Whisky a blockchain

Technologie blockchainu se postupně rozšiřuje napříč odvětvími a nápojový průmysl není výjimkou. Proto si nyní v krátkosti tuto technologii představíme.
Pro potřeby našeho článku bude plně dostačovat, pokud budeme blockchain považovat za jakousi záznamovou knihu, do které se napíší požadované informace a zápisem do knihy se tyto informace stanou neměnnými a po dobu existence blockchainu také vždy dohledatelnými. Některé potravinářské společnosti chtějí využít tento důmyslný princip blockchainu a posvítit si tak na problematiku padělání jejich produktů.

V roce 2017 vydala společnost Adelphi druhou edici whisky Ardnamurchan AD, která byla poprvé v historii krytá technologií blockchain, tak aby zákazník mohl dohledat všechny důležité informace o své lahvi přes jedinečný QR kód. V současné době využívá technologii blockchainu nejen společnost Adelphi se svou Ardnamurchan Spirit, ale také společnosti William Grant & Sons s whisky Ailsa Bay 1.2 a také Ireland Craft Beers, kteří vyrábí pivo Down Stream.

Všechny výše zmíněné výrobky mají jednu společnou vlastnost, informace o nich jsou dohledatelné v blockchainu, o který se stará společnost Arc-Net. Tento blockchain je tedy plně centralizovaný a dostat se k informacím v něm uvedeným můžete pouze po zakoupení některého z výrobků, který tuto technologii podporuje. Jelikož zatím žádný takový výrobek nevlastníme, jsou následující informace o fungování whisky-blockchainu čerpány z dostupných webových zdrojů.
Jak to tedy celé funguje? Po ověření pravosti svého QR kódu v blockchainové databázi se dozvíte zejména číslo vaší lahve a kdo a kdy ji lahvoval. Kupříkladu společnost Adelphi šla tak daleko, že se můžete dozvědět chronologicky seřazené rozsáhlé informace z výrobního procesu Vámi vlastněné whisky, např. kdo dodával ječmen, kdy bylo započato rmutování atd.

Otázkou je, zda je blockchain opravdovou spásou před paděláním whisky. Kupříkladu zkopírování QR kódu, který je zobrazen na štítku lahve není v dnešní době žádný problém. Proti tomuto problému je lahev Ardnamurchan chráněna papírovým obalem, ve kterém je lahev schována, což doufám, že je pouze dočasné řešení, protože samotná lahev je moc pěkně provedena a ten papírový obal ji hyzdí a navíc je také snadno padělatelný. Zda je nějakým způsobem naskenování QR kódu z lahve zaznamenáno do blockchainu nám prozatím není známo, ale jakmile se nám některý z výše zmíněných výrobků dostane do ruky, určitě sepíšeme další článek, kde podrobněji rozebereme fungování celé této zajímavé technologie.

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments