Irská palírna Teeling

O víkendu jsem se po měsíci stráveném v Malaze popíjením sherry a detoxem od whisky vrátil domů s chutí jak na dram tak na pokračování naší série o irských palírnách. Dnešní článek bude vlastně navazovat na ten minulý o palírně Cooley, která jak si jistě pamatujete byla založena Johnem Teelingem. Jeho synové pak po prodejí palírny Beam Suntory založili právě palírnu Teeling. Ta se stala první palírnou založenou v Dublinu po dlouhých 125 letech.

Palírna Teeling

Palírna Teeling logo

Oblast: Irsko, Dublin
Založena: 2015
Majitel: Jack a Stephen Teeling
Kapacita: 500 tisíc litrů
Web: www.teelingdistillery.com

Psali jsme o palírně:
články o palírně a whisky Teeling


Historie palírny

Byť byla současná palírna založena až v roce 2015, a není tedy zrovna historická, odkazuje svou historii na originální palírnu založenou Walterem Teelingem na dublinské Marrowbone Lane v roce 1782. Ta byla odkoupena další palírnou, která poté v roce 1923 ukončila provoz. Když se ale bratři Teelingové po prodeji Cooley v roce 2011 rozhodovali k dalším krokům jevila se lokalita Newmarket Square poblíž historické Marrowbone Lane, vzhledem k rodinné historii, jako ideální.

Při prodeji Cooley Teelingovi vyjednali možnost odkupu 16 000 sudů zásob a s touto produkcí založil Jack Teeling v roce 2012 Teeling Whiskey company. Stephen, který zůstal v palírně Cooley, se k němu přidal o rok později a společně pak otevřeli v roce 2015 vlastní palírnu. Ta má tři kónické pot stills vyrobené na zakázku v Itálii. Oficiálně začala destilovat v březnu 2015. Právě atypický tvar kotlů by měl whiskey propůjčovat kořenitý charakter.

Skladiště palírny se nachází přibližně hodinu od Dublinu v přístavním městě Greenore. Sudy jsou zde skladovány vertikálně. Palírna má vlastní návštěvnické centrum, kde je možné navštívit bar, kavárnu, či obchod se suvenýry. Také se můžete podívat do palírny.

Nabídka palírny

Do základní řady palírny patří:

  • Teeling Small Batch – přibližně 6 let stará zrající v sudech po bourbonu a finishovaná v sudech po rumu. Mashbill je 75 % obilí na 25 % sladového ječmene.
  • Teeling Single Malt – stejně stará a dozrávající v sudech po pěti druzích vína
  • Teeling Single Grain – zraje po celou dobu v sudech po kalifornském červeném víně, mashbill je 95 % kukuřice na 5 % sladového ječmene.
  • Teeling Single Pot Still – zraje v sudech po bourbon a sherry, je pálena ze sladového a nesladového ječmene v poměru 1:1
  • Teeling Blackpits Peated Single Malt – jak název napovídá, jedná se o nakouřenou sladovou whiskey, zraje v sudech po bourbonu a Sauternes

Standardní stáčení palírny, včetně všech zmíněných, jsou stáčeny při 46 % alkoholu.

Palírna Teeling whiskey

Teeling patří jednoznačně mezi jednu z rozšířenějších irských whiskey a našel jsem údaj, že momentálně exportuje do 44 zemí světa. Osobně jsem ochutnal pouze small batch, moc rád bych ale ochutnal Blackpits a některé starší vzorky ještě z palírny Cooley. Vzhledem k tomu, že uplynulo teprve 9 let od vzniku palírny jsem si jistý, že se můžeme do budoucna těšit na zajímavou starší whiskey i z produkce nové palírny. Jaká je vaše zkušenost s whiskey Teeling?

Kuba


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Lukáš
1 měsíc před

Měl jsem vzorek toho small batche a moc mi to nejelo :-/ Takovy divny smradek, zatuchlina, nic co bych vyhledaval… to bude asi tim rumem.

Last edited 1 měsíc před by Lukáš
Marvin
1 měsíc před

Ze základní řady jsme měl postupně vše, za ochutnání stála Single Pot Still a Blackpits. Před časem několik blendů v sérii Small Batch Collaborations – dozrávání po pivech, různých rumech či víně, zajímavé bylo po stoutu a agricole rumu. Nějaké starší single malt ještě z Cooley.