20. 2. 2023
Online whisky kalkulačka
Potřebovali jste někdy vědět, kolik vody přidat do svého dramu, abyste si whisky naředili na požadovaný obsah alkoholu? Zajímalo vás někdy, o kolik lahví whisky více stočíte ze sudu, když ji naředíte třeba na 46 %? Počítali jste někdy, kolik panáků se skrývá ve vaší láhvi? Na všechny tyto otázky vám odpoví naše zbrusu nová Online whisky kalkulačka. Už jste jí vyzkoušeli?
>>> Online whisky kalkulačka <<<
Čtěte také:
Odběr novinek:
Nechci vypadat jako šťoura a je taky pravda, že už je to pěkná rádka let, co jsem ze školy venku, ale tak snadné to myslím není. Ředění roztoků není výpočet pro jednoduchou trojčlenku ve smyslu, že když přidám ke 100 ml 100% alkoholu 100 ml vody, dostanu 200 ml alkoholu o 50 procentech. A ta kalkulačka, pokud jsem testoval pozorně, právě takto počítá. 🤔
Pro výpočet jsem použil rovnici c = (c1*V1 + c2*V2) / V, kde c1, V1, c2 a V2 jsou koncentrace a objem jednotlivých roztoků. Tady vody a whisky. C a V je pak koncentrace a objem výsledného roztoku.
S jakou hodnotou se uvažuje v případě c2 (0?) a jak je stanoven celkový objem V?
C2 = 0 a V = V1 + V2
Při těchto předpokladech se ten vzorec zredukuje na v2 = (c1 x v1)/C – v1, což je ta trojčlenka, o které píšu v prvním komentáři. Problém je, že předpoklad V = v1 + v2 je nesprávný, při míchání roztoků neplatí a proto ta kalkulačka počítá s prominutím nesmysly.
Stejně tak mi vyšlo, že když si ze své oblíbené lahve budu nalévat dramy o velikosti 40 ml, budu na konci o polovinu jednoho dramu ošizen.
Tak si říkám, jestli matematika byla silnou stránkou toho, kdo tu kalkulačku programoval… Ani jedna z těch tří úloh nepočítá správně.
Pokud tedy neplatí daný vzorec pro součet objemů, můžete mi říci, jak se ty vypočtené nesmysly liší od vašeho správného výsledku?
A počet dramů z láhve se zaokrouhluje dolů na celá čísla. Je to z logického důvodu. Když chystáte degustaci, tak potřebujete vědět, kolik celých dramů z láhve nalejete. To že vám půl panáku zbyde, je celkem irelevantní.
Ok, tedy ohledy stranou. S dovolením to vezmu od druhého příkladu:
Jestli někdo potřebuje internetovou kalkulačku k tomu, aby si spočítal, že z lahve o objemu 700 ml dostane 17,5 panáků o objemu 40 ml (700 / 40 = 17,5 … pozor, matematika!), případně 35 panáků o velikosti 20 ml, tak je podle mě ignorant a měl by se vrátit na základní školu. Tamtéž (tedy na základní škole) se učí nejdřív dělení se zbytkem a pak i desetinná čísla (pozor, to už je velká matematika!) a zaokrouhlování jakbysmet. O tom, že kalkukačka zaokrouhluje, se ale nikde nepíše, takže výsledek 700 / 40 = 17 vypadá jak od někoho, kdo má za sebou pár tříd pomocné školy.
A pokud někdo veřejně prezentuje, se že při smíchání dvou tekutin o různých objemových hmotnostech je jejich výsledný objem roven součtu jednotlivých objemů (matematicky V = V1 + V2), měl by se nad sebou hluboce zamyslet a pokud náhodou má nějaké vysvědčení vyšší úrovně než ze základní školy (například maturitní nebo nedejbože vysokoškolský diplom), měl by ho okamžitě vrátit.
A abych odpověděl na otázku – svůj správný výsledek nemám, protože jsem trochu línej to počítat, ale jestli mi za to pošlete vzorek nějaké dobré whisky, tak to udělám. Jinak doporučuju použít například tuto tabulku:
http://www.tech-info.cz/koncentrace-alkoholu.html
Tedy jednoduchý příklad: 100 ml alkoholu o 60 % chci zředit na 40 %. Množství přidané vody není 50 ml (jak počítá Vaše kalkulačka, evidentně okopírovaná odtud: https://www.labo.cz/mft/koncentracer.php), ale zhruba 51,5 ml.
Do hry tedy vstupuje jev, který se nazývá objemová kontrakce, resp. objemová expanze.
Možná jako lidsto časem dospějeme do fáze, kdy nám budou nějací nedoukové prezentovat internetové kalkulačky na výpočet obvodu kruhu se vzorečkem 3 x D. Ono vlastně je to docela blízko, tak co tady pořád někdo řeší, že jo?!
Tahle diskuze mi už vzala více času než bych byl rád. Napíši vám proto k této věci můj poslední komentář.
Ok, dovolím si taky poslední komentář, jestli mi ho schválíte:
ad. 1: nikoho neurážím, jsem pevně přesvědčen (možná naivně), že se tu pohybují inteligentní lidé, že velká část z nich to spočítá zhlavy a že ti ostatní si třeba vezmou mobil. Není potřeba objevovat znovu Ameriku, kalkulačky na dělení už tu nějaký čas máme.
ad. 2: i mně to došlo, zaokrouhlování umím používat. Jen bych tam očekával informaci, že výsledkem je počet CELÝCH dramů, protože pak výpočet 700 / 40 = 17 vypadá fakt divně.
ad. 3: Vaše odpověď je bohužel ukázkou všeobecné hlouposti a zjednodušení, které lze dnes pozorovat všude. Ano, u jednoho panáku je ten rozdíl v řádu „dvou kapek“, ovšem u Vaší třetí úlohy na zlahvování sudu už je to dost lahví. Za domácí úkol si zkuste zlahvovat sud typu butt s whisky o síle 60 % do lahví 700 ml s whisky zředěnou na 40 %. Docela by mě zajímalo, kolik kapek to bude.
Stejnou logikou bychom mohli dojít k tomu, že obvod kruhu budeme skutečně počítat jako 3 x D, vždyť rozdíl mezi „3“ a „π“ jen asi 4,5 %. Na co se pánové počínaje Archimédém a konče třeba tím Ludolphem van Ceulenem vůbec snažili o nějaké vyčíslení! Na co se nejlepší matematici historie zabývali nějakými řadami a snahou zpřesnit číslo pí na co nejvyšší úroveň! Máme přece trojku, chyba jen 4,5 %! A kdo chce vyšší přesnost, honí si ego!
ad. 4. diplom vracet nemusíte, to byla nadsázka. Spíš je na místě jaksi sebekriticky zhodnotit, zda se pouštět do programování výpočtů, které jsou ekvivalentem obvodu kruhu O = 3 x D
ad. 5. není zač, ale plete si aroganci s argumentací. Od začátku tohoto vlákna jsem se postupně, slušně snažil napsat, že Vaše výpočty nepočítají správně. Jsem zvyklý psát jasně, argumentovat věcně a pokud Vám to připadá jako arogance, je otázka, jestli to není proto, že mám pravdu.
Tak jasně, neřešíme tady nukleární fyziku nebo kvantovou mechaniku takže třeba ta hustota etanolu a vody by tam šla zakomponovat (0,8 ku 1 – přesná čísla např. na wiki).
Mě se líbí taky ty kilojouly protože 9 z 10ti čechů o tom nemá ani páru – 0,8 (hustota etanolu) x obsah (ml) x alc/vol (% obj.) děleno 100.
Pak taky – játra odbourají 0,1 g etanolu na jeden kilogram hmotnosti za hodinu, tj. 80kg člověk odbourá 8g alkoholu za hodinu.
Škoda jen že to nejde i na pivo a na dost rumů kvůli cukru viz. např. zde
Jako alibi pro whiskaře je ten obrázek výborný! 🙂
Ano, taky se mi moc líbí. Abych pravdu řekl napsal jsem to ve spěchu a krkolomně. Vzorec je k určení gramů etanolu ve směsi a dál lze vypočítat energetickou hodnotu nápojů. (někde u piva jsem viděl i bílkoviny/proteiny ale již nedohledám).
Odkaz jsem netušil že se přímo zobrazí, myslel jsem že bude pouze textový odkaz.
Doplňuji:
https://www.tydenikhrot.cz/clanek/kolik-gramu-alkoholu-obsahuje-pivo-vino-lihoviny-pruzkum
https://www.pijsrozumem.cz/alkohol-je-jen-jeden/
https://www.jezdobre.cz/jak-je-to-s-obsahem-cukru-a-energie-v-alkoholickych-napojich/
Zajímavá kalkulačka https://www.pijsrozumem.cz/alkulacka/
Já se obávám, že jako někdo, kdo s těmito výpočty poměrně dlouho pracoval, protože v rámci dokazování v trestním řízení musel, Vám musím sdělit, že rychlost odbourávání alkoholu je značně individuální, jinak rychle odbourávají ženy a muži, záleží na tom, kdy naposledy a co jste před konzumací, během ní či po ní jedl, atd. Proto taky ve znaleckých posudcích z oboru zdravotnictví, odvětví soudní lékařství, případně toxikologie, když se na základě odběru provedeného s nějakým časovým odstupem po rozhodné události provádí zpětný dopočet hladiny alkoholu v krvi, nemáte jednu číslici, nýbrž rozpětí. Jenom doufám, že taky nebudu nařčen z arogance 🙂
Mnou určitě ne. Za mě jasný, byly to jen návrhy na rozšíření kalkulačky z mého pohledu zajímavé. Kolik energie vypiju a kdy budu zhruba „čistej“ se může hodit stejně jako kolik flašek mi hodí dvěstělitrovej sud.
Mohli by jsme to odbourávání vylepšit zaškrtávátkem muž/žena (teď jsem si možná naběhnul) 0,1 / 0,085 a samozřejmě tam uvést něco jako „orientační“ „na vlastní rizko“ a „plusmínus hodina“ např.
https://www.bezpecnecesty.cz/cz/alkohol-kalkulacka/algoritmus-vypoctu
Taky zajímavé je zde
https://www.nase-voda.cz/kde-je-hranice-rozumne-denni-konzumace-alkoholu/
Přiměřené množství je u mužů 20 až 40g čistého alkoholu denně, u žen 10 až 30g. Například ve Francii se uvádí až 60g etanolu pro muže a 36g pro ženy. – To by mě zajímalo jak by se posoudilo když bych se přestěhoval do Francie 🙂 nebudeme pořádat festivali ve Francii?
A tady – množství alkoholu, které představuje pro zdravého člověka neškodné množství, odpovídá asi 10g etanolu.
https://www.kurzy.cz/zpravy/352857-jaka-je-denni-davka-alkoholu-ktera-neuskodi-mame-vzorec-spocitejte-si-to/
tady se resi desetiny mililitru, no my stavari (zednici) mame na to takove pekne porekadlo – centimetr zadna mira, ani metr zadna dira 😉 😀 nereste to tak lidi…
Desetinky mililitru se tady skutečně neřeší. Pan Dvořák správně konstatoval, že když by se ředil a lahvoval celý sud, už by šlo o celé lahve. A pokud jde o hladinu alkoholu v krvi, tak u nějaké desetinky nebo setinky může jít o hranici mezi přestupkem a trestným činem.