Večer s Glenmorangie Allta

V této rubrice ochutnávám různé whisky a pokouším se o věru nelehkou věc. Tím není nic menšího než pro Vás zformulovat jak mi whisky voní, chutná a celkově jak se mi líbí. Je však známá pravda, že stejná whisky chutná v různých situacích jinak a také platí, že sto whiskařů má sto chutí. Berte prosím proto mé recenze třeba jen jako možnou inspiraci pro budoucí popíjení.

Glenmorangie Allta

Z řadou Private Edition od palírny Glenmorangie jsem zatím neměl tu čest se potkat. To se teď mění s whisky Glenmorangie Allta. Marketingové materiály nám říkají, že pro tento desátý přírůstek do řady Private Edition, použili v palírně Glenmorangie vlastní kmen kvasinek (údajně vyšlechtěný z divokého kmenu), místo aby použili klasické kvasinky, které používá většina palíren. Můžu jen hádat, nakolik to odpovídá skutečnosti. Stejně tak si neodvážím říci, jestli se to ve whisky nějak projevilo. Je však pravda, že s různými typy kvasinek experimentuje stále více palíren. Naleji si tedy skleničku, pohodlně se usadím a jdu na to.

Glenmorangie Allta
Glenmorangie Allta

Vůně
Nejdříve ucítím kyselejší ovocnou vůni, připomínající mi zelená jablka. Po chvilce se objevuje sladkost, u které si vzpomenu na linecké cukroví.

Chuť
Po napití mně nejprve zaskočí síla whisky. Vyšší obsah alkoholu (51,2%) jsem ve vůni nepoznal. Ovocné tóny, které jsem cítil ve vůni, v chuti nenacházím. Mísí se mi v puse sladkost s trochou hořkosti. Po přidání pár kapek vody ucítím více sladkosti. Hořkost ustupuje a whisky se ještě více zjemňuje.

Dozvuk
Po napití mám v puse sucho. Cítím trochu hořkosti smíchanou s trochou medu.

Musím říci, že tahle whisky mi opravdu přijde trochu jiná než ostatní whisky co jsem zatím ochutnal. Netuším, na kolik je to práce „divokých“ kvasinek a na kolik za to mohou má očekávání. Nejlépe bych hodnotil vůni, která mi opravdu sedla. Naopak mě tam trochu vadila hořkost. Celkově ale můžu říci, že mi whisky chutnala a mé hodnocení je nadprůměrných 7 dramů z 10.

Ochutnávka Glenmorangie Allta
Ochutnávka Glenmorangie Allta

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.