Muži co stvořili Jim Beam – Jacob a David Beam
Ve světě whisky můžeme najít nesčetně příběhů, které tvoří a zároveň rámují historii jednotlivých oblastí, značek nebo palíren. A tak je zcela nasnadě, že se z nich dovídáme jak o téměř pozapomenutých postavách, tak o postavách všeobecně známých, u nichž nám mnohdy unikají pouhé střípky jejich života. I přesto je nutné ale připomínat i onu druhou skupinu, protože v dnešní uspěchané době plné zkratek a mnohdy nekompletních informací je často předkládán jen velmi zjednodušený popis, díky kterému nám mohou uniknout souvislosti, jež jsou nezbytné pro pochopení celého kontextu.
A tak se dostáváme k dnešním ústředním postavám. Stály na počátku dynastie, která je dnes známá na celém světě, a jejíž whiskey, troufnu si tvrdit, aspoň jednou v životě ochutnal každý nadšenec tohoto nejúžasnějšího spiritu. Ať už čistou nebo míchanou s tím neméně známým a proklínaným nealkoholickým nápojem, whiskey Jim Beam je zkrátka známá na celém světě. Ale co stálo na jejím počátku? Nebo spíše kdo?
Jacob Beam (1760-1834)
Rodina Nicholase Böhma (v některých přepisech taktéž Boehma) emigrovala z Německa do USA na začátku 50. let 18. století a zpočátku se usadila v Berks County v Pensylvánii. Nicholas zde změnil příjmení na Beam, aby lépe zapadl mezi nový národ, ale moc dlouho si tohoto jména neužil. Zemřel předčasně ve svých devětadvaceti letech. Zanechal po sobě vdovu Margareth, která se musela postarat o jejich deset dětí. Páté z nich, Jacob B. Beam, se narodil v roce 1760 a ve svých šesti letech se spolu s matkou a sourozenci přestěhoval do Fredericku v Marylandu. Na velké plantáži strýce Josta Myerse se rodina naučila hospodařit a pěstovala zde ovocné stromy, hrozny, tabák a obilí. Mladý Jacob Beam se právě tady naučil pracovat se všemi těmito surovinami a poznal tak umění výroby vína, cideru nebo také whiskey.
Když se po roce 1775 zrychlila migrace do západních oblastí Ameriky, získal Jost Myers od federální vlády 800 akrů půdy v Kentucky za své služby v armádě během války za nezávislost. V roce 1787 sice zemřel, ale část této půdy si nárokoval právě Jacob Beam (100 akrů připadlo mu, zbylých 700 akrů se rozdělilo na sedm dílů pro další dědice), jenž byl od roku 1785 ženatý s Catherine Mary Eagle. S ní měl během následujících devatenácti let dvanáct dětí. V roce 1788 se rodina vydala na náročnou cestu do Kentucky, kam skrze průsmyk Cumberland Gap dorazila a usadila se v Nelson County.
Ve stejném období do této oblasti přichází padesát katolických rodin z Baltimoru a Marylandu vedených Basilem Haydenem, jenž se stal sousedem Jacoba Beama. Po třech letech skvělé úrody začal v roce 1795 Jacob produkovat vlastní whiskey pod názvem Old Jake Beam Sour Mash a ta se stala velmi populární i za hranicí domovského kraje. V roce 1810 Jacob odkoupil zbytek půdy po Myersovi a poslal první sud whiskey do New Orleans. I tam byla whiskey velmi oblíbenou a tak nic nebránilo rozmachu produkce.
Na něj navázali tři jeho synové, Jacob Beam jr. (1787-1844), John Beam (1798-1834) a hlavně David Beam (1802-1854), jenž obchodu s whiskey ze zmíněných synů pomohl nejvíce.
David Beam (1802-1854)
David Beam byl pátým nejstarším potomkem Jacoba Beama z celkem dvanácti dětí. Otcovy povinnosti převzal v pouhých osmnácti letech, když mu byla v roce 1820 svěřena pozice distillery managera. Ihned začal palírnu rozšiřovat a ze skromného rodinného provozu se stala továrna slušné velikosti, jež dostala pojmenování Old Tub Distillery. Pod jeho vedením se zároveň přešlo z kotlíkových destilačních přístrojů na kolonové, což bylo v tehdejší době ještě ojedinělé. Po dvou letech, v roce 1822, na něj převedl otec vlastnictví palírny.
O další dva roky později se do chomoutu vehnal i David a s manželkou Elizabeth Seetle měli celkem devět dětí. Během 30. let 19. století se pod jeho vedením začala whiskey přepravovat loděmi do velkých měst a v dalším desetiletí byla zase k přepravě využívána železniční doprava. Středozápad, středovýchod a východní pobřeží tak již velmi dobře znalo whiskey z produkce rodiny Beamů. Po smrti první manželky se David oženil ještě jednou a s Elizabeth Cheatham měl další dvě děti.
David Beam měl zcela zásadní podíl na rozvoji značky. Stejně tak zásadní byl i jeho příspěvek co se týče potomstva. Tři z jeho čtyř synů se stali master distillery, přičemž přímo na něj navázal syn David M. Beam (1833-1913), jenž se stal ředitelem Old Tub Distillery. O něm a o dalších ale zase příště…
Máme za sebou seznámení s prvními dvěma muži na pozici master distillera značky Jim Beam. Příště se seznámíme s dalšími muži na této pozici a postupně se tak dopracujeme do současnosti. Tušíte tedy správně, že několik následujících týdnů se budeme seznamovat se značkou Jim Beam. Proč? Protože se jedná o jednu z nejznámějších značek americké whiskey, jejíž historie a souvislosti se zkrátka nevejdou na pár řádků. Samozřejmostí bude článek o značce jako takové a také recenze několika plnění. K tomu ale musíme ujít ještě kousek cesty.
Cheers!
Čtěte také:
Odběr novinek: