojí 50$. 

Laws Whiskey House Bonded Henry Road
Coloradská palírna Laws Whiskey House vydává pětiletou straight malt whiskey, která se destilovala z dvouřadého ječmene a z odrůdy Munich malt pěstované na Cody Family Farm a sladované v Cody’s Colorado Malting Company. Vyrobeno bylo 2 400 lahví. Whiskey má 50% alkoholu, stojí 75$ a k dispozici je ve státech Colorado, D.C., Illinois, Kalifornie a Maryland.

JK Williams Bridge Series American
Společnost JK Williams Distilling z Peorie v Illinois vydává pšeničnou whiskey. Ta je směsí 4-5 let staré 95% pšeničné whiskey (73%) z Indiany a whiskey z vlastních zásob (27%). První vydání Bridge Series vzdává hold mostu Murray Baker, jenž je dominantou města, které bylo dříve díky své poloze nazýváno „Whiskey Capital of the World“. Whiskey má 47% alkoholu, stojí 50$ a k dostání je pouze ve státě Illinois.

Iron Fish Mad Angler & Iron Fish Two Peninsulas
První farmářská palírna ve státě Michigan vydává hned dvě pšeničné whiskey.

Iron Fish Mad Angler je vyrobena z mashbillu, jenž tvoří z 51% pšenice jupiter z farmy Iron Fish, z 26% organická kukuřice Whispering Meadows Ranch, z 14% sladový ječmen z Great Lakes Malting Co. a z 9% žito z farmy Iron Fish. Bylo vyrobeno 2 844 lahví, každá má 45% alkoholu a stojí 63$.

Pro whiskey Iron Fish Two Peninsulas je použito obilí ze severní i jižní části státu. Mashbill obsahuje z  51% pšenici jupiter, z 44% žito z Belsolda Farms a z 5% sladový ječmen z Great Lakes Malting Co. Vyrobeno bylo 2 868 lahví, každá má 45% alkoholu a stojí 59$.

Obě whiskey jsou k dostání pouze ve státě Michigan.

A na závěr…

Společnost Beam Suntory oznámila otevření nové Fred B. Noe Distillery. Nová palírna, věnovaná sedmé generaci master distillerů rodiny Beamů, bude produkovat několik známých značek, včetně každoročních edic, např. značky Little Book, o které jsme před měsícem v novinkách psali.

Palírna využívá energii z obnovitelných zdrojů a nabízet bude kromě prohlídek také degustace a semináře s Freddiem Noem. Ten tu bude mít skvělé zázemí pro své experimenty s technikami fermentace, destilace nebo míchání. V palírně je navíc umístěna nejmodernější učebna Institutu Jamese B. Beama, jenž funguje při kentucké univerzitě.

Fred B. Noe Distillery
Fred B. Noe Distillery

Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments