Palírna Dalwhinnie

Palírna Dalwhinnie byla v oblasti Speyside založena v roce 1897. Přesněji řečeno, v tomto roce byla založena palírna Strathspey. Na Dalwhinnie ji o rok později pojmenoval až nový majitel. V roce 1905 se pak stala první skotskou palírnou v rukou amerického majitele. Zpátky do skotských rukou se vrátila až s příchodem prohibice ve Spojených státech. Dnes patří mezi nejprodávanější značky skotské single malt skupiny Diageo.


palírna Dalwhinnie

Výslovnost: dal•whin•nay
Oblast: Speyside
Založena: 1897
Majitel: Diageo
Kapacita: 2,2 mil. litrů
Web: www.malts.com/en-row/distilleries/dalwhinnie

Psali jsem o palírně:
články o palírně a whisky Dalwhinnie


S palírnou se pojí také několik prvenství a zajímavostí. Dlouho to byla nejvýše položená palírna ve Skotsku (327 m n. m.), stále je pak nejchladnější palírna v zemi s celoročním teplotním průměrem 6°C. V Dalwhinnie se také Lizzie Stewart stala první ženou operátorkou ve výrobě. Na její počest vydala palírna v roce 2018 limitovanou whisky Lizzie’s dram.

Na jaře v roce 2018 byla palírna dva měsíce zavřená kvůli výměně kotlů. Svůj jediný pár destilačních kotlů vyměnila za nový. Palírně se daří, stejně jako většině skotských palíren, zvyšovat v posledních letech prodeje své whisky. V roce 2018 prodala palírna 29 milionů lahví. Většinou v Brazílii, Mexiku a Kolumbii.

Palírna je snadno dostupná. Leží u rušné silnice A9 mezi Perthem a Inverness. Můžete však přijet i vlakem. Železniční stanice z roku 1863 je jen pět minut chůze od palírny. Přímý spoj vyjíždí z londýnské Euston Station každý večer a po deseti hodinách jízdy jste v palírně.

Jelikož je whisky Dalwhinnie důležitou složkou míchaných whisky Buchanans a Black & White není jejich základní řada nijak velká. Skládá se z Winter’s Gold, Distiller’s Edition dozrávající v sudech po oloroso sherry a 15letého plnění. Společnost Diageo zařadila whisky z palírny Dalwhinnie do svého výběru Clasic Malts. V roce 2019 se whisky z této palírny stala součástí edice inspirované knižní a seriálovou sérií Hra o Trůny. Reprezentovala rod Starků.

Palírna Dalwhinnie
Palírna Dalwhinnie

Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments