Recenze whisky Kavalan Solist Vinho Barrique
Po minulém srovnání dostupných irských whiskey (čtěte zde) jsem se rozhodl udělat si kratičkou pauzu od Irska, na které se bude většina mých budoucích recenzí soustředit, a zabrousit za exotikou. Kavalan mi pro tento měsíc přišel jako skvělá volba vzhledem k nedávné akci zajištěné Patrikem Tutschem pro skupinu Whisky CZ/SK. Tímto bych zároveň rád Patrikovi za nás všechny poděkoval za skvělou akci a práci kterou pro komunitu dělá 😊. Druhým důvodem je pak moje obliba Kavalanu od loňského Whisky Life Prague, kde jsem se konečně dostal na Kavalan Master Class a značku, hlavně tedy Solist range, jsem si naprosto zamiloval.
V rámci whisky komunity již o whisky Kavalan slyšel snad každý, Tchaj-wanská palírna zažíva v posledním desetiletí obrovský boom a vyhrává jednu cenu za druhou. Palírna byla otevřena v roce 2005 na popud zakladatele společnosti King Car Tiena Tsai-Lee. Založení palírny whisky bylo jeho dlouhodobým snem, který mu byl umožněn vstupem Tchaj-Wanu do Světové Obchodní Organizace (WTO) v roce 2002. Po vybudování palírny společnost přizvala známého whisky konzultanta Dr. Jima Swana, který s palírnou spolupracoval 10 let. V roce 2017 Jim Swan bohužel zemřel, značku ale jistě nasměroval na správnou cestu. Palírna začínala se čtyřmi pot stills a produkcí 1,5 milionu litrů, v roce 2016 ale přidala další budovu s 16 kotli a navýšila kapacitu produkce na 9 milionu litrů.
Palírna leží v pro whisky dost specifickém podnebí subtropického pásu, který značně urychluje zrání a umožňuje palírně produkovat whisky, kterým i přes značně nižší věk nechybí komplexita a plnost. Zatímco typická andělská daň ve Skotsku se pohybuje okolo 2-5 %, Kavalan udává 10-12 % což je za mě naprosto šílené číslo. Dalším specifikem palírny je omlazování sudů postupem STR (stripped, toasted, re-charred), který do palírny přinesl právě výše zmíněný Jim Swan. Pro zajímavost společnost King Car, která vlastní palírnu dodnes, produkuje další, mnohým z vás možná známý výrobek dostupný na českém trhu – ledovou kávu Mr. Brown.
Palírna produkuje whisky v několika řadách. Základní je řada Classic a Concertmaster, která se vyznačuje na pohled specifickými lahvemi a obsahem alkoholu 40 %. Pokračováním je pak řada Cask-Union zastoupená lahvemi Triple Sherry, Ex-Bourbon a Olorosso Sherry Oak, všechny s obsahem alkoholu 46 %. Hlavním zástupcem palírny je za mě ale řada Solist, cask strength lahve stařené v různých sudech, od bourbonu a portského (které byly tento měsíc v akci), přes sudy po červeném a bílém víně (Vinho Barrique) a různé druhy sherry (Fino, Manzanilla, PX, …). Vrcholem range je pak řada Distillery select. Měl jsem to štěstí ochutnat kromě základních vzorků i většinu Solist range (moc děkuji za dlouhý rozhovor Kaiovi na WLP) a osobně bych doporučil začít alespoň na cask-union anebo rovnou Solist, protože za mě právě tyto lahve ukazují co Kavalan skutečně umí.
Nyní se ale již přesuňme k samotnému Solist Vinho Barrique
Whisky: Kavalan Solist Vinho Barrique (Whiskybase)
Palírna: Kavalan
Region: Taiwan
Věk: NAS (Kavalan udává 4-6 let)
Síla: 58,6 %
Sudy: vypálené sudy po bílém a červeném víně
Koupit:
– zjistěte, kde mají nejlevnější láhev
Vůně: sladká kořenitost, máta, mentolky
Chuť: koktejlové třešně, lehká kořenitost
Dozvuk: třešňový kompot
Hodnocení: 90 % (jak hodnotím)
Kavalan Solist Vinho Barique je jednou z nejoceňovanějších lahví značky, například World´s best single malt whisky dle World Whiskies Awards 2015, nebo Best of the Best na Tokyo Spirits awards 2020. Solist Vinho je postupně vydávána s rozdílným obsahem alkoholu a já se dostal ke vzorkům z lahve 58,6 %. Nemohu bohužel porovnat s jinými lahvemi, ale pokud měl někdo možnost určitě bych rád slyšel, nakolik byly rozdílné. Jak jsem již zmínil, osobně jsem měl neskutečné štěstí ochutnat většinu Solist range a Vinho mě zaujalo nejvíc. PX už na mě bylo trochu moc sladké, Manzanilla, Fino, Port i Bourbon mě všechny strašně bavily a každý jeden vzorek bych umístil hodně vysoko na svém žebříčku, ale Vinho mělo za mě nejzajímavější profil a naštěstí jsem si odnesl i 6cl vzorek nad kterým jsem se mohl rozplívat doma.
Již po nalití zaujme nádherně tmavá barva (byť Solist sherry jsou ještě o pár tónů tmavší) a hutnější konzistence. Na nose osobně cítím jakousi sladkou kořenitost, mátu a ledové bonbóny z mládí. Chuť je ale to, co mě na Vinhu baví nejvíc. Je za mě snad nejblíže umami co jsem u whisky kdy měl, otázka nakolik je to žádoucí, ale mě to strašně baví. První, co cítím je sladká kyselost, která postupně přechází do koktejlových třešní s trochou kořenitosti a hořké čokolády. Whisky se nádherně převaluje v ústech a vytváří takový žvýkavý pocit, jako když se vám zasekne kousek třešně pod jazykem. Finish je skvěle vybalancovaný, znovu cítím třešně, ale spíše kompotované, není dlouhý, ale spíše než v puse mi zůstal v myšlenkách, jakkoli poeticky to zní. Skutečně jsem se nemohl dočkat dalšího doušku, který jsem oddaloval a s whisky si hrál ve sklenici.
Z popisu asi lze poznat, jak moc jsem se do této whisky zamiloval. Určitě tak nenadchne každého, je hodně sladká a nebude to každodenní dram, ale za mě se jedná o naprosto dokonalou whisky na speciální příležitosti, studené večery, kdy si chcete udělat radost anebo skvělou zajímavost ve sbírce.
Kuba
Čtěte také:
Odběr novinek: