Johnnie Walker v papírové láhvi

Johnnie Walker

Nová zpráva od společnosti Diageo mě přiměla, podívat se do kalendáře, zda dnes není 1. dubna. Tento největší producent skotské whisky na světě totiž připravil novou láhev pro whisky Johnnie Walker. Láhev neobsahuje žádné plasty ani sklo a je stoprocentně recyklovatelná. Vyrobená je totiž z papíru.

Konkrétně jsou láhve vyráběny natlakováním buničiny do forem a následně vytvrzovány v mikrovlnných troubách. Uvnitř láhve jsou nastříkané povlaky navržené tak, aby nereagovaly s nápoji, jež budou obsahovat.

Novou láhev vyvinula společnost Pulpex Limited, která vznikla partnerstvím společností Diageo a Pilot Lite. Tato společnost už uzavřela spolupráci se společnostmi Univeler či PepsiCo, na jejímž konci bude řada obalů na nápoje z udržitelných materiálů.

První whisky, která se v nové láhvi objeví bude Johnnie Walker. Těšit se na ní můžeme začátkem příštího roku.


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Vašek
4 let před

Jo jo, na tom západě se už dočista zbláznili, vlastně se divím, že si ji dovolili vůbec pustit do výroby (a oběhu), vždyť je černá!!! Nebude se někdo cítit dotčen na svých právech, důstojnosti a bůhví čemu? Jinak k samotnému počinu: mohl by to být zajímavý investiční kousek, až to za pár měsíců či let stáhnou a vrátí se ke klasickým skleněným láhvím (ty prosím nejsou recyklovatelné?) a již vydané papírové budou raritou. Jo a těm vnitřním nastříkaným povlakům, které jsou navrženy tak, aby nereagovaly s nápoji, nevěřím ani za mák. Oni už vědí a mají vyzkoušeno, jak to bude uvnitř reagovat za tři, pět nebo deset let? Upřímně, pít bych to nechtěl. Komu prosím vadily klasické skleněné láhve? Nebo se jen Diageo snaží zalíbit novodobému eko-zelenému šílenství za jakoukoliv cenu?

Martin
4 let před

Mě se to líbí. Jasně že Macallan do toho lejt nikdo nebude ale na podobné masovky je to OK. Sklo je totiž prevít jak se jednou vyrobí už z planety jen tak nezmizí a tak odčerpává zdroje. Poločas rozpadu skla se odhaduje na milión+ let zatímco papír 4 měsíce a plasty 450+ let. V USA se zrecykluje jen 33% skla z 10 miliónů tun ročně. Např. Simax a jiná žáruvzdorná skla nejou vůbec recyklovatelná. Ročně se prý spotřebuje světově 50 miliard tun křemičitého písku na výrobu nového skla což je zhruba dvojnásobné množství než za rok planeta vytvoří přírodní cestou. Písek potřebný na výrobu nového skla lidstvo spotřebovává ve větším množství než ropu a bohužel pouštní písek se na sklo nehodí 😉 A lze jít dále, tím že je sklo těžké je hůře transportovatelné, větší emise CO2 atd. atd. — A plasty taky nic moc, celkové emise spojené s výrobou plastů od těžby ropy po spálení jako odpad ve spalovnách byly celosvětově odhadovány v roce 2015 na 1,8 miliard tun CO2. Další problém plastů jsou mikroplasty atd. atd. – (info jsem jen narychlo vygooglil nemusí být korektní)

Vašek
4 let před
Reply to  Martin

Díky za odlišný pohled, s tou cca třetinovou recyklací skla v USA je to mazec, čekal bych vyšší procento, ale USA není ČR, kde máme jednu z nejvyšších recyklací a vůbec třídění odpadů na světě. Jinak asi souhlas, masovým blendům ala Johnnie Walker by papírové láhve nemusely vadit, pokud se to vypije v řádu týdnů, měsíců, možná i ten nějaký rok. V čem jsem však stále skeptik, je vzájemná interakce povlaku uvnitř láhve a whisky samotné, ale budiž, blendy Johnnie Walker nekupuji ani nepiju, takže mi to může být vlastně jedno. Jen doufám, že tato eko-móda časem nepřeskočí na dražší a kvalitnější láhve whisky. V USA a anglosaském světě vůbec se poslední dobou nelze divit absolutně ničemu, jedna absurdita střídá druhou. Dnešní (další) absurdita: dlouholetý vedoucí kurátor sanfranciského muzea moderního umění (SFMOMA) Gary Garrels byl minulý týden nucen vzdát se své pozice po prohlášeních, že odmítá omezovat shromažďování a vystavování děl bělošských umělců a umělkyň. K rezignaci ho dohnala petice zaměstnanců muzea. Informaci přinesl umělecký web Artnet News. Jen čekám, kdy stoupenci progresivního neomarxismu napadnou třeba barvu whisky, že je rasistická, nebo že se jedná o „supremacy“ pití pro bílé…či jiné nesmysly.

Šermi
4 let před
Reply to  Martin

V USA moc netřídí a v plastu tam mají vše, vím …

Lukas
4 let před

Pro vyrobu skla by mohl byt poustni v pohode. Jde o to, ze v poustnim pisku jsou zrnka moc obrousena, tak se z toho tezce dela beton, nedrhnou a nespojuji se dohromady. Ale na sklo se pisek tavi, tam by nemel byt problem.