Skotské palírny #32 – Clynelish [cline•leash]

Pokud se chceme dozvědět více o historii palírny Clynelish, musíme si nejdříve říci o palírně Brora. Historie těchto dvou palíren, situovaných na stejném místě, je totiž těsně provázaná.


Palírna Clynelish

Oblast: Highlands
Založena: 1967
Majitel: Diageo
Kapacita: 4,8 mil. litrů
Web: https://www.malts.com/en-row/distilleries/clynelish/


Na místě stávající palírny na severu Skotské vysočiny, byla v roce 1819 založena palírna pojmenovaná Clynelish. V roce 1967 pak byla, vedle fungující palírny, vybudována palírna nová, pojmenovaná také Clynelish. Stará palírna byla o rok později uzavřena. Ale v roce 1969 palírna znovu ožila pod jménem Brora. V palírně využívali silně nakouřený slad a whisky se používala hlavně do blendů. V roce 1983 však byla Brora uzavřena a od té doby si zbývající whisky z této palírny vysloužila téměř kultovní status. Není proto překvapením, že společnost Diageo chystá znovuoživení této palírny.

Od roku 1983 tedy na místě zůstala jediná fungující palírna, palírna Clynelish.


Skotské palírny

Palírna v minulých letech prošla rekonstrukcí. V současnosti je vybavena třemi páry kotlů a ročně může vyrobit až 4,8 milionu litrů čistého alkoholu. Palírna skladuje 6 000 sudů ve starých skladištích palírny Brora, zbytek whisky zraje mimo palírnu. V roce 2021 v palírně skončilo rozšíření a renovace návštěvnického centra.

Většina produkce této palírny se využívá do míchaných whisky, hlavně do whisky Johnnie Walker Gold Label. Hlavní nabídku proto tvoří jen 14letá whisky a Distiller’s Edition dozrávající v sudech po oloroso sherry. V roce 2019 byla whisky Clynelish součástí edice inspirované knižní a seriálovou sérií Hra o Trůny. V edici reprezentovala rod Tyrellů.

Palírna Clynelish
Palírna Clynelish

Příště navštívíme ostrov Islay a palírnu Bunnahabhain.


Čtěte také:

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.