Whiskey novinky z USA #3/23 – Michter’s Celebration

Čtrnáct dní je pryč a je tedy čas na whiskey novinky z USA. S nástupem druhého měsíce se kola whiskey za Atlantským oceánem rozjela na plné obrátky, takže si dnes představíme poměrně dost lahví a také několik informací ze zákulisí.

Michter’s Celebration Sour Mash (2022 Edition)

Michter's Celebration Sour Mash

Kategorie: american whiskey
Původ: Kentucky
Věk: NAS
ABV: 56,4%
Cena: 6 000$
Další informace: vyrobeno 328 lahví

Whiskey byla původně uvedena na trh v roce 2013 a nynější vydání, na které dohlížel master distiller palírny Dan McKee, je první od roku 2019. Jedná se o směs sedmi sudů, z toho tři v sobě ukrývaly bourbon a čtyři žitnou whiskey, vždy ve věku od 12 do 30 let.


Heaven’s Door Bootleg Series Volume IV

Heaven's Door Bootleg Series Volume IV

Kategorie: bourbon
Původ: nezveřejněno
Věk: 11 let
ABV: 55,5%
Cena: 500$
Další informace:

Jedenáctiletý pšeničný bourbon dozrával poslední rok v sudech po skotské whisky z ostrova Islay. Keramickou láhev zdobí olejomalba Boba Dylana (spolutvůrce značky) nazvaná Lighthouse in Maine.


Heaven Hill Heritage Collection (2023 Edition)

Heaven Hill Heritage Collection

Kategorie: corn whiskey
Původ: Kentucky
Věk: 20 let
ABV: 57,5%
Cena: 290$
Další informace:

Dvacetiletá kukuřičná whiskey, jejíž mashbill obsahoval 80% kukuřice, 12% sladového ječmene a 8% žita, pochází ze 110 sudů z třetího patra Rickhouse 1K. Podle master distillera Conora O’Driscolla tato edice spolu s plněními Parker’s Heritage Collection odráží řemeslné umění, trpělivost a techniky stárnutí ve společnosti Heaven Hill.


Westland Garryana (7th Edition)

Westland Garryana

Kategorie: single malt
Původ: Washington
Věk: NAS
ABV: 50%
Cena: 150$
Další informace: vyrobeno 6 900 lahví

Již sedmé plnění této whiskey pochází ze šesti sladů (Washington Select Pale Malt, Munich Malt, Extra Special Malt, Pale Chocolate Malt, Brown Malt, Baird’s Heavily Peated Malt) a zrála v kombinaci sudů po bourbonu, po vínech cabernet sauvignon a syrah a v panenských sudech z dubu garryana. Právě posledně jmenované sudy zdůrazňují původ této whiskey, protože se jedná o poměrně vzácné duby, na jejichž záchraně a vysazování se palírna podílí.


WhistlePig PiggyBack Single Barrel Rye: KFC Radio

WhistlePig PiggyBack Single Barrel Rye: KFC Radio

Kategorie: straight rye
Původ: nezveřejněno
Věk: 6 let
ABV: 50%
Cena: 50$
Další informace: dostupné ve státech Connecticut, New Jersey, New York, Massachusetts a Rhode Island a na webu shop.whistlepigwhiskey.com


WhistlePig PiggyBack Single Barrel Bourbon: Bussin‘ With The Boys

WhistlePig PiggyBack Single Barrel Bourbon: Bussin‘ With The Boys

Kategorie: straight bourbon
Původ: Vermont
Věk: 6 let
ABV: 50%
Cena: 50$
Další informace: dostupné v Tennessee a na webu shop.whistlepigwhiskey.com

Palírna dále rozvíjí spolupráci s Barstool Sports, mediální společností, jež na svém webu produkuje i podcasty. Právě tvůrci dvou z těchto podcastů navštívili palírnu a podíleli se na výběru sudů. Především druhé jmenované vydání je unikátní, protože se jedná o první a jediné bourbonové single barrel plnění z této palírny.


Telegraficky

Sagamore Spirit Reserve Series 8 Years Old
Kategorie: straight rye
Původ: Indiana
Věk: 8 let
ABV: 55,7%
Cena: 79$
Další informace:

Boondocks 18 Years Old
Kategorie: straight bourbon
Původ: Tennessee
Věk: 18 let
ABV: 52,7%
Cena: 280$
Další informace: vyrobeno 1 620 lahví dostupných ve státech Florida, Georgie, Illinois, Kentucky, New Hampshire, New Jersey, New York a Texas

Watershed Straight Rye
Kategorie: straight rye
Původ: Ohio
Věk: 6 let
ABV: 61,4%
Cena: 90$
Další informace: vyrobeno 125 lahví

Broken Barrel X Los Angeles Distillery Collaboration Collection
Kategorie: bourbon
Původ: Kalifornie
Věk: 5 let
ABV: 62,5%
Cena: 110$
Další informace: vyrobeno 522 lahví dostupných v Kalifornii a na webu brokenbarrelwhiskey.com

Dérive Botanical Whiskey
Kategorie: likér na bázi whiskey
Původ: Kalifornie a Kentucky
Věk: NAS
ABV: 48%
Cena: 60$/700 ml
Další informace: vyrobeno 1000 lahví dostupných v severní Kalifornii s plánovanou expanzí


Krátké zprávy

Na evropský trh, konkrétně do Velké Británie a do Německa, bude 1. března uvedeno z kentucké palírny Limestone Branch Distillery plnění Yellowstone Family Recipe Bourbon. Šestiletý bourbon s 50% alkoholu bude k dostání za 65£, resp. za 75€.

Producent whiskey Traverse City Whisky Co. (TCWC) odhalil plány největší palírny ve státě Michigan, která by měla své brány otevřít příští rok. Palírna by měla být schopna produkovat až 24 000 sudů whiskey ročně, zároveň by jejím otevřením mělo vzniknout na 100 nových pracovních míst.

Značka Shortbarrel z Georgie koupila za nezveřejněnou sumu Old Fourth Distillery, nejstarší fungující palírnu v Atlantě z roku 2014 (šlo o první legální palírnu ve městě od roku 1906). Tímto nákupem značka získala nejen portfolio palírny včetně značky Old Fourth, ale také její inventář a zhruba 1 000 sudů již stařené whiskey.

V článku o americké single malt whiskey jsme se zmínili o tom, jak do jednotlivých kategorií promlouvají nové státy a regiony a nemuseli jsme na další příklad dlouho čekat. Žitná (rye) whiskey, v drtivé většině spojovaná právě s USA, se díky značce Powers objevila na druhé straně Atlantského oceánu, v Irsku (psali jsme zde). Musím se přiznat, že bych výsledek moc rád ochutnal.

Cheers!


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

[…] Značka, jež je produkována kentuckou palírnou Limestone Branch Distillery, je známá díky svým bourbonům. Čtyřletá single malt whiskey zrála v sudech z amerického dubu a třeba se jí jednou dočkáme i v Evropě, podobně jako tomu bylo nedávno u šestiletého bourbonu, o čemž jsme vás informovali v minulých novinkách. […]