Whiskey novinky z USA 3/2021
Dva týdny uběhly jako voda a jsou tu další whiskey novinky z USA. Dnes si uděláme delší výlet než minule a Amerikou projedeme doslova z východu na západ. Nasedněte tedy s námi na whiskey express, pusťte si třeba skladbu Tennessee Whiskey od Chrise Stapletona (i o něm bude řeč) a hurá za novinkami.
Daddy Rack Tennessee Straight Small Batch Whiskey
Společnost Mayfield Distilling Company oznámila uvedení Daddy Rack Tennessee Straight Small Batch Whiskey na trh ve Velké Británii.
Hlavní surovinou whiskey je lokální kukuřice a její mashbill tvoří 80% kukuřice, 10% žita a 10% sladového ječmene. Samozřejmostí při její výrobě je proces filtrace přes dřevěné uhlí (Lincoln County Process) a zrání v nových vypálených sudech z amerického dubu.
Tuto whiskey vytvořil J. Arthur Rackham, díky své nejstarší dceři Grace přezdívaný Daddy Rack. Master blender s více jak třicetiletými zkušenostmi z palíren a sklepů napříč Evropou vytvořil whiskey vhodnou jak pro běžné pijany, tak pro fajnšmekry. Pro jednotlivé série se uvolňuje 20 sudů a whiskey není nijak dobarvována.
Whiskey o síle 40% je ve Velké Británii distribuována společností Emporia Brands a k dispozici je např. na stránkách royalmilewhiskies.com za 35,95£.
Colonel E. H. Taylor, Jr. Single Barrel Bottled in Bond Day (2021 Release)
Palírna Buffalo Trace vydala novou whiskey na počest 124. výročí zákona Bottled in Bond Act a ve prospěch neziskové organizace Outlaw State of Kind založené hudebníkem Chrisem Stapletonem.
Jméno získala whiskey podle plk. Edmunda Haynese Taylora jr., který je díky jeho inovacím, systematickému přístupu k výrobě whiskey, oddanosti kvalitě a neustálému boji za ochranu bourbonu nazýván „otcem moderního burbonového průmyslu“. Zároveň byl velkým obhájcem tohoto zákona a důležitou postavou při jeho přijetí 3. března 1897.
Tento Kentucky Straight Bourbon s 50% alkoholu byl destilovaný 5. ledna 2012 a sud ke stočení vybral osobně Chris Stapleton, který také každou láhev ozdobil svým podpisem. Vyrobeno bylo méně než 100 lahví a všechny budou dostupné pouze v aukcích, první z nich jsou aktuálně na stránkách charitybuzz.com.
Krátké zprávy
Old Elk Sour Mash Reserve Straight Bourbon (Batch 1)
I když má značka Old Elk palírnu ve Fort Collins v Coloradu, whiskey, které jsou momentálně v lahvích, pocházejí z jiných míst, tato konkrétní várka z New York Finger Lakes Distilling. Mashbill obsahuje 51% kukuřice, 15% žita a 34% sladového ječmene. Vyrobeno bylo 5040 lahví, každá o síle 52,5% alkoholu a s cenovkou 90$.
Sagamore Spirit Distiller’s Select Tequila Finish
Nejnovější žitná z Indiany z řady Distiller’s Select (série s neobvyklými finiši, např. Manhattan Finish) zrála nejprve v nových vypálených sudech z amerického dubu a poté finišovala v sudech, kde aspoň sedm let zrála tequila. Jedná se o limitovanou sérii, whiskey má 49% alkoholu a stojí 69$. Tato whiskey by mě opravdu velmi zajímala.
Proof and Wood Idle Hands Small Batch Straight Bourbon (2021 Release)
A v Indianě ještě zůstaneme. Společnost Proof and Wood si zopakovala spolupráci s Robem Mortonem, majitelem dnes již uzavřeného legendárního baru Idle Hands v New Yorku. Mashbill tohoto bourbonu, destilovaného v MGP, obsahuje 60% kukuřice, 36% žita a 4% sladového ječmene. K dispozici jsou dvě třinácti barrelové série o síle 47,6% a 48% alkoholu. Vyrobeno bylo 6000 lahví, každá o ceně 55$. Což můžeme považovat za dobrou zprávu, protože z první spolupráce vzešlo pouhých 219 lahví třináctiletého bourbonu a bylo tak mnohem těžší se k němu dostat.
Barrell Bourbon (Batch 028)
Společnost Barrell vydává novou šarži svého bourbonu. Jedná se o blend straight bourbonů z Indiany, Kentucky a Tennessee. Whiskey má 54,43% alkoholu a stojí 90$.
Women of Westward Benefit Barrels (2021)
Oregonská Westward Whiskey vydává dva sudy, které byly vybrány skupinou žen pracujících se spirity. Tato single malt whiskey byla destilovaná v únoru 2016 a zrála v nových vypálených sudech z amerického dubu. Má 45% alkoholu, dostupná je pouze v Oregonu a stojí 100$. Výnos z prodeje poputuje na dobročinné účely neziskovým organizacím Al Otro Lado a Black Mamas Matter Alliance. Jde o druhé takové vydání Westward Whiskey, které se uskutečňuje při příležitosti Měsíce ženské historie, a v následujících letech se počítá s dalšími.
Arrogant Bastard Whiskey
Tato whiskey o síle 47% alkoholu vznikla partnerstvím mezi kalifornskou Stone Brewing a Foundry Distilling Co. z Iowy. Začíná jako pivo Stone‘s Arrogant Bastard Ale, poté je ale fermentována, destilována a nechána po 26 měsíců v sudech. Jde o druhou takovou spolupráci mezi společností Foundry a řemeslnými pivovary v rámci Brewer-Distiller Alliance. Vyrobeno bylo 12 000 lahví, všechny jsou k dispozici pouze v Kalifornii a každá stojí 60$.
High Five Spirits Lakeside Blended Rye
Tato whiskey vyrobená v Davis Valley Distillery v Rural Retreat ve Virginii byla smíchána michiganskou společností High Five Spirits. Jedná se o blend dvouletých žitných zrajících ve vypálených sudech na stupeň 3 (60%) a osmiměsíčních žitných zrajících v sudech vypálených na stupeň 4 (40%). Whiskey o síle 41,5% je k dispozici pouze ve státě Michigan za cenu 35$.
Jamie Foxx a Brown Sugar Bourbon
Oscarový herec Jamie Foxx (u nás známý např. z filmů Ray nebo Nespoutaný Django) získal značku Brown Sugar Bourbon. Jak sám uvedl, značku si zamiloval a pevně věří, že se mu ji povede pozvednout do nových výšin. Osobně bude odpovědný za kreativní směřování značky.
Ahoj,
bylo by možné v následujích článcích více rozvést činnost MGP? Fascinuje mě, že spousta palíren založí jméno, ale destilát, new make, sudy atp. si vezme od MGP a lahvují pod svým brandem.
Zdravím.
Proberu to s naším expertem na americkou whiskey. 😉
Dobrý den,
článek o MGP bude (v rámci článků o amerických palírnách), ale v plánu jej mám spíše v druhé polovině tohoto roku. Tím určitě nesnižuji důležitost MGP v rámci amerického whiskey průmyslu, jen v první desítce upřednostním jiné.
Nerad bych vystřílel všechny náboje do odpovědi Vám, ale některé informace prozradit můžeme (a hlavně nejsou při bližším pohledu na MGP žádným tajemstvím).
Tento gigant z Indiany sice má ve svém portfoliu i vlastní značky, ale pravdou zůstává, že primárně svou produkci prodává různým stáčírnám nebo značkám. To proto, že má zkrátka pro tento způsob výroby kapacitu (např. nabídka několika mashbillů) a zároveň i proto, že začínající značky chtějí prodávat „hned“, zatímco jejich první destilát ještě musí stárnout, nebo proto, že se jedná pouze o značky (společnosti) bez domovské palírny. A nutno říct, že kapacita je opravdu obrovská. Je nespočet značek, které od MGP koupí (teoreticky vzato) stejnou whiskey, ale následným mícháním či jiným způsobem filtrace tuto whiskey „doladí“ po svém a tím pádem vzniká „nová, originální, jiná“ whiskey, než byla ta původní z MGP.
MGP samotné má zajímavou historii, neméně zajímavou současnost a je také předmětem dohadů a pří mezi odborníky na whiskey v USA (např. řemeslné palírny a jejich vztah s MGP, přesněji nákup whiskey od MGP a následný prodej pod zavádějícími názvy na etiketě aj.).
Doufám, že taková odpověď aspoň pro teď postačí a že na spoustu dalších otázek Vám odpoví článek o MGP (zatím s ním počítám cca září/říjen).
Děkuji moc za odpověď Petře, nicméně ke svému uspokojení si počkám na pozdější článek. O zhruba 19ti mashbillech vím, i o finishi v jinych sudech jako port cask u Angels Envy, nicméně když ctíme pravidla výroby skotské, ostře nahlížíme (nemyslím Vás, ale obecně) na tuzemské značky, které si svůj kvas pálí jinde nebo nakupují newmake, tak je tužší sousto přijmout, že Bulleit, High West, James E. Pepper, WhistlePig a spoustu dalších nedestilují. Nemluvě o zavádějích etiketách „handcrafted“ odkazu na 200 let starou tradici atd., ostatně jak jste již zmínil v odpovědi. No nechci rozpoutávat diskuzi, každopádně se moc těším, až vyjde příspěvek.
Za každou rozpoutanou diskuzi jsme s Honzou jedině rádi, to si troufám tvrdit i za něj. Rozpohybuje to klidné vody stránek a pokud jde o slušnou diskuzi s argumenty a poznámkami k tématu, vždy je to jedině přínosné. Ještě k tomu, do čeho jsme dloubli.
Chápu Vás, u některých značek je to, diplomaticky řečeno, velmi na pováženou a asi tento názor nebudeme mít jen my dva. Pokud bychom se bavili např. jen o etikatách, tak v dnešní době je „handcrafted“ kde co a v mých očích taková označení už nejsou zárukou toho, co v původním smyslu měla vyjadřovat. Zákazník tak nakonec musí, pokud se chce o původu opravdu něco dozvědět, pátrat dále po informacích, popřípadě palírny navštívit. O odkazu na X letou tradici té či oné značky je snad až škoda mluvit.
Na druhou stranu, na americkou whiskey bych nenahlížel skrze skotská pravidla výroby (zjednodušeně řečeno). To, že Skotové mají téměř precizní legislativu jedině ku prospěchu věci, je evidentní. V USA existují také pravidla pro výrobu, ale stále nejsou dotažena k tomu „téměř dokonalé“. Whiskey v USA je opravdu velmi rozmanitá (což je plus i minus), dohledávání informací není kolikrát jednoduché, vyznat se ve státních/federálních nařízeních je občas příjemná kratochvíle na celý den (a spíše pro někoho s právnickým, než jazykovědným vzděláním).
Tedy, souhlasím s Vámi, jen je tam pro mě pár maličkých „ale“.