Irská palírna Waterford
Jako další jsem na naší cestě Irskem vybral palírnu Waterford Nejedná se sice o palírnu dosahující produkce konkurentů z předchozích článků, vyjímá se ale svým přístupem k tvorbě whisky (a ano v jejich případě whisky a ne whiskey). Palírna si zakládá na důležitosti původu sladu a jeho „terroir“. Pojem dost pravděpodobně známý mnoha z vám i ze Skotska, kde některé palírny na původ sladu v posledních letech také kladou značnou váhu, Waterford si ale na terroir doslova zakládá.
Lokace: Irsko, Waterford
Založena: 2015
Majitel: Mark Reynier
Kapacita: 1 mil litrů
Web: waterfordwhisky.com
Psali jsme o palírně:
články o palírně a whisky Waterford
Co vše si můžeme představit pod výrazem terroir? Pochází původně ze světa vína a jeho kolébky, Francie a mimo svět vína je hojně využíván u kávy. Zahrnuje vliv půdy, slunce, počasí, mikrobiologie a dalších lokálních vlivů na plodinu. Moc se mi líbí, jak myšlenku terroir ve své knize Svět Whisky rozvádí Dave Broom. Pro něj se nejedná pouze o vliv přírody na plodinu, ale celkovou jedinečnost daného místa na zemi a vliv této skutečnosti na konečný produkt. Terroir tak v jeho pojetí není pouze vlivem přírody, ale stejně tak člověka, jeho tradic a kultury. Tuto definice už samozřejmě můžeme vztáhnout na všechny palírny a definovat zkrátka jako jedinečnost jejich produkce v daný moment v daném místě.
Waterford vliv terroir dostává na jiný level. Zatímco jiní řeší odrůdu a regionalitu ječmene, Waterford má produkci založenou na svých Single farm origins. Jedná se o whisky produkovanou pouze ze sladu jednotlivých farem, se kterými palírna spolupracuje. Na portfolio se detailněji podíváme později, nyní si popišme krátkou historii palírny a osobu jejího zakladatele.
Historie palírny
Palírna Waterford byla založena v roce 2015 Markem Reynierem, bývalým CEO palírny Bruichladdich, a zároveň jedním ze spoluzakladatelů společnosti Murray McDavid. Skupinu opustil v roce 2012 po jejím odkupu společností Remy Cointreau. Mark se poté rozhodl založit palírnu Waterford a společně s ní i další palírny včetně například palírny rumu. Mark Reynier pochází z rodiny obchodníka s vínem a údajně byl nucen již jako dítě během večeří rozeznávat jednotlivá vína. Význam terroir pro Marka není obecným jako pro Davea Brooma a další, ale jedná se čistě o vliv přírody na plodinu. Opovrhuje experimenty s finishy a prodávání příběhu whisky na jejich základě, místo toho prosazuje určitý purismus a soustředění se na kvalitu základních surovin.
Palírna Waterford pak vznikla z původního pivovaru značky Guinness. Zajímavý příběh se váže k původním dvěma kotlům palírny. Ty byly v roce 1972 vyrobeny pro palírnu Inverleven, kde ale sloužili pouhých 18 let, jelikož palírna byla od roku 1991 neaktivní. Těsně před její demolicí v roce 2002 se rozhodlo o odkupu a převozu kotlů do palírny Bruichladdich, zde byly ale jen uskladněny. Nakonec se vrátily ke svému původnímu účelu; byly odkoupeny Markem Reynierem po založení Waterford Distillery, převezeny zpět do Irska jako prozatímní kotle palírny před dodáním kotlů nových a po téměř 25 letech tak začaly znovu produkovat whisky. Kotle pak byly v roce 2021 nahrazeny novým párem, který momentálně produkuje 1 milion litrů s ambicí rozšířit v dohledné době produkci na 3 miliony a zároveň expandovat do dalších zemí. Pro virtuální tour doporučuji video od whisky.com. Za zmínku také stojí fakt, že Waterford produkuje, alespoň momentálně, pouze single malt whisky a narozdíl od irských konkurentů používá pouze dvojitou destilaci. Fakt, že se jedná o whisky, a ne whiskey, pak už jen dokresluje výraznou odlišnost od zbytku irského trhu.
Produkce palírny
Jak jsem již zmínil, produkce palírny se točí kolem jejich Single Farm Whisky. Tedy whisky z ječmene jednotlivých farem spolupracujících s palírnou, lahve jsou pak po farmách pojmenovány. Dále pak Waterford produkuje kolekci cuveé, kde jsou jednotlivé whisky smíchány. Vrcholem je série Single Farm Arcadian, kde se nachází trojice peated whisky (které jsou momentálně s 74 PPM nejnakouřenějšími irskými whiskey) a whisky z produkce organické a biodynamické farmy.
Palírna nemá oficiální návštěvnické centrum, ale je možné zarezervovat si Terroir tour a to skupinovou nebo soukromou.
Osobně jsem ochutnal pouze vzorek jedné ze Single farm origins a bohužel jsem si nepoznamenal, o kterou farmu se jednalo. Jakkoli se mi líbí příběh palírny a její přístup, nebyl jsem ze vzorku až tak odvařený a byť mi whisky chutnala nebyla nijak zvlášť vyčnívající a očekával bych asi větší wow effect. Do budoucna chci jednoznačně ochutnat další vzorky a zejména pak Arcadian series. Pokud se ale vrátím k marketingu palírny je mi velice sympatický a (asi ne překvapivě) mi velice připomíná komunikaci Bruichladdich: fotky polí a lahví nebo glencairnu v nich jsou prostě strašně uklidňující a vyvolávají ve mně chuť se napít. Doufám, že s rozšířením produkce palírny v následujících letech se zároveň dočkáme jejího zastoupení v ČR.
Jak to máte s palírnou Waterford vy a jaké jejich lahve jste měli možnost ochutnat?
Kuba
Čtěte také:
Odběr novinek: