Dotek Irska v Praze

Předposlední únorový den se již pomalu začíná schovávat do podvečerního šera, zatímco já na Malostranském náměstí vystupuji z tramvaje. Mířím na irskou ambasádu, kde se v režii společnosti Pernod Ricard a pod taktovkou Zdeňka Kortiše koná slavnostní představení nejstarší irské whiskey Midleton.

Po prvotním přivítání už mne láká bar, kde si můžu vybrat ze tří koktejlů na základu 12leté whiskey Redbreast. Vybírám si první koktejl a ve společnosti Whiskey Rickey se vydávám na průzkum. V sousední místnosti již vidím dnešního oslavence. Nasvícená a ukrytá ve skleněné kostce tu přitahuje zraky všech návštěvníků. Právě tato láhev irské whiskey Midleton se tu dnes dočká oficiálního představení. Ale než k tomu dojde, pojďme využít chvilky volného času a říci si něco o této značce a palírně Midleton.

Jak jistě víte, irská whiskey má za sebou velmi divokou historii. Kdy cesty na vrchol střídaly strmé pády, leckdy skoro až na dno. Ten největší pád začátkem 20. století pohřbil většinu irských palíren. V 70. letech pak v Irsku fungovaly pouhé dvě palírny Bushmills a Old Midleton. Druhá jmenovaná pak byla uzavřena v roce 1975, kdy byla nahrazena novou a modernější palírnou New Midleton. A právě ve staré midletonské palírně má původ i řada Silent Distillery, jejíž čtvrtou edici si dnes představíme.

Midleton Very Rare Silent Distillery Collection Chapter Four

Midleton Very Rare Silent Distillery Collection Chapter Four je 48letá míchaná whiskey destilovaná v roce 1973. Tvoří jí kombinace obilných a single pot still whiskey zrajících v sudech po bourbonu. Ve výsledku pak vzniklo 119 lahví v sudové síle s obsahem alkoholu 53,9 %. Jak dále uvádějí oficiální materiály, kolekce Midleton Very Rare Silent Distillery je inspirována přírodními živly a čtvrtá kapitola vzdává hold elementu země, který je dárcem života pro obilí, dřevo a všechno ostatní, co tyto základní suroviny vyživuje. Obal vzácného 48letého blendu byl promyšlen do nejmenšího detailu, s důrazem na autenticitu, luxus a irské řemeslné zpracování. Whiskey je uložena v ručně foukané, individuálně očíslované křišťálové karafě z irské sklárny Waterford. Vystavená je ve skříňce z okrasného krajkového dřeva, jinak také nazývaného hadího, navržené a vyrobené irským designérem Johnem Galvinem, rodákem z Corku. Čerpající inspiraci z přírody, nápadný vzhled krajkového dřeva s typickým červeným a hnědým skvrněním evokuje ječná pole a připomíná tak přírodní bohatství, které je základem whiskey Midleton. Skříňku doplňuje prémiová šagrénová kůže a detaily ze stříbra a dubu získané ze sudů na whiskey. To vše za krásných 1 188 000 korun českých.


Midleton Very Rare Silent Distillery Collection

  • Midleton Very Rare Silent Distillery Collection Chapter One – nakouřená single malt whiskey zrající v sudech po sherry. 48 lahví ve stáří 45 let.
  • Midleton Very Rare Silent Distillery Collection Chapter Two – single pot still whiskey zrající v sudech po sherry, portském a bourbonu. 70 lahví ve stáří 46 let.
  • Midleton Very Rare Silent Distillery Collection Chapter Three – single pot still whiskey zrající v sudech po sherry a po bourbonu. 97 lahví ve stáří 47 let.

Vracím se opět k baru a tentokrát má volba padá na klasiku všech klasik, koktejl Manhattan. Konverzace proudí, lidé proudí a whiskey také proudí. Po irské kávě se tak vcelku ochotně nechávám přemluvit a zkouším i třetí koktejl v nabídce, Highball. S orosenou sklenkou v ruce poslouchám úvodní řeč irského velvyslance, pana Alana Gibbonse. Poté již nastupuje Zdeněk Kortiš, který nás v krátké degustaci provede řadou Midleton Dair Ghaelach.

Midleton Dair Ghaelach

Whiskey z této edice pro své zrání využívá pouze irský dub. Vychází již od roku 2015 a zatím poslední edice vyšla minulý rok (psali jsme zde). My ochutnáváme tři whiskey z edice Knockrath Forest z roku 2019. Jedná se single pot still whiskey ve stáří 13 až 26 let, zrajících v sudech ze sedmi stromů z oblasti Wicklow. Dřevo s těchto 130 let starých dubů se 15 měsíců sušilo a pak bylo zpracováno v bednářství Antonio Paez Lobato ve španělském Jerezu. Naše konkrétní vzorky pocházejí ze sudů vyrobených ze stromů číslo 3, 4 a 5. Vše v sudové síle s obsahem alkoholu lehce nad 56 %. Ačkoliv mají všechny shodný charakter, rozdíly tam jsou.

Toužebně hledím na bar, ale čas utíká jak zběsilý a autobus nepočká. Na to, abych šel z Prahy pěšky, tu nemají dost whiskey. Odcházím však s dobrou náladou a pln dojmů. Povedený konec února. Sláinte!


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments