Recenze WhistlePig 15 Years Straight Rye Whiskey
Před dvěma týdny jsme se mohli blíže seznámit s vermontskou palírnou WhistlePig. Asi nejvíce mohly utkvět v paměti především přístup palírny nejen k samotné whiskey a také téměř výhradní zaměření se na jedinou kategorii americké whiskey, na žitnou. Hned na začátek je ale nutno zdůraznit, že značka jako taková se u nás neprodává. Aspoň nyní. Že by se na tomto stavu mohlo něco změnit (aspoň v to můžeme doufat) jsme ale naznačili na konci článku. Dnešní recenze je tak psána na základě prvního setkání takříkajíc tváří v tvář, které, bohužel, zůstává prozatím i tím posledním.
To jsem si tak přijel v listopadu na whisky festival do Prahy. Celou cestu vlakem jsem bláhově přemýšlel nad tím, co bude mým tématem číslo jedna, na co se víc zaměřím, protože prostě nejde stihnout vše (to je ten největší omyl; jde stihnout vše, jenom to další den neskutečně bolí). Při prvním kolečku kolem jednotlivých stánků se pozdravíte s několika známými tvářemi a koukáte jim za záda a pod ruce, co to vlastně s sebou vzali za lahvičky. Jak milým překvapením však bylo, když na stánku dvou skotských legend, Ardbegu a Glenmorangie, měli páni barmani za svými zády miniaturky známých tvarů a názvu. Ten název mě okamžitě udeřil do očí a bylo jasné, že tohle musím ochutnat. Zpětně už jen děkuji sám sobě, že jsem tak učinil ještě v době, kdy jsem byl schopen psát poznámky. Později by totiž po ochutnání whiskey WhistlePig 15 Years Straight Rye zůstala jen velmi rozmazaná vzpomínka.
Žitná má na etiketě kromě jiného napsáno Estate Oak Rye, což znamená, že kromě klasických nových vypálených dubových sudů si whiskey na závěr poležela ještě v sudech z místních vermontských dubů. To, spolu s místním žitem i vodními zdroji, tvoří terroir, který je vetknut do výsledného spiritu. Pokud zabrousíte na web této značky, dozvíte se, že jedna z nejlepších možností, jak si tuto whiskey vychutnat, je její napárování s opečenými marshmallows. Ty jsem v Praze u sebe samozřejmě neměl, ale whiskey jsem bez sebemenšího otálení ochutnal.
Musím se přiznat, že aroma mě zaskočilo. A to příjemně. Whiskey je to velmi voňavá a bylo moc příjemné se jejím aroma postupně pročichávat. Přes počáteční a očekávanou vanilku a karamel přišla nálož něčeho, co mi ponejvíce připomínalo pečivo a tmavou čokoládu. Nikoliv však tu klasickou, nýbrž tu, která v sobě obsahuje např. kousky pomerančů. Ovocné vůně pak doplňovaly ještě tóny koření a dubu. Vskutku krásná vůně, přímo vybízející k ochutnání. Samotná chuť naprosto korespondovala s vůní. Počáteční vanilková sladkost s jemným kořením přecházela do velmi intenzivních tónů čokolády a ovoce, ke kterým se v náznaku přidaly i kůže a dub. Co musím opravdu ocenit je samotný závěr. V něm se nejvíce projevilo žito a to typickými tóny koření. Byl velmi dlouhý, ustoupila v něm vanilka a určitá hebkost, která mě provázela celou chutí. Tóny koření doslova vyskočily a spolu s tóny dubu jemným říznutím završily velice elegantní vzoreček žitné whiskey.
Whisky: WhistlePig 15 Years Straight Rye (whiskybase)
Palírna: WhistlePig Distillery
Region: Vermont, USA
Věk: 15 let
ABV: 46 %
Cena: 0,75l za cca 200$
Barva: světlejší jantarová
Vůně: počáteční vanilku a karamel vystřídaly tóny pečiva a tmavé čokolády s ovocem
Chuť: vrstevnatá, postupně následovaly tóny vanilky, koření, čokolády, ovoce a kůže s dubem
Dozvuk: dlouhý, u žitné typicky kořeněný, doprovázen tóny vanilky a dubu
Hodnocení: 90%
Je nasnadě říct, že z tak malého vzorku toho moc vyčíst nelze a závěry tak mohou být ukvapené. Jsem ale přesvědčen o opaku. Neměl jsem sice k dispozici další vzoreček, ale objem toho jediného plně postačil. Whiskey je to velmi zábavná. Navíc, troufám si tvrdit, že pro mnoho z potenciálních pijanů i překvapující, protože nejde o typickou nezkrotnou mladou žitnou. Naopak, je velmi elegantní a svou vrstevnatostí trpělivého ochutnávače odmění.
Abychom však byli korektní, jak je v dnešním světě požadováno, zmíním i dvě výhrady vůči této whiskey. Zaprvé se nemůžu zbavit dojmu, že pár procent alkoholu navíc by z ní udělaly opravdovou bombu. A zadruhé nejde opomenout cena. V USA za láhev této whiskey dáte kolem 200$, což je i přes stáří na etiketě prostě hodně. I přesto ji však hodnotím krásnými 90% a doufám, že nejen tuto konkrétní žitnou z produkce palírny WhistlePig budu moci co nejdříve zase ochutnat (americkou whiskey hodnotím na stupnici od 50% do 100%).
Cheers!