Whiskey novinky z USA 2/2022

První měsíc nového roku je téměř za námi a za oceánem se vše zatím rozbíhá velmi pozvolna. To ale neznamená, že by se za velkou louží nic nedělo. Děje se a některé nové kousky vypadají velmi lákavě. Bohužel pro nás, nejspíše nám z velké části zůstanou utajeny. Pojďme si o nich ale aspoň přečíst.

Westland Peat Weak 2022: The Grande Finale

Westland Peat Weak 2022: The Grande Finale

Palírna ze Seattlu vydává již osmé plnění Peat Week, které je zároveň poslední s tímto názvem. Od příštího roku totiž přebere štafetu Solum American Single Malt Whiskey, jež bude vyráběna s pomocí místní washingtonské rašeliny, nikoliv již ze skotského nakouřeného sladovaného ječmene. Bude tak kladen větší důraz na místo původu whiskey. Poslední plnění je tak velmi sběratelské, vydáno bylo pouhých 212 lahví. Sedmiletá single malt whiskey má 54,5% a stojí 100$.


Chattanooga Islay Cask Finish

Chattanooga Islay Cask Finish

Palírna ze samého jihu státu Tennessee vydává druhé plnění v rámci Barrel Finishing Series (prvním bylo Tawny Port Cask Finish z počátku minulého roku).

Minimálně čtyřletý straight bourbon si poslední tři měsíce poležel v 250l sudech (hogshead), jež mají původ na skotském ostrově Islay. Konkrétnější informace o původu sudů nejsou k dispozici, každopádně by se mělo jednat o sudy z tzv. kildaltonských palíren (Ardbeg, Lagavulin, Laphroaig). Značka, která vznikla před více než deseti lety, ráda experimentuje a tak se tomuto spojení nemůžeme divit. Primárně však neprodukuje typickou tennessee whiskey, ale vysoce sladový bourbon a žitnou.

Bourbon se závojem skotského rašelinového kouře má 47,5% alkoholu, stojí 50$ a k dostání bude ve státech Florida, Georgie, Illinois, Tennessee a Texas.


Krátké zprávy

Barrell Gray Label 16 Years Old Seagrass
Společnost Barrell Craft Spirits vydává další plnění v rámci série Gray Label, což jsou vždy minimálně patnáctileté whiskey. Tentokrát se jedná o stoprocentní šestnáctiletou kanadskou žitnou, jež před konečným blendem odděleně finišovala v sudech po rumu z Martiniku, po Madeiře a po meruňkové brandy. Vyrobeno bylo 12 000 lahví, každá o síle 65,41% alkoholu a s cenovkou 250$. K dispozici je po celé Americe.

O. H. Ingram River Aged Straight Bourbon
Whiskey této značky zraje na lodi kotvící na břehu řeky Mississippi v okrese Ballard, blízko soutoku s řekou Ohio. Jméno nese po Orrinovi Henry Ingramovi, který v 19. století založil společnost Empire Lumber Company, jež měla na starost přepravu dřeva po řece. V průběhu času se firma začala věnovat člunům, což ji vydrželo dodnes. V roce 2015 pak jeho potomek z páté generace, Hank Ingram, založil společnost Brown Water Spirits se sídlem v Nashvillu. Ta už se věnuje tomu, co máme tak moc rádi, whiskey. Tento bourbon, jehož původ není znám, má 52,5% alkoholu, stojí 70$. K dostání by měl být ve státech Kentucky, Louisiana a Tennessee nebo v internetovém obchodě s craftovými spirity Seelbachs.com.

A na závěr…

Palírna Buffalo Trace věnuje na charitu 2022 lahví s cílem vydělat minimálně 2 mil. dolarů. Jde o lahve napříč značkami, jež palírna vyrábí (např. Blanton’s, E. H. Taylor, W. L. Weller aj.). S podobnými projekty už má palírna zkušenost, navazuje na podobné charitativní činnosti z let 2016 nebo 2019. Do projektu se mohou zaregistrovat organizace z nejrůznějších oborů.

Buffalo Trace

Stejná palírna pak v blízké budoucnosti vyrobí bourbon z odrůdy kukuřice Red Rovey, kterou pěstuje na své Whiskey Farm. Tam se podařilo vypěstovat dvě menší políčka této kukuřice, která je známá tím, že produkuje zdravé rostliny s odolností vůči chorobám listů. I zde se navazuje na tradici z posledních zhruba šesti let, kdy se podařilo vypěstovat kukuřice různých odrůd (např. Boone County White Corn, Japonica Striped Corn, CF790 Conventional Corn, Neon Pink Popcorn, Royal Blue Corn, Hickory Cane White Corn nebo Indian Corn).


Britsko-americké rozhovory pravděpodobně vyústí v ukončení 25% cla na americkou whiskey. V roce 2018 zavedla administrativa tehdejšího amerického prezidenta Donalda Trumpa 25% clo na ocel a 10% clo na hliník z EU. Evropská unie pro změnu zavedla 25% clo na whiskey z USA a další zboží v hodnotě 2,8 mld. eur (asi 3,3 mld. dolarů). Na konci října bylo clo na ocel a hliník pozastaveno, ale tento krok se nedotknul whiskey.

Pokračování rozhovorů, od kterých si obě strany slibují rychlý výsledek, s potěšením vítá Distilled Spirits Council of the US (Discus). Jak uvedl Robert Maron, viceprezident pro mezinárodní obchod tohoto úřadu, v době stále ještě covidové je to krok, jenž může ekonomice a oboru jedině pomoci. Během doby, kdy vzájemně cla platila, se totiž vývoz americké whiskey do Spojeného království, čtvrtého největšího trhu této kategorie, propadl o 53%.


A ještě pár čísel na úplný závěr. Ze zprávy The Economic and Fiscal Impacts of the Distilling Industry in Kentucky 2021, kterou vydává každé dva roky Kentucky Distillers’ Association (KDA) přispívá bourbonový průmysl ekonomice 9 miliardami dolarů. Členové asociace zároveň uvedli, že do projektů souvisejících s bourbonovým průmyslem hodlají do roku 2025 investovat přes 3 miliardy dolarů, dalších 100 milionů dolarů pak vynaloží do projektu Kentucky Bourbon Trail. No, snad máme se na co těšit.

Cheers!


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments