Irská whiskey – historie a současnost
Od svatého Patrika uběhlo několik týdnů a je čas znovu přesedlat na zelenou vlnu a popovídat si o irské whiskey. Tentokrát se zběžně podíváme na její historii a obrovský boom v posledních let. Nalejme si tedy taoscán či dram svého oblíbeného destilátu a pojďme na to.
Historie
První zmínky o irských destilátech podobných whiskey pocházejí z 6. století, kdy údajně tamní mniši užívali destilovaný alkohol jako lék. Ve 12. století pak mniši zdokonalili kvalitu destilace a stvořili alkohol známý pod jménem uisge beatha, tedy voda života. Hmatatelnější jsou však prokazatelné prameny z roku 1608, kdy bylo oblasti Bushmills (Severní Irsko) uděleno povolení k výrobě whiskey. Jednalo se o celou oblast, a ne přímo dnes existující palírnu Bushmills, která vznikla později, ale rok 1608 ráda na svých lahvích používá. Tento krok vedl k růstu dalších palíren na ostrově a rozvoji whiskey, která se postupně stala významným vývozním artiklem do Anglie i dalších zemí. V 19. století pak významně vzrostl vývoz do USA, kde se irská whiskey stala nejoblíbenějším druhem alkoholu. V této době již byly v Irsku vyráběny desítky až stovky druhů whiskey.
Začátkem 20. století ale bohužel přišel pád, o kterém si můžete přečíst více v našem předchozím článku. Jednalo se o kombinaci vlivu první světové války, občanské války v Irsku, prohibice v USA a růstu konkurence. To vedlo k zániku jednotlivých palíren a postupnému snížení počtu palíren na poslední dvě – Bushmills a Old Midleton, obě provozované společností Irish Distillers.
Irská whiskey v 21. století
Ještě začátkem 21. století tvořila irská whiskey jen přibližně 4 % světového whisky trhu, trend se ale postupně změnil, zejména pak v posledním desetiletí. Významným krokem k růstu, udržitelnosti a zamezení chyb z minulosti bylo založení Irish Whiskey Association (IWA) v roce 2014, která se zasazuje o ochranu, reprezentaci a promo irské whiskey po celém světě a v současnosti má 47 členů z řad palíren, majitelů značek a nezávislých bottlerů.
Chceme-li se bavit o palírnách, v roce 2013 byly stále aktivní pouhé čtyři palírny, ke konci roku 2014 pak osm. K 9. 1. 2023 pak IWA uváděla neuvěřitelných 44 palíren (40 aktivních), což je poslední číslo, které se mi podařilo dohledat, ale vzhledem k dynamice růstu se i to od té doby velice pravděpodobně změnilo.
IWA se od svého vzniku významně zasazuje o růst exportu skrze mezinárodní dohody o volném trhu, zejména pak s USA, které jsou dlouhodobě opět největším trhem pro irskou whiskey, následované Velkou Británií a Německem. Co do prodejů vede USA s Británií nad samotným Irskem, které je na třetím místě. Celkové prodeje se pak od roku 2010 více než ztrojnásobily a irská whiskey je tak momentálně nejrychleji rostoucím segmentem whisky.
Rok 2022 zaznamenal významný milník, který proběhl i celkem mainstreamovými médii, a to export irské whiskey, který poprvé překročil hodnotu 1 miliardy EUR. Dalším významným milníkem byl růst návštěvnosti palíren oproti roku 2021, který byl stále významně ovlivněn pandemií COVID 19. Jednalo se o růst v hodnotě 425 % a palírny navštívilo 677 tisíc lidí. Je to sice pouze třetí nejúspěšnější rok v historii a stále daleko od předcovidových 1,02 milionu návštěvníků, jedná se ale jednoznačně o pozitivní trend.
Tolik k historii a vývoji irské whiskey v posledních letech, od příštího článku se již budu soustředit na jednotlivé palírny. Dejte mi vědět v komentářích, o které byste se rádi dočetli jako první 😊.
Kuba
Čtěte také:
Odběr novinek:
Teeling prosím 🙂
Mitchell and Son_Spot whiskey