Palírna Loch Lomond
Palírna Loch Lomond byla založena v roce 1965. Moment, vykřikne teď jistě všímavý čtenář a mávaje svou lahví whisky Loch Lomond ukazuje nápis Since 1814. Tak jak to tedy s tím datem založení je? 1814 nebo 1965? Věc se má takhle. V roce 1814 opravdu na severních březích stejnojmenného jezera vznikla palírna Loch Lomond. Informací o ní však máme málo a ani se s určitostí neví, v jakém roce byla uzavřena. Jisté však je, že palírna, kterou dnes navštívíme leží na jižní straně jezera, minimálně 30 kilometrů od původního místa, a není známá žádná spojitost s palírnou z roku 1814. Onen nápis na lahvích whisky Loch Lomond je tak pouhopouhá marketingová pohádka.
Výslovnost: lock low·mund
Oblast: Highland
Založena: 1965
Majitel: Loch Lomon Group
Kapacita: 5 mil. litrů
Web: www.lochlomondwhiskies.com
Psali jsme o palírně:
články o palírně a whisky Loch Lomond
Takže ještě jednou. Palírna Loch Lomond byla založena v roce 1965. Za jejím vybudování stojí Duncan Thomas, americký majitel palírny Littlemill a společnost Barton Brands z Chicaga. Výroba začala v palírně o rok později a v roce 1971 byl Duncan Thomas vyplacen. V roce 1984 však byla palírna, stejně jako mnoho jiných, uzavřena. O rok později ji koupila společnost Glen Catrine Bonded Warehouse a za další dva roky se výroba opět rozjela. V roce 2014 se dostala do majetku Exponent Private Equity a v roce 2019 palírnu kupuje čínská investiční společnost Hillhouse Capital Management.
Whisky z palírny Loch Lomond byla dlouho považovaná za levnou whisky s kvalitou odpovídající ceně a spousta produkce putovala do míchaných whisky. Novým majitelům a master blenderovi Michaelu Henrymu se však povedlo vytvořit značku, jejíž prodeje se za poslední dekádu zvýšily o 200 %, a které se prodá téměř 1 milion lahví ročně. Za tímto úspěchem stojí změna v základní řadě a nový design (poslední změna proběhla na jaře roku 2022) a také sjednocení produkovaných značek Inchmurrin a Inchmoan, reprezentující různé styly whisky Loch Lomond.
Jestli je palírna Loch Lomond něčím opravdu jedinečná, jsou to její kotle. Posuďte sami. Při stavbě byla palírny vybavena dvěma kotli typu Lomond, které na vrcholu nemají tradiční výparník. Místo toho jsou osazeny rektifikační kolonou s kondenzačními deskami, které lze různě nastavovat a měnit tak charakteristiku destilátu. V roce 1990 v palírně uvedli do provozu druhý pár kotlů Lomond. O 4 roky později pak byly nainstalovány dvě destilační kolony na obilnou whisky. V roce 1998 se palírna rozrostla o jeden pár tradičních destilačních kotlů. Tím však nekončíme. V roce 2007 ještě přibyla destilační kolona (coffey still) na single malt whisky, která se však kvůli použití kolony nemůže oficiálně nazývat single malt, a třetí pár kotlů typu Lomond. Dohromady tak v palírně naleznete 11 destilačních zařízení, čtyřech různých typů,
V nabídce palírny Loch Lomond tak najdete nejen single malt whisky, ale také single grain plnění či míchané whisky (o jedné z nich jsme psali v našem výběru whisky do 500,-). Základní single malt řada se skládá z whisky Loch Lomond Classic, Loch Lomond Original a pak stáčení ve věku 10, 12, 14, 18, 21 a 30 let. Dále tu pak najdeme dvojici 12letých whisky Loch Lomond Inchmurrin a Loch Lomond Inchmoan. V základní nabídce také najdete čtveřici grain whisky Loch Lomond Single Grain, Single Grain Peated, Distiller’s Choice a Cooper’s Choice.
Čtěte také:
Odběr novinek:
Loch Lomond Signature tady byla doporučována v kategorii blendů do 500 Kč, zakoupil jsem, špatná nebyla, ale nebylo to nic, co bych si musel zopakovat. Úplně něco jiného je Loch Lomond Original single malt, tedy NAS maltka, kterou jsem koupil za směšných 550 Kč za 0,7 l. Označil bych ji za mnohem lepší, než například nedávno v diskuzi vzpomínaný Glenfiddich 12 yo, který ovšem za tyhle peníze nikde nekoupíte, chuťově bych jí zařadil spíše do Speyside. A protože i v článku zmińované „dvanácky“ Inchmurin a Inchmoan jsou k mání za slušnou cenu, hodlám v objevování téhle palírny rozhodně pokračovat. Sláinte!