Whiskey novinky z USA 10/2021

Po dvou týdnech jsme tu opět s whiskey novinkami z USA. Dozvíme se o nových stáčeních z Kentucky a Tennessee, zavítáme ale také do washingtonského Seattlu, do Virginie nebo do Texasu. Je toho zkrátka opět víc než dost.

Booker’s Tagalong Batch

Booker’s Tagalong Batch

Společnost Beam Suntory oznámila druhé vydání v rámci Booker’s Bourbon 2021 Collection.

Booker’s Tagalong Batch je Kentucky straight bourbon, který zrál v sudech šest let a pět měsíců. Název „Tagalong“ odkazuje na způsob, jakým se předávají znalosti a zkušenosti z generace na generaci (z angl. tag along). Stejně jako se Booker Noe učil od svého dědečka Jima Beama (a také od dalších zaměstnanců palírny), i současný master distiller Fred Noe se řemeslu naučil od svého otce a nyní již vše předává svému synovi Freddiemu.

Tento limitovaný bourbon je stočen v sudové síle 63,95% alkoholu, stojí 89,99$ a k dispozici bude v 750ml lahvích u specializovaných prodejců v USA.


Westland American Single Malt

Westland American Single Malt

Palírna Westland z washingtonského Seattlu vydává svou novou vlajkovou loď v rámci stejnojmenné značky.

Její stáčení American Oak, Sherry Wood a Peated již dále nebudou produkovány a k dispozici tak budou pouze do vyprodání zásob. V budoucnu tak bude palírenské core range tvořit právě nové American Single Malt stáčení spolu s lahvemi z Outpost Collection (Garryana, Collere, Solum). Právě v těchto vydáních bude palírna i nadále pracovat se sudy po sherry nebo s rašelinou.

Nová whiskey byla destilována ze šesti druhů sladu a zrála v pěti různých typech sudů minimálně po dobu čtyřiceti měsíců. Má 46% alkoholu, stojí 60$ a měla by být dostupná nejen v USA.


Heaven Hill Five Brothers Bourbon

Heaven Hill Five Brothers Bourbon

Kentucká palírna Heaven Hill vydává nový straight bourbon při příležitosti otevření Heaven Hill Bourbon Experience, nového návštěvnického centra.

Tento small batch bourbon je vyroben z tradičního mashbillu palírny a zároveň je poctou pěti bratrům, kteří stáli u jejího zrodu. David, Ed, Gary, George a Mose Shapiro jsou tak vyobrazeni i na etiketě láhve. Odkazuje na ně i obsah lahví, kdy se jedná o blend pět až devět let starých whiskey.

Bourbon má 45% alkoholu a stojí 60$. K dispozici bude v palírně nebo u vybraných prodejců v Kentucky.


Krátké zprávy

A. Smith Bowman Cask Strength Bourbon
Nejstarší palírna z Virginie vydává nové plnění v sudové síle, které rozšíří její základní řadu. Limitovaný desetiletý straight bourbon má 57,05% a stojí 100$.

Kentucky Senator William J. Deboe
Značka Kentucky Senator, na kterou dohlíží současný senátor za Kentucky Damon Thayer, vydává druhé plnění, které pochází z kentucké palírny Bluegrass. První vydání bylo pojmenováno podle senátora Albena W. Barkleyho, to druhé vzdává hold Williamu J. Deboeovi, senátorovi za Kentucky v letech 1897-1903. Šestiletý straight bourbon, jehož mashbill tvoří 75% kukuřice, 21% žita a 4% sladového ječmene, má 53,5% alkoholu a stojí 109$. Vyrobeno bylo pouze 1300 lahví.

George Dickel 8 Years Old Bourbon
Palírna Cascade Hollow z Tennessee vydává nový osmiletý bourbon, který bude zařazen do stálé nabídky. Jeho mashbill obsahoval 84% kukuřice, 8% žita a 8% sladového ječmene. Má 45% alkoholu, stojí 33$ a dostupný bude ve státech Colorado, Florida, Illinois, Kalifornie, Kentucky, Ohio, Oregon, Severní Karolína, Tennessee a Texas.

Savage & Cooke Digits
Člen basketbalové síně slávy Scottie Pippen se spojil s výrobcem whiskey a vína Davem Phinneym a společně vydávají Tennessee pětiletý bourbon, jenž pro ně smíchal master distiller  značky Savage & Cooke Joran Via. Jeho mashbill obsahuje 75% kukuřice, 21% nesladového žita a 4% sladového ječmene. Název pak odkazuje na slavné Pippenovy ruce. Tento bourbon má 46% alkoholu a stojí 70$. V prodeji bude pouze v Chicagu, což odkazuje na Pippenovy roky strávené v dresu tamních Bulls.

James Ownby Reserve Tennessee Straight Bourbon
Palírna Old Smoky z Tennessee vydává láhev na počest pradědečka zakladatele. Čtyřletý straight bourbon, jenž byl vybrán z méně než 200 barrelů, má 47% alkoholu, stojí 40$ a k dispozici by měl být po celých Spojených státech amerických.

TX High Rye Texas Straight Bourbon
Texaská palírna Firestone & Robertson Distilling Co. vydává pětiletý straight bourbon, jehož mashbill obsahoval 74% kukuřice, 21% žita a 4% sladového ječmene. Má 60,7% alkoholu a stojí 40$. Vyrobeno bylo 1200 lahví o objemu 375ml.

A na závěr…

Jak už jsme se mohli dočíst na začátku, palírna Heaven Hill v Kentucky otevřela nové návštěvnické centrum Heaven Hill Bourbon Experience. Nachází se v kentuckém Bardstownu a oproti původním prostorům pro návštěvníky se třikrát zvětšilo. Jeho součástí je např. i Five Brothers Bar & Kitchen. Do projektu bylo investováno 19 milionů dolarů.


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments