Dvoj-recenze Four Roses – Small Batch vs. Single Barrel
Srpen, a tedy i to pravé léto, se nám nezadržitelně blíží ke svému konci. Než však předá štafetu podzimu, příhodnějšímu ročnímu období pro vychutnávání si dramů whisky, dodržím letní tradici a přiblížím vám v recenzi další americkou whiskey. Tentokrát však nepůjde o jednu, ale rovnou o dvě láhve. Aby se kruh zcela uzavřel, vrátíme se, už podruhé, k první palírně, se kterou jsme blíže seznámili v únoru, k palírně Four Roses. Její typickou a zároveň základní láhev jsme vám zrecenzovali na začátku června (psali jsme zde), nyní přichází na řadu její dvě sestry, Four Roses Small Batch a Four Roses Single Barrel.
Four Roses
Ona základní láhev v mé recenzi dopadla velmi dobře. Přiřknul jsem jí slušných 87%, a pokud jsem se snad v oné recenzi nechal unést osobními sympatiemi k dané láhvi, musím i s odstupem konstatovat, že hodnocení je to opravdu zasloužené a za tím, že tento základní bourbon hravě strčí do kapsy některé ty rádoby speciální, si stojím i dnes.
Poodstupme však pro dnešek od této recenze dále ke dvěma výše zmíněným krasavicím a telegraficky si připomeňme to, co už víme z článku o samotné palírně a značce. Tedy. Láhev Four Roses Small Batch je bourbon vyrobený smícháním obsahu malého počtu vybraných sudů o stáří 6-7 let. Master distiller vybírá čtyři bourbony na vrcholu zralosti a vytváří vyvážený bourbon s kořenitým aroma, sladkou ovocnou chutí s tóny dubu a karamelu a s vyváženým kořenitým závěrem. Na trhu je od roku 2006 a je lahvován o síle 45%.
Four Roses Single Barrel byl na trh uveden v roce 2004 a jeho stáří se pohybuje mezi 7-9 lety. Stáčí se vždy z jednoho sudu a na etiketě každé láhve je ručně napsáno číslo sudu i datum stáčení. Aroma eukalyptu, koření a švestek přechází do hedvábné a šťavnaté chuti s náznaky karamelek a kakaa. Tento prémiový bourbon má pevný a kořenitý závěr a je stáčen s 50% alkoholu. Tolik informace z článku a také z oficiálních tasting notes obou lahví. Jak je to ale doopravdy? Zjistit se to, díky Bohu, nedá jinak, než zdegustováním. Pro pořádek jen doplním, že před dvěma recenzovanými vzorky jsem ústa zawhiskoval klasickým plněním od Four Roses.
Four Roses Small Batch
Přednost dostala Four Roses Small Batch, a to v podstatě z jediného důvodu, včetně zawhiskovacího dramu jsem se chtěl držet vzestupné tendence v procentech alkoholu. Po přivonění ke skleničce cítím tóny dubového dřeva, koření, lehce karamelu a ovoce. Velmi příjemné aroma, které vybízí k ochutnání. Chuť je bohatá, ale zároveň vyvážená. Po náznaku máty a citrusů přichází vlna koření, červeného ovoce a karamelu. Závěr je příjemně dlouhý s tóny sadového ovoce a dřeva. Výborně pitelný a po všech směrech komplexní bourbon, který se díky svému výrazu neztratí ani v koktejlech, takže například soury nebo Manhattan, ve kterém bude tento bourbon hrát prim, vás jistě potěší.
Whisky: Four Roses Small Batch
Palírna: Four Roses
Region: Kentucky, USA
Věk: 6 – 7 let
Síla: 45 %
Cena: 0,7l cca od 800 Kč
Barva: medová
Vůně: dubové dřevo, koření, lehce karamel a ovoce
Chuť: náznak máty a citrusů, poté vlna koření, červeného ovoce a karamelu
Dozvuk: příjemně dlouhý s náznaky sadového ovoce a dřeva
Hodnocení: 91 %
Four Roses Single Barrel
Třetím vzorkem do party a druhým recenzovaným je Four Roses Single Barrel. Očekávání jsou velká, jsem zvědavý, jestli budou naplněna. Aroma je tedy opravdu intenzivní, ze všech vzorků je určitě nejvýraznější. Vystupují především žitné tóny plné koření, dále cítím vanilku a kakao. Jemně skrz toto výrazné aroma vystupuje sadové ovoce. Bude i chuť stejně dominantní jako aroma? Odpověď na sebe nenechává dlouho čekat, bude. Jde o robustní bourbon s opravdovou náloží tónů čokolády, švestek a třešní, pomeranče nebo dřeva. K tomu se přidávají lehké náznaky máty, karamelu a koření. Plná chuť pak přechází v nečekaně jemný, přesto však dlouhý závěr s tóny karamelu, čokolády nebo dřeva.
Whisky: Four Roses Single Barrel
Palírna: Four Roses
Region: Kentucky, USA
Věk: 7 – 9 let
Síla: 50 %
Cena: 0,7l cca od 900 Kč
Barva: tmavě měděná
Vůně: žitné koření, vanilka, kakao, lehce sadové ovoce
Chuť: čokoláda, švestky a třešně, pomeranč a dřevo
Dozvuk: karamel, čokoláda, dřevo
Hodnocení: 90 %
Cílem této recenze není ani tak rozhodnout, který z těchto bourbonů je tím lepším, ale spíše poukázat na jejich rozdílnost a přesto snadnou rozpoznatelnost a zařaditelnost. Oba bourbony mají v aroma i chuti tóny, které k palírně Four Roses zkrátka patří. Degustaci těchto vzorků vám proto doporučuji začít už několikrát zmíněnou standardní lahví, protože jde, pokud to můžu neskromně tvrdit, až o učebnicový příklad toho, jak se bourbon (whisky) může v čase vyvíjet, jak si zachovává svoje základní rysy a zároveň se obohacuje o nové tóny. Přitom však nezapírá svůj původ.
Vše svádí k tomu vyřešit tuto dvojrecenzi šalamounsky, což ale neudělám. Ne snad proto, že by jeden z bourbonů byl o tolik lepší. Zkrátka každý má své preference a to, co můžu upřednostňovat já, nemusí naopak stavět do popředí kdokoliv z vás. Jaký je tedy verdikt?
A vítěz?
Jedná se o vynikající bourbony, které stojí za to ochutnat a bez přehánění je mít i co nejblíže po ruce (nejlépe v domácím baru). Vezmeme-li v potaz cenu za obě láhve, nejedná se o žádný drahý špás, protože za méně než dva tisíce můžete mít opravdu hodně muziky v podobě dvou špičkových lahví.
O pověstný chlup však u mě „vyhrála“ láhev Four Roses Small Batch. Je skvěle pitelná a i když by byli možná někteří z vás proti, kvalitní bourbon i whisky do koktejlu zkrátka patří a Small Batch se do nich hodí úžasně. V letních měsících to pak platí dvojnásob. Láhev Four Roses Single Barrel jde z mého pohledu až příliš rychle na věc a velmi kvapně odkrývá svoje trumfy. Skoro bych si však troufl tvrdit, že za půl roku, v zimě při teple krbu, budu mluvit opačně. Dnes je však moje hodnocení Four Roses Small Batch 91% a Four Roses Single Barrel 90% (americkou whiskey hodnotím na stupnici od 50% do 100%).
Cheers!
Výsledek překvapil, skoro si říkám, že si budu muset Small Batch někde sehnat. Single Barrel mám rozpitý doma a je to fajn pití, i když na něj musí být příležitost a není to láhev na „každý den“. Jinak souhlasím, že v případě těchto lahví vychází poměr ceny a výkonu mimořádně dobře, a že v této podivné době (co do množství různých „speciálních a nikdy neopakovaných“ edicí a jejich cen) je tohle přístav vnitřního klidu a jistoty.
Musím přiznat, že mě Petr na Small Batch také nalákal. Single Barrel jsem dopil nedávno a nakonec jsme si k sobě cestu našli.
Upřímně, pánové, výsledek překvapil trošku i mě. 😀
Tyto dvě lahve jsem vedle sebe ochutnal čtyřikrát (myšleno zhruba od začátku května do začátku srpna, protože dvojrecenze byla v plánu) a výsledek byl pokaždé stejný, což vzhledem k tomu, že jsem do té doby lehce upřednostňoval Single Barrel zaskočilo právě i mě. Nevím, zda je to roční dobou či momentálním chuťovým rozpoložením, ale Small Batch mě zkrátka bavil o kapku, možná dvě, více.