Palírna Glen Scotia
Předák James Stewart a probošt John Galbraith založili v roce 1832 palírnu Scotia. A nezaložili ji nikde jinde, než ve slavném Campbeltownu, hlavním městě whisky, ve kterém v té době fungovalo více jak 30 palíren. Palírna zůstala v majetku těchto rodin 60 let. V roce 1895 byla prodána Duncanu McCallumovi, který ji po 20 letech odprodal společnosti West Malts Distillers. Když pak společnost zkrachovala, získal jí opět Duncan McCallum. V roce 1930 však Duncan McCallum spáchal sebevraždu. Kvůli špatnému obchodu se vrhl do jezera a utopil se. Tento rok znamenal i konec pro palírnu Scotia. 20. března zde proběhlo poslední pálení a poté se palírna uzavřela.
Výslovnost: glen sko•sha
Oblast: Campbeltown
Založena: 1832
Majitel: Loch Lomond Group
Kapacita: 0,8 mil. litrů
Web: www.glenscotia.com
Psali jsem o palírně:
články o palírně a whisky Glen Scotia
V té době už v Campbeltownu fungovaly pouhé tři palírny Scotia, Springbank a Ri-Clachan (uzavřená později v roce 1934). První světová válka a americká prohibice měly na hlavní město whisky devastující vliv.
Palírna Scotia však měla štěstí. Koupila jí společnost Bloch Brothers z Glasgow a v roce 1933 ji znovu uvedla do provozu. Tentokrát už pod názvem Glen Scotia. V roce 1954 palírnu získává Hiram Walker a o rok později přechází pod křídla společnosti A. Gilles & Co. V roce 1979 v palírně proběhla velká rekonstrukce. Pověstný „whisky loch“ se však pro palírnu stává osudným a v roce 1984 je uzavřena. Ve slavném Campbeltownu tak funguje už jen jediná palírna, Springbank.
Palírna Glen Scotia mění majitele a v roce 1989 se výroba opět rozjíždí. O pět let později však byla znovu uzavřena. V roce 1999 se palírna znovu probudila. Pod vedením palírny Loch Lomond zde pracovali zaměstnanci z palírny Springbank. V dalším roce už se podařilo sehnat vlastní pracovníky. Stále se však nedařilo palírnu pozvednout. V roce 2014 se palírna stala součástí Loch Lomond Group a věci se konečně začaly obracet k lepšímu. Velkou zásluhu na tom měl master blender Michael Henry a distillery manager Iain McAllister.
Palírna Glen Scotia je vybavena jedním párem destilačních kotlů. Osm týdnů v roce také produkují kouřový destilát ze sladu nakouřeného na 23 ppm a 54 ppm.
V roce 2021 byla palírna Glen Scotia vyhlášena skotskou palírnou roku na Scottish Whisky Awards.
Základní řada palírny se skládá z whisky Double Cask a z 15letého, 18letého a 25letého plnění. Najdete zde také lehce nakouřenou whisky Victoriana, lahvovanou v sudové síle. V bezcelních zónách poté palírna nabízí whisky Glen Scotia Campbeltown 1832, 16 Year Old a Vintage 1991.
Recenzované whisky:
Pekné info na detaily, ale práve vtedy mi tam chýba jedna zásadná info pre rok 2021:
https://youtu.be/zf4k31ug11w
s pozdravom Izzi
Díky, to mě nějak minulo.Doplněno.